Gdańsk. Autobus SOS znowu wyruszy z pomocą dla potrzebujących i bezdomnych.

Podziel się:

fot. Dominik Paszlińsk UMG

Przez całą zimę – do końca marca przyszłego roku – w godzinach wieczornych kursować będzie autