EURO 2020. Rozstrzygnięta sytuacja w 3 grupach

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay.com

Minął półmetek 3. kolejki fazy grupowej Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Mężczyzn. Znamy już ostateczną klasyfikacją w grupach A, B oraz C. Pierwsze miejsca zajęły Włochy, Belgia oraz Niderlandy. Te ekipy dotychczas wygrały wszystkie mecze na EURO. Z awansu cieszą się również Walia, Dania oraz Austria. Szansę na awans mają jeszcze Szwajcaria, Finlandia oraz Ukraina, jednak decydujące będą pozostałe mecze fazy grupowej oraz to, z jakim rezultatem zakończą ją ekipy, które w pozostałych grupach wylądują na 3. miejscu.

Przedstawiamy sytuację w grupach A, B oraz C po fazie grupowej oraz podajemy szczegóły meczy ostatniej kolejki w nich.

Włoski sukces w Wiecznym Mieście, Walia awansuje mimo porażki

Grupa A: W poniedziałek w Rzymie Włosi pokonali Walię 1:0 i z dorobkiem 9 punktów zajęli pierwsze miejsce w grupie. Walijczycy, pomimo porażki, również awansują do 1/8 finału – z drugiego miejsca, które dały im 4 punkty. Tyle samo punktów ma Szwajcaria, która wczoraj w Baku wygrała z Turcją 3:1. Helweci jednak mają gorszy bilans bramkowy niż Brytyjczycy i to on sprawił, że zajęli 3. miejsce (mecz Walia-Szwajcaria zakończył się remisem 1:1 i nie rozstrzygnął kolejności miejsc w grupie). O ich awansie zdecydują pozostałe mecze fazy grupowej. Natomiast Turcja, bez żadnego punktu, zajmuje ostatnie miejsce i żegna się z turniejem.

Włochy 1:0 Walia (do przerwy 1:0)

Bramki:

1:0 – Matteo Pessina, 39. minuta

Składy:

Włochy: Gianluigi Donnarumma (od 89. minuty Salvatore Sirigu) – Emerson, Leonardo Bonucci (w 2. połowie Francesco Acerbi), Alessandro Bastoni, Rafael Tolói – Marco Verratti, Jorginho (od 75. minuty Bryan Cristante), Matteo Pessina (od 87. minuty Gaetano Castrovilli) – Andrea Belotti, Federico Chiesa, Federico Bernardeschi (od 75. minuty Giacomo Raspadori)

Walia: Danny Ward – Chris Gunter, Joe Rodon, Ethan Ampadu (w 55. minucie czerwona kartka) – Neco Williams (od 86. minuty Ben Davies), Joe Allen (od 86. minuty Dylan Levitt), Connor Roberts, Joe Morrell (od 60. minuty Kieffer Moore) –  Aaron Ramsey, Gareth Bale (od 86. minuty David Brooks), Daniel James (od 74. minuty Harry Wilson)

Sędziowie: główny: Ovidiu Haţegan, liniowi: Radu Ghinguleac i Sebastian Gheorghe (wszyscy trzej z Rumunii), techniczny: Orel Grinfeeld (Izrael), VAR: Paweł Gil (Polska)

Składy:

Szwajcaria: Yann Sommer – Nico Elvedi, Manuel Akanji, Ricardo Rodríguez – Silvan Widmer, Remo Freuler, Granit Xhaka, Steven Zuber – Breel Embolo, Haris Seferović, Xherdan Shaqiri

Turcja: Uğurcan Çakır – Zeki Çelik, Merih Demiral, Çağlar Söyüncü, Kaan Ayhan, Mert Müldür – Ozan Tufan, Cengiz Ünder, Hakan Çalhanoğlu, İrfan Can Kahveci – Burak Yılmaz

Sędziowie: główny: Slavko Vinčić, liniowi: Tomaž Klančnik i Andraž Kovačič (wszyscy trzej ze Słowenii), techniczny: Andreas Ekberg (Szwecja), VAR: Bastian Dankert

Tabela grupy A po 3 kolejkach (kraj – punkty – bramki zdobyte/bramki stracone – wygrane/remisy/przegrane)
  1. Włochy          9    7/0    3/3/0
  2. Walia             4    3/2    1/1/1
  3. Szwajcaria    4    4/5    1/1/1
  4. Turcja            0    1/8    0/0/3

Belgia wciąż niepokonana, awans Danii mimo 2 przegranych

Grupa B: Reprezentacja Danii pokonała w Kopenhadze Rosjan 4:1 i po 2 porażkach zdobyła pierwsze punkty na mistrzostwach. Natomiast w Sankt Petersburgu Finowie musieli uznać wyższość Belgów, przegrywając 0:2. „Czerwone Diabły”, dzięki 3 wygranym, zajęły 1. miejsce w grupie. Natomiast Dania, Finlandia oraz Rosja na koniec fazy grupowej mają po 3 punkty. Ponieważ w jej trakcie Dania pokonała Rosję, która wygrała z Finlandią, a ta pokonała Duńczyków, o ostatecznej klasyfikacji zadecydował bilans bramek. Najkorzystniejszy ma Dania, więc zajęła 2. miejsce. Na 3. miejscu wylądowała reprezentacja „kraju tysiąca jezior i wysp”, natomiast Rosjanie kończą udział w turnieju.

Rosja 1:4 Dania (do przerwy 0:1)

Bramki:

0:1 – Mikkel Damsgaard, 38. minuta

0:2 – Yussuf Poulsen, 59. minuta

1:2 – Artiom Dzjuba, 70. minuta (z rzutu karnego)

1:3 – Andreas Christensen, 79. minuta

1:4 – Joakim Mæhle, 82. minuta

Składy:

Rosja: Matwiej Safonow – Mário Fernandes, Igor Diwiejew, Fiodor Kudriaszow (od 67. minuty Wiaczesław Karawaiew), Gieorgij Dżykija, Dalier Kuzjajew (od 67. minuty Maksim Muchin) – Mahomet Ozdoiew (od 61. minuty Rifat Żemalietdinow), Roman Zobnin, Aleksiej Miranczuk (od 61. minuty Alieksandr Soboliew), Alieksandr Gołowin – Artiom Dzjuba

Dania: Kasper Schmeichel – Jannik Vestergaard, Simon Kjær, Andreas Christensen – Joakim Mæhle, Thomas Delaney (od 86. minuty Mathias Jensen), Daniel Wass (od 60. minuty Jens Stryger), Pierre-Emile Højbjerg – Martin Braithwaite (od 85. minuty Andreas Cornelius), Mikkel Damsgaard (od 72. minuty Christian Nørgaard), Yussuf Poulsen (od 60. minuty Kasper Dolberg)

Sędziowie: główny: Clément Turpin, liniowi: Nicolas Danos i Cyril Gringore (wszyscy trzej z Francji), techniczny: Sandro Schärer (Szwajcaria), VAR: François Letexier (Francja)

Finlandia 0:2 Belgia (do przerwy 0:0)

Bramki:

0:1 – Lukas Hrakecky (bramka samobójcza), 74. minuta

0:2 – Lukaku, 84. minuta

Składy:

Finlandia: Lukas Hradecky – Paulus Arajuuri, Daniel O’Shaughnessy, Joona Toivio, Jere Uronen (od 70. minuty Nikolai Alho), Jukka Raitala – Glen Kamara, Robin Lod (od 91. minuty Marcus Forss), Tim Sparv (od 59. minuty Rasmus Schüller) – Teemu Pukki (od 91. minuty Fredrik Jensen), Joel Pohjanpalo (od 70. minuty Joni Kauko)

Belgia: Thibaut Courtois – Thomas Vermaelen, Dedryck Boyata, Jason Denayer – Axel Witsel, Kevin De Bruyne (od 91. minuty Hans Vanaken), Nacer Chadli, Leandro Trossard (od 75. minuty Thomas Meunier) – Romelu Lukaku (od 84. minuty Christian Benteke), Eden Hazard, Jeremy Doku (od 76. minuty Michy Batshuayi)

