EURO 2024. Angielski dreszczowiec i hiszpańska dominacja
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay.com/StockSnap
Niemcy: Za nami 2. dzień fazy pucharowej Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Mężczyzn. W pierwszym spotkaniu Anglia w ostatniej chwili doprowadziła do remisu ze Słowenią 1:1 i wywalczyła awans w dogrywce. Natomiast w drugim meczu Hiszpania bez problemów pokonała Gruzję 4:1.
Jak przebiegały niedzielne mecze? Opisujemy każdy z nich. Na dole artykułu podsumowanie spotkań – wyniki, strzelcy, składy i sędziowie.
Angielska niemoc przez większość meczu
Gelsenkirchen: Anglia zremisowała ze Słowacją 1:1 w meczu 1/8 finału. Choć jeszcze w doliczonym czasie przegrywała, kilkadziesiąt sekund przed końcem meczu Jude Bellingham doprowadził do remisu, a na początku dogrywki Harry Kane strzelił gola na wagę awansu.
Choć w pierwszej połowie Anglicy byli w posiadaniu piłki przez niemal 3/4 czasu gry, strzałów na bramkę obie drużyny oddały niemal po tyle samo – 5:4. Nasi południowi sąsiedzi przez pierwszy kwadrans meczu oddali 3 strzały, Brytyjczycy tylko 1. Po 20. minucie Anglicy mieli 2 okazje na zdobycie bramki, ale po drugiej z niej Słowacy opanowali piłkę. Po kilkudziesięciu sekundach podań i wycofania się na swoją połowę, zagrali na połowę rywali, po czym w ich polu karnym Ivan Schranz doskoczył do piłki i strzelił gola. Do przerwy gra była spokojna, jedynie w doliczonym czasie Anglicy mieli szanse na doprowadzenie do remisu. Jednak bez skutku, połowa skończyła się z prowadzeniem Słowaków.
W 50. minucie Phil Foden trafił do bramki rywali, ale był na pozycji spalonej. Po chwili Harry Kane był blisko zdobycia ważnego gola, jednak jeden ze słowackich obrońców zablokował strzał. W 2. połowie u „Lwów” było widoczne to, co na całym turnieju – niemoc niewiarygodna jak na jedną z czołowych reprezentacji piłkarskich. Wicemistrzowie z 2021 roku nie byli w stanie stworzyć wielu okazji bramkowych. Z drugiej strony, słowacka obrona była bardzo skuteczna i utrudniała Brytyjczykom próby zdobycia bramki. Nasi sąsiedzi postawili na defensywę, w 2. połowie oddali zaledwie 2 strzały.
Remis w ostatniej chwili, wygrana po dogrywce
Ostatnie 10 minut meczu była bardziej zacięta niż wcześniejsze. Anglicy próbowali doprowadzić chociaż do remisu, który dałby dogrywkę, a być może też karne. Bardzo blisko szansy na wyrównanie był w 81. minucie Declan Rice, ale trafił w słupek, a dobitka H. Kane’a była niecelna. W 87. minucie Stanislav Lobotka strzelał z dystansu, jednak Jordan Pickford nie miał problemu z obroną. Natomiast w doliczonym czasie nacisk Anglików na bramkę rywali przyniósł pożądany skutek. Halil Umut Meler doliczył 6 minut, przed upływem 5. minuty dodanego czasu Jude Bellingham przewrotką doprowadził do remisu. Był to 8. przypadek na tegorocznym turnieju, kiedy gol w doliczonym czasie rozstrzygnął losy spotkania (choć poprzedni, dający Turkom zwycięstwo nad Czechami 2:1, nie zmienił ostatecznej klasyfikacji w grupie).
Konieczna była dogrywka, pierwsza na tegorocznym EURO. Nie minęła jej pierwsza minuta, kiedy H. Kane strzałem głową skierował piłkę do słowackiej bramki. W ostatniej minucie pierwszej połowy Słowacy mieli szansę, ale strzał był niecelny. Natomiast w 111. minucie strzał Ľubomíra Tupty z rzutu wolnego posłał piłkę nad bramką. Drugi kwadrans dogrywki był zdominowany przez Słowaków, próbowali oni odwrócić losy spotkania. W ostatniej akcji J. Pickford złapał piłkę po strzale Dávida Hancki, a po chwili H. Meler zakończył mecz.
Mimo porażki, Słowacy mogą być zadowoleni – był to ich najlepszy występ w historii EURO. Poprzednio tylko raz grali w fazie pucharowej, w 2016 roku. W 1/8 finału zostali pokonani przez Niemców 0:3 w regularnym meczu. Natomiast Anglia zagra w ćwierćfinale ze Szwajcarią, zmierzy się z Helwetami 6 lipca o 18 w Düsseldorfie.
Hiszpańska dominacja w Kolonii
Kolonia: Hiszpania pokonała Gruzję 4:1 w meczu 1/8 finału. Choć jeszcze przed 20. minutą nieszczęśliwie straciła bramkę, jeszcze przed przerwą wyrównała, a w drugiej połowie dołożyła 3 gole.
Mecz został całkowicie zdominowany przez Hiszpanów. W 10. minucie byli blisko otwarcia wyniku, ale nie wykorzystali zamieszkania w polu karnym Gruzinów, a ci wybili piłkę za linię końcową. Jednak to Kaukazi pierwsi cieszyli się – w 18. minucie Otar Kakabadze dośrodkował w pole karne, a piłka odbiła się od Robina Le Normanda i wpadła do bramki Iberyjczyków. Ataki „Czerwonej” przez pewien czas były bezskuteczne, ale w 39. minucie Rodri doprowadził do remisu. Zespół od wideo-weryfikacji nie dopatrzył się żadnych nieprawidłowości przy strzeleniu gola. Był to jedyny gol dla Hiszpanii w pierwszej połowie. Choć jej zawodnicy oddali aż 17 strzałów na gruzińską bramkę (a ataków w jej stronę znacznie więcej), obrona Kaukazów była bardzo skuteczna.
Zaraz po rozpoczęciu drugiej połowy, Chwicza Kwaracchelia strzelił z linii środkowej. Strzał jednak był niecelny. To była jedyna groźna okazja stworzona przez Gruzinów w tej połowie – gra wciąż była zdominowana przez „Czerwoną”. W 51. minucie Hiszpania objęła prowadzenie – strzelcem był Fabián Ruiz. Z kolei w 74. minucie Lamine Yamal, będą w polu karnym rywali, podał piłkę do kolegi z zespołu, a Giorgi Gwelesiani umieścił ją we własnej bramce. Jednak Hiszpan był na spalonym i wynik nie zmienił się. Natomiast minutę później Nico Williams pokonał Giorgiego Mamardaszwiliego. A w 84. minucie Dani Olmo posłał piłkę do gruzińskiej siatki obok zdezorientowanego bramkarza i ustalił wynik meczu.
Dla Gruzji turniej jest historyczny – po raz pierwszy zagrała na EURO. Sam awans z grup w tej sytuacji był dla nich sukcesem. Natomiast dla Hiszpanii zwycięstwo to jeden z kroków ku miejscu w czołówce. „Czerwona” zagra mecz ćwierćfinałowy z Niemcami 5 lipca o 18 w Stuttgarcie.
Podsumowanie meczy z 30.06
Anglia 1:1 Słowacja
po dogrywce 2:1
- 0:1 – Ivan Schranz, 25. minuta
- 1:1 – Jude Bellingham, 90+5. minuta
- 2:1 – Harry Kane, 91. minuta
Anglia: 1 Jordan Pickford – 2 Kyle Walker, 5 John Stones, 6 Marc Guéhi, 12 Kieran Trippier (od 66. minuty 24 Cole Palmer) – 4 Declan Rice, 7 Bukayo Saka, 10 Jude Bellingham (w 2. połowie dogrywki 14 Ezri Konsa), 11 Phil Foden (od 90+4. minuty 17 Ivan Toney), 26 Kobbie Mainoo (od 84. minuty 21 Eberechi Eze) – 9 Harry Kane (w 2. połowie dogrywki 16 Conor Gallagher)
Słowacja: 1 Martin Dúbravka – 2 Peter Pekarík (od 109. minuty 10 Ľubomír Tupta), 3 Denis Vavro, 14 Milan Škriniar, 16 Dávid Hancko – 8 Ondrej Duda (od 81. minuty 11 László Bénes), 19 Juraj Kucka (od 81. minuty 21 Matúš Bero), 22 Stanislav Lobotka – 17 Lukáš Haraslín (od 61. minuty 7 Tomáš Suslov), 18 David Strelec (od 61. minuty 9 Róbert Boženík), 26 Ivan Schranz (od 90+3. minuty 6 Norbert Gyömbér)
Piłkarz meczu: J. Bellingham
Sędziowie: główny: Halil Umut Meler, liniowi: Mustafa Emre Eyisoy i Kerem Ersoy (wszyscy trzej z Turcji), techniczny: Rade Obrenović (Słowenia), główny od wideo-weryfikacji: Marco Fritz (Niemcy), asystenci od wideo-weryfikacji: Christian Dingert (Niemcy) i Tomasz Kwiatkowski (Polska)
Hiszpania 3:1 Gruzja
- 0:1 – Robin Le Normand, 18. minuta (do własnej bramki)
- 1:1 – Rodri, 39. minuta
- 2:1 – Fabián Ruiz, 51. minuta
- 3:1 – Nico Williams, 75. minuta
- 4:1 – Dani Olmo, 84. minuta
Hiszpania: 23 Unai Simón – 2 Dani Carvajal (od 81. minuty 22 Jesús Navas), 3 Robin Le Normand, 14 Aymeric Laporte, 24 Marc Cucurella (od 67. minuty 21 Alejandro Grimaldo) – 8 Fabián Ruiz (od 81. minuty 6 Mikel Merino), 16 Rodri, 20 Pedri (od 52. minuty 10 Dani Olmo) – 7 Álvaro Morata (od 67. minuty 21 Mikel Oyarzabal), 17 Nico Williams, 19 Lamine Yamal
Gruzja: 25 Giorgi Mamardaszwili – 2 Otar Kakabadze, 3 Lasza Dwali, 4 Guram Kaszia, 14 Luka Loczoszwili (od 64. minuty 21 Giorgi Citaiszwili), 15 Giorgi Gwelesiani (od 78. minuty 16 Nika Kwekweskiri) – 6 Giorgi Koczoraszwili, 10 Giorgi Czakwetadze (od 64. minuty 9 Zuriko Dawitaszwili), 17 Otar Kiteiszwili (od 41. minuty 18 Sandro Altunaszwili) – 7 Chwicza Kwaracchelia, 22 Georges Mikautadze (od 78. minuty 8 Budu Ziwziwadze)
Piłkarz meczu: Rodri
Sędziowie: główny: François Letexier, liniowi: Cyril Mugnier i Mehdi Rahmouni (wszyscy trzej z Francji), techniczny: Serdar Gözübüyük (Niderlandy), główny od wideo-weryfikacji: Jérôme Brisard (Francja), asystenci od wideo-weryfikacji: Willy Delajod (Francja) i Paolo Valeri (Włochy)