Polscy siatkarze wicemistrzami Ligi Narodów

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay.com

Włochy, Rimini: Polska przegrała z Brazylią 1:3 w finale siatkarskiej Ligi Narodów Mężczyzn. Mimo wygrania pierwszego seta oraz niewielkiej przegranej w drugim, „Biało-Czerwoni” musieli uznać wyższość „Kanarkowych” i zadowolić się drugim miejscem. To i tak jest najlepszy wynik Polaków na rozgrywanym od 2018 roku turnieju.

Pierwszy set był bardzo zacięty, drużyny zdobywały punkty głównie na przemian i przez niemal cały set przewaga prowadzącej ekipy była najwyżej dwupunktowa. Przez większą część seta to Polacy prowadzili i ostatecznie wygrali go wynikiem 25:22.

Początek drugiego seta również należał do „Biało-Czerwonych”, jednak od wyniku 2:2 prowadzili już Brazylijczycy. Polakom udało się następnie doprowadzić do remisu 9:9, jednak nie udało im się odzyskać prowadzenia. W dalszej części seta „Kanarkowi” mieli momenty 5-punktowej przewagi. Po wyniku 18:13 Polacy zdobyli 5 punktów z rzędu, jednak po chwili Brazylijczycy odzyskali przewagę i ostatecznie wygrali seta wynikiem 25:23.

W trzecim secie do wyniku 5:5 Polacy prowadzili 1 punktem lub był remis, jednak następnie Brazylijczycy przejęli inicjatywę. Wraz z biegiem seta zwiększali swoją przewagę, od wyniku 10:7 prowadzili co najmniej 3 punktami. Ostatecznie wygrali seta przewagą 9 punktów.

Czwarty set już zdecydowania należał do „Kanarkowych”. Od momentu zdobycia przez nich pierwszego punktu prowadzili niemal przez cały czas – tylko dwukrotnie „Biało-Czerwonym” udało się doprowadzić do remisu (7:7 oraz 8:8). Po wyniku 15:12 Brazylijczycy zdobyli 3 punkty z rzędu, następnie Polakom udało się zdobyć punkt, jednak potem Brazylijczycy dołożyli 4 kolejne. Przy wyniku 22:13 Polacy zdobyli kolejny punkt, a następnie Brazylijczycy zdobyli 3 i wygrali mecz.

Choć „Biało-Czerwonym” nie udało się wygrać Ligi Światowej, mogą być z siebie zadowoleni. Jest to ich najlepszy wynik na tych rozgrywkach (choć odbywają się one dopiero od 2018 roku, kiedy zastąpiły Ligę Narodów). Co więcej, poszło im lepiej niż w meczu z „Kanarkowymi” rozegranym wcześniej na tegorocznym turnieju, w fazie zasadniczej – wówczas „Biało-Czerwoni” nie wygrali ani jednego seta.

Brazylia 3:1 Polska

(22:25, 25:23, 25:16, 25:14)