Sędziowie: główny: Felix Brych, liniowi: Mark Borsch i Stefan Lupp (wszyscy trzej z Niemiec), techniczny: Davide Massa (Włochy), VAR: Marco Fritz (Niemcy)

Tabela grupy B po 3 kolejkach (kraj – punkty – bramki zdobyte/bramki stracone – wygrane/remisy/przegrane)
  1. Belgia          9    7/1    3/0/0
  2. Dania          3    5/4    1/0/2
  3. Finlandia    3    1/3    1/0/2
  4. Rosja           3    2/7    1/0/2

Gładkie zwycięstwo Holendrów, niepewność Ukraińców

Grupa C: Reprezentacja Niderlandów pokonała w Amsterdamie Macedonię Północną 3:0 i potwierdziła swoją dominację w grupie – z 9 punktami zajmuje 1. miejsce. Debiutanci z Bałkanów opuszczają EURO bez ani jednego punktu. W drugim meczu, w Bukareszcie, Austria pokonała Ukrainę 1:0 i z 6 punktami jest drugą ekipą z pewnym awansem. Ukraina ma 3 punkty i do zakończenia fazy grupowej nie może być pewna gry w 1/8 finału.

Macedonia Północna 0:3 Niderlandy (do przerwy 0:1)

Bramki:

0:1 – Memphis Depay, 24. minuta

0:2 – Georginio Wijnaldum, 51. minuta

0:3 – Georginio Wijnaldum, 58. minuta

Składy:

Macedonia Północna: Stole Dimitriewski – Visar Musliu, Ezgjan Alioski, Stefan Ristowski, Darko Wełkowski – Arijen Ademi (od 78. minuty Boban Nikołow), Iwan Triczkowski (od 56. minuty Darko Churlinow), Aleksandar Trajkowski (od 68. minuty Ferhan Hasani), Enis Bardhi (od 78. minuty Włatko Stojanowski), Elif Elmas – Goran Pandew (od 69. minuty Tihomiw Kostadinow)

Niderlandy: Maarten Stekelenburg – Matthijs de Ligt, Stefan de Vrij (w 2. połowie Jurriën Timber), Patrick van Aanholt, Daley Blind, Denzel Dumfries (w 2. połowie Steven Berghuis) – Georginio Wijnaldum, Ryan Gravenberch, Frenkie de Jong (od 79. minuty Cody Gakpo) – Memphis Depay (od 66. minuty Wout Weghorst), Donyell Malen (od 66. minuty Quincy Promes)

Sędziowie: główny: István Kovács, liniowi: Vasile Florin Marinescu i Vasile Florin Marinescu (wszyscy trzej z Rumunii), techniczny: Georgi Kabakow (Bułgaria), VAR: Marco Di Bello (Włochy)

Ukraina 0:1 Austria (do przerwy 0:1)

Bramki:

0:1 – Christoph Baumgartner, 21. minuta

Składy:

Ukraina: Heorhij Buszczan – Ilia Zabarnyj, Witalij Mykołenko (od 85. minuty Artem Besedin), Ołeksandr Karawajew, Mykoła Matwijenko – Serhij Sydorczuk, Andrij Jarmołenko, Rusłan Malinowśkyj (w 2. połowie Wiktor Cyhankow), Mykoła Szaparenko (od 68. minuty Marlos), Ołeksandr Zinczenko –  Roman Jaremczuk

Austria: Daniel Bachmann – Aleksandar Dragović, Martin Hinteregger, David Alaba, Stefan Lainer – Marcel Sabitzer, Florian Grillitsch, Christoph Baumgartner (od 32. minuty Alessandro Schöpf), Xaver Schlager, Konrad Laimer (od 72. minuty Stefan Ilsanker) – Marko Arnautović (od 90. minuty Sasa Kalajdzic)

Sędziowie: główny: Cüneyt Çakır, liniowi: Bahattin Duran i Tarik Ongun (wszyscy trzej z Turcji), techniczny: Daniel Siebert (Niemcy), VAR: Massimiliano Irrati (Włochy)

Tabela grupy C po 3 kolejkach (kraj – punkty – bramki zdobyte/bramki stracone – wygrane/remisy/przegrane)