EURO 2020 – koniec rozgrywek w grupie E. Polska odpada z turnieju!

Gazprom Arena w Sankt Petersburgu. Na tym stadionie Polacy przegrali 2 mecze EURO 2020 i żegnają się z turniejem. Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay.com

Dziś wczesnym wieczorem odbyły się mecze 3. kolejki w grupie E na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej Mężczyzn. W Petersburgu Szwecja pokonała Polskę 3:2 i wyeliminowała Biało-Czerwonych z turnieju. Skandynawowie wychodzą z grupy, podobnie jak Hiszpanie, którzy w Sewilli pokonali Słowację 5:0.

Jak przebiegały 2 pierwsze dzisiejsze mecze? Opisujemy każdy z nich. Na dole artykułu podsumowania spotkań – wyniki, zdobywcy bramek, składy drużyn oraz sędziowie. Podajemy również sytuację w grupie E po 3 kolejkach.

Koniec mistrzostw dla Polski

Sankt Petersburg: Polska przegrała ze Szwecją 2:3 i odpada z EURO. Szwedzi z kolei zajmują 1. miejsce w grupie i awansują do 1/8 finału. Dla Polaków to był mecz o wszystko – konieczne było zwycięstwo, aby wyjść z grupy. Dla Szwedów to mógł być trening przed fazą turniejową – bo awans mieli już pewny.

Mecz dla Polski rozpoczął się fatalnie. Już w 2. minucie Emilowi Foresbergowi udało się ominąć polskich obrońców i skierować piłkę do bramki tuż obok Wojciecha Szczęsnego. Polacy ruszyli do ataku, aby odrobić stratę, jednak bez sukcesu. W 17. minucie, po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, Robert Lewandowski oddał strzał głową, jednak trafił w poprzeczkę. Dobitka, również głową, także skończyła się uderzeniem piłki w poprzeczkę. Kolejne próby „Biało-Czerwonych” były albo niecelne, albo bronione przez Robina Olsena. Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się z jedną bramką.

W drugiej połowie Polacy nadal atakowali, jednak R. Olsen cały czas stał na posterunku. Kolejną bramkę w meczu, w 58. minucie, zdobył ponownie E. Forsberg. Szwedzi prowadzili już 2:0, jednak szybko fortuna odwróciła się – w 61. minucie strzał Roberta Lewandowskiego w końcu był tym, któremu szwedzki bramkarz nie dał rady. Natomiast w 65. minucie Jakub Świerczok umieścił piłkę w siatce, jednak do remisu to nie doprowadziło – analiza VAR wykazała, że zawodnik był na spalonym. Na remis trzeba było czekać do 84. minuty, kiedy gola ponownie strzelił „Lewy”.

Polacy usiłowali zdobyć jeszcze jedną bramkę, która dałaby im awans do 1/8 finału. Pod koniec meczu piłka faktycznie jeszcze raz wylądowała w siatce, ale to był gol dla Szwedów. Ostatecznie „Biało-Czerwoni” przegrali mecz i kolejne mistrzostwa kończą na etapie fazy grupowej. „Trzy Korony” natomiast zajmują 1. miejsce w grupie.

Pobudka Hiszpanów po 2 remisach

Sewilla: Hiszpania pokonała Słowację 5:0 i wywalczyła awans do 1/8 finału. Dla Słowaków turniej jest już skończony. Choć obydwu drużynom do awansu wystarczał remis, to Hiszpanie ruszyli do ataku o jak najlepszy wynik.

Od początku meczu dominowali Hiszpanie. W 9. minucie Jakub Hromada sfaulował Kokego w polu karnym. Po analizie VAR sędzia przyznał Hiszpanom rzut karny. Strzał Álvaro Moraty jednak obronił Martin Dúbravka. W 24. minucie Á. Morata miał szansę zrehabilitować się za niewykorzystaną jedenastkę, jednak M. Dúbravka ponownie stał na posterunku. Ostatecznie akcje Hiszpanów przyniosły pożądany skutek. W 30. minucie Pablo Sarabia trafił w poprzeczkę. Piłka jednak nie wyleciała za linię końcową, tylko opadła w stronę boiska, a słowacki bramkarz, próbując ją złapać lub wybić ponad bramką, nieszczęśliwie umieścił ją w siatce.

Przez pierwsze pół godziny meczu Słowacy nie zagrozili hiszpańskiej bramce ani razu. Dopiero w 36. minucie Słowacy przeprowadzili pierwszą akcję. Ondrej Duda oddał dość groźny strzał na bramkę, jednak chwilę wcześniej był na spalonym. Natomiast w 3. minucie czasu doliczonego do 1. połowy Aymeric Laporte, po dośrodkowaniu Gerarda Moreno, strzelił głową w stronę bramki. M. Dúbravka, który wcześniej wyszedł z jej obszaru, aby powstrzymać G. Moreno, nie zdążył wrócić i do przerwy Hiszpanie prowadzili już 2:0.

Po przerwie Słowacy ruszyli do ataku, przed pierwsze 10 minut 2. połowy oddali nawet 2 strzały na bramkę, jednak to Hiszpanie mogli ponownie się cieszyć. W 56. minucie P. Sarabia, po dośrodkowaniu od Jordiego Alby, oddał strzał. Piłka trafiła w słupek, ale tym razem od wewnętrznej strony bramki i po raz 3. w meczu Słowacy stracili gola. Ostatnie pół godziny to już był pogrom naszych południowych sąsiadów. W 67. minucie wynik już wynosił 4:0 – zdobywcą bramki był tym razem Fernan Torres, który chwilę wcześniej wszedł za Á. Moratę. Natomiast w 71. minucie, podczas kolejnej akcji „Czerwonych”, piłkę we własnej bramce umieścił Juraj Kucka.

Do końca meczu wynik nie zmienił się. Pomimo niedobrego początku (remisy u siebie ze Szwecją oraz z Polską) Hiszpania podniosła się i wychodzi z grupy. Z kolei Słowacja odpada z mistrzostw.

Z awansu może cieszyć się Ukraina – dzisiejsza porażka Słowaków oznacza, że „Niebiesko-Żółci” znajdą się wśród 4 najlepszych drużyn, które zajęły w swoich grupach 3. miejsce.

Składy:

Szwecja: Robin Olsen – Mikael Lustig (od 68. minuty Emil Krafth), Victor Lindelöf, Ludwig Augustinsson, Marcus Danielson – Sebastian Larsson, Albin Ekdal, Emil Forsberg (od 78. minuty Viktor Claesson), Kristoffer Olsson – Alexander Isak (od 68. minuty Marcus Berg), Robin Quaison (od 55. minuty Dejan Kulusevski)

Polska: Wojciech Szczęsny – Jan Bednarek, Kamil Glik, Bartosz Bereszyński – Grzegorz Krychowiak (od 79. minuty Przemysław Płacheta), Mateusz Klich (od 73. minuty Kacper Kozłowski), Kamil Jóźwiak (od 62. minuty Jakub Świerczok), Tymoteusz Puchacz (w 2. połowie Przemysław Frankowski) – Robert Lewandowski, Karol Świderski, Piotr Zieliński

Sędziowie: główny: Michael Oliver, liniowi: Stuart Burt i Simon Bennett, techniczny: Anthony Taylor, VAR: Chris Kavanagh (wszyscy z Anglii)

Słowacja 0:5 Hiszpania (do przerwy 0:2)

Bramki:

0:1 – Martin Dúbravka (bramka samobójcza), 30. minuta

0:2 – Aymeric Laporte, 48. minuta (w doliczonym czasie do 1. połowy)

0:3 – Pablo Sarabia, 56. minuta

0:4 – Fernan Torres, 69. minuta

0:5 – Juraj Kucka (bramka samobójcza), 71. minuta

Składy:

Słowacja: Martin Dúbravka – Peter Pekarík, Ľubomír Šatka, Milan Škriniar, Tomáš Hubočan –  Marek Hamšík (od 90. minuty László Bénes), Lukáš Haraslín (od 69. minuty Tomáš Suslov), Juraj Kucka, Róbert Mak (od 69. minuty Vladimír Weiss), Jakub Hromada (w 2. połowie Stanislav Lobotka) – Ondrej Duda (w 2. połowie Michal Ďuriš)

Hiszpania: Unai Simón – César Azpilicueta (od 77. minuty Mikel Oyarzabal), Eric García (od 71. minuty Pau Torres), Jordi Alba, Aymeric Laporte – Sergio Busquets (od 71. minuty Thiago Alcántara), Koke, Pedri – Álvaro Morata (od 66. minuty Fernan Torres), Gerard Moreno (od 77. minuty Adama Traoré), Pablo Sarabia

Sędziowie: główny: Björn Kuipers, liniowi: Sander van Roekel i Erwin Zeinstra (wszyscy trzej z Niderlandów), techniczna: Stéphanie Frappart (Francja), VAR: Pol van Boekel (Niderlandy)

Tabela grupy E po 3 kolejkach (kraj – punkty – bramki zdobyte/bramki stracone – wygrane/remisy/przegrane)