EURO 2021 siatkarzy. Włosi mistrzami Europy, Polacy z brązem!

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay.com

Katowice: Zakończyły się Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn. W hali Spodek rozegrano 2 ostatnie spotkania turnieju. W meczu o 3. miejsce Polacy pokonali Serbów 3:0. Natomiast w emocjonującym finale Włosi pokonali Słoweńców wynikiem 3:2.

Pierwszym meczem rozegranym dzisiaj w Spodku był mecz o 3. miejsce. Spotkali się w nim Polacy z Serbami. Obydwie drużyny grały już ze sobą w fazie grupowej. Wówczas wygrała Polska 3:2. Dzisiaj „Biało-Czerwonym” znowu udało się wygrać, jednak tym razem już w 3 setach.

Tym razem pierwszy set był tym, który poszedł Polakom najgorzej. Był on dość wyrównany, na początku jedynie dwukrotnie Polacy mieli ponad 2-punktową przewagę (przy wyniku 6:3 oraz 7:4). Ponownie 3-punktowe prowadzenie uzyskali osiągając wynik 22:19. Ostatecznie „Biało-Czerwonym” udało się wygrać 25:22.

Drugi set poszedł gładziej. Przy prowadzeniu 6:5 Polacy zdobyli 5 punktów z rzędu. Od tamtego momentu prowadzili co najmniej 5 punktami. Ostatecznie pokonali Bałkańczyków wynikiem 25:16. Natomiast w trzecim secie Serbowie nie prowadzili ani razu. Trzykrotnie udało im się doprowadzić do remisu – 5:5, 16:16 oraz 22:22. Jednak przy ostatnim remisowym wyniku Polacy zdobyli 3 punkty z rzędu, dzięki czemu wygrali seta i mecz i zdobyli brązowy medal EURO.

“Biało-Czerwoni” powtórzyli wyczyn z poprzednich mistrzostw Starego Kontynentu, z 2019 roku – wtedy również zajęli 3. miejsce. Natomiast Serbowie mogą być zawiedzeni – ostatnio gorszy występ na EURO mieli w 2015 roku, odpadli wówczas w ćwierćfinale.

Polska 3:0 Serbia

(25:22, 25:16, 25:22)

Włosi z tytułem mistrza Europy. Dreszczowiec w finale!

Natomiast o godzinie 20:30 rozpoczął się mecz finałowy, w którym zmierzyli się Słoweńcy z Włochami. W pierwszym secie dominowała reprezentacja Słowenii. Włosi, zwłaszcza pod koniec seta, próbowali odrobić stratę, jednak to Słoweńcy wygrali – wynikiem 25:22.

Z kolei drugi set należał już do Italii. Choć po nieudanym początku Słoweńcom udało się doprowadzić do remisu i w pewnym momencie na tablicy widniał remis, to Apenińczycy ponownie uciekli rywalom i to oni wygrali seta 25:20.

Trzeci set znowu należał do Bałkańczyków. Przez niemal cały czas prowadzili i wygrali również wynikiem 25:20. Z kolei w czwartym secie Włosi podnieśli się i to oni wygrali. Co ciekawe, również ten set został wygrany 5 punktami.

Do rozstrzygnięcia meczu konieczny był piąty set, „przerwanie remisu” (tie-break). Był on pełen emocji. Słoweńcy rozpoczęli go z przytupem – od razu zdobyli 3 punkty z rzędu. Jednak następnie to Włosi zdobyli 3 punkty z rzędu i doprowadzili do remisu. Następnie obydwie drużyny zdobywały punkty przeważnie na zmianę. Od wyniku 7:7 Włosi zdobyli 4 punkty z rzędu. Apenińczykom udało się utrzymać przewagę i ostatecznie wygrali seta 15:11.

Jest to drugi wielki sukces sportowy Italii na międzynarodowej imprezie w tym roku. Dokładnie 10 tygodni temu wygrali EURO w męskim futbolu. Natomiast dzisiejsze złoto siatkarzy jest pierwszym dla Włoch od 2005 roku. Słoweńcy z kolei powtórzyli swój wyczyn sprzed 2 lat – również wtedy zajęli 2. miejsce.

Słowenia 2:3 Włochy

(25:22, 20:25, 25:20, 20:25, 11:15)