EURO 2021 siatkarzy. Półfinały rozstrzygnięte, Polacy zagrają o 3. miejsce

Hala Spodek w Katowicach – miejsce wczorajszych półfinałów. Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay.com

Katowice: Słoweńcy pokonali Polaków, a Włosi pokonali Serbów we wczorajszych półfinałach Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn. Obydwa mecze, rozegrane w hali Spodek, zakończyły się wynikiem 3:1. Emocjonujący był mecz Polski ze Słowenią, który trwał prawie 3 godziny.

Pierwsze spotkanie, Polska-Słowenia, zaczęło się pomyślnie dla „Biało-Czerwonych” – pierwszy set tradycyjnie wygrali (25:17). Jednak to był jedyny dobry set dla Wilfredo Leona, Bartosza Kurka i spółki. W drugim secie, bardzo wyrównanym, wprawdzie walczyli dzielnie i nie pozwolili Słoweńcom wygrać po uzyskaniu 25 punktów (nie dali im co najmniej 2-punktowej przewagi), to ostatecznie ulegli im wynikiem 30:32. Trzeci set był już całkowitą klapą – 16:25.

Natomiast czwarty set był całkowitym dreszczowcem dla obydwu ekip. Na samym początku to Słoweńcy mieli przewagę, jednak później Polacy przejęli ją. W pewnym momencie prowadzili wynikiem 23:21. Kiedy wydawało się, że mecz zostanie rozstrzygnięty w 5. secie, Bałkańczykom udało się doprowadzić do remisu. Polakom już nie udało się uzyskać 2-punktowej przewagi, 25. punkt zdobyli, kiedy Słoweńcy mieli ich 24 i do rozstrzygnięcia seta znowu potrzebna była „dogrywka”. Od wyniku 27:27 to już Bałkańczycy dominowali – prowadzili 1 punktem lub był remis.

Przy wyniku 28:29 Słoweńcy zdobyli punkt. Wydawało się, że mecz został rozstrzygnięty, jednak sprawdzenie nagrania („challenge”) wykazało, że jeden ze Słoweńców dotknął siatki. Punkt dla nich został anulowany i przyznany Polakom. 29:29, nadal nie wszystko było stracone. Przy wyniku 30:31 atak Bałkańczyków trafił w aut. Kolejny challenge – tym razem sędzia sprawdzał, czy piłka nie musnęła palca polskiego siatkarza. Nie musnęła – znowu był remis (31:31) i „Biało-Czerwoni” wciąż jeszcze mieli szansę. Jednak przy wyniku 35:35 Słowenia zdobyła 2 punkty z rzędu i wywalczyła awans do finału. Rozstrzygający set, jak się okazało, trwał prawie godzinę.

Natomiast wieczorem, w nie mniej wyrównanym meczu, Włochy pokonały Serbię. Również wynikiem 3:1 (w setach 29:27, 25:22, 23:25, 25:18).

Dzisiaj zakończenie EURO

Dziś o godzinie 17:30 Polacy zagrają z Serbami o 3. miejsce. Na tegorocznych mistrzostwach obydwie drużyny już spotkały się ze sobą – 4 września, w meczu fazy grupowej. Tamto spotkanie zakończyło się zwycięstwem Polski 3:2. Za kilka godzin przekonamy się, czy „Biało-Czerwoni” powtórzą swój wyczyn i pokonają zwycięzców poprzedniego EURO.

Natomiast o godzinie 20:30 odbędzie się finałowy mecz Słowenia-Włochy.

Obydwa mecze, podobnie jak półfinały, odbędą się w Spodku.

Polska 1:3 Słowenia

(25:17, 30:32, 16:25, 35:37)

Serbia 1:3 Włochy

(27:29, 22:25, 25:23, 18:25)