EURO 2020. Sensacyjne porażki faworytów, mistrzowie Europy odpadają z turnieju!

Cristiano Ronaldo. Choć Portugalczyk strzelił na tegorocznych mistrzostwach 5 goli, w niedzielę nie uratował „Nawigatorów” przed odpadnięciem z turnieju. Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay.com / qianxie1201

W niedzielę rozegrano 2 kolejne mecze 1/16 finału Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Mężczyzn. Obydwa mecze zakończyły się sensacyjnym wynikiem. Najpierw Czesi pokonali Holendrów 2:0, a następnie Belgowie wygrali z broniącymi tytułu Portugalczykami 1:0.

Jak przebiegały niedzielne mecze? Opisujemy każdy z nich. Na dole artykułu podsumowania spotkań – wyniki, zdobywcy bramek, składy drużyn oraz sędziowie.

Sensacyjne zwycięstwo Czechów

Budapeszt: Czechy sensacyjnie pokonały Niderlandy 2:0 i awansują do ćwierćfinału.

Przez długi czas meczu gra była dość zacięta i wyrównana. Obydwie drużyny prowadziły akcje na bramce przeciwnika. Choć przez pierwsze 60 minut nikomu nie udało się strzelić gola, Czesi uzyskali przewagę – w 55. minucie Matthijs De Ligt otrzymał czerwoną kartkę za zagranie ręką. Osłabieni Holendrzy następnie stracili 2 bramki. Najpierw w 68. minucie, po rzucie rożnym, bramkę zdobył Tomáš Holeš. Następnie, w 80. minucie, wynik meczu ustalił Patrik Schick. Dla napastnika grającego również dla Bayeru Leverkusen był to 4. gol na mistrzostwach i jest coraz bliżej stania się królem strzelców turnieju.

Wynik meczu oznacza, że Holendrzy, którzy wygrali wszystkie mecze fazy grupowej, odpadają z mistrzostw. Natomiast Czesi awansują do ćwierćfinału. 3 lipca zagrają w Baku przeciwko Duńczykom.

Mistrzowie Europy nie obronią tytułu

Sewilla: Belgowie pokonali Portugalczyków 1:0 i wyeliminowali mistrzów Europy z turnieju.

Jedyną bramkę strzelił Thorgan Hazard, w 42. minucie. Akcje Portugalczyków, zarówno przed utratą gola, jak i po niej, nie przyniosły im pożądanego efektu. Najbliżej szansy na wyrównanie byli w 83. minucie, jednak Raphaël Guerreiro trafił w słupek. Ostatecznie Belgom udało się utrzymać prowadzenie.

Niepokonane dotychczas na EURO 2020 „Czerwone Diabły” (przydomek kojarzony bardziej z klubem Manchester United mają również belgijscy piłkarze) zagrają 2 lipca w Monachium przeciwko Włochom. Portugalczycy natomiast żegnają się z turniejem i nie obronią zdobytego 5 lat temu tytułu mistrzów Europy. Jednak ich czołowy piłkarz, Cristiano Ronaldo, już przeszedł do historii – wystąpił w największej ilości EURO w historii (w 5) oraz strzelił na mistrzostwach najwięcej goli (14).

Podsumowanie meczów z 27.06

Niderlandy 0:2 Czechy (do przerwy 0:0)

Bramki:

0:1 – Tomáš Holeš, 68. minuta

0:2 – Patrik Schick, 80. minuta

Składy:

Niderlandy: Maarten Stekelenburg – Denzel Dumfries, Stefan de Vrij, Matthijs de Ligt (w 55. minucie czerwona kartka), Daley Blind (od 81. minuty Jurriën Timber), Patrick van Aanholt (od 81. minuty Steven Berghuis) – Marten De Roon (od 73. minuty Wout Weghorst), Georginio Wijnaldum, Frenkie de Jong – Memphis Depay, Donyell Malen (od 57. minuty Quincy Promes)

Czechy: Tomáš Vaclík – Pavel Kadeřábek, Ondřej Čelůstka, Vladimír Coufal, Tomáš Kalas – Antonín Barák (od 92. minuty Michal Sadílek), Tomáš Holeš (od 85. minuty Alex Král), Lukáš Masopust (od 79. minuty Jakub Jankto), Petr Ševčík (od 85. minuty Adam Hložek), Tomáš Souček – Patrik Schick (od 92. minuty Michael Krmenčík)

Sędziowie: główny: Siergiej Karasjew, liniowi: Igor Diemieszko i Maksim Gawrilin (wszyscy trzej z Federacji Rosyjskiej), techniczna: Stéphanie Frappart (Francja), VAR: Stuart Attwell (Anglia)

Belgia 1:0 Portugalia (do przerwy 1:0)

Bramki:

1:0 – Thorgan Hazard, 42. minuta

Składy:

Belgia: Thibaut Courtois – Toby Alderweireld, Thomas Vermaelen, Jan Vertonghen – Axel Witsel, Kevin De Bruyne (od 48. minuty Dries Mertens), Youri Tielemans, Eden Hazard (od 87. minuty Yannick Carrasco), Thomas Meunier, Thorgan Hazard (od 95. minuty Leander Dendoncker) – Romelu Lukaku

Portugalia: Rui Patrício – Pepe, Rúben Dias, Raphaël Guerreiro, Diogo Dalot – João Moutinho (od 55. minuty João Félix), Renato Sanches (od 78. minuty Sérgio Oliveira), João Palhinha (od 78. minuty Danilo) – Cristiano Ronaldo, Bernardo Silva (od 55. minuty Bruno Fernandes), Diogo Jota (od 70. minuty André Silva)

Sędziowie: główny: Felix Brych, liniowi: Mark Borsch i Stefan Lupp (wszyscy trzej z Niemiec), techniczny: Georgi Kabakow (Bułgaria), VAR: Marco Fritz (Niemcy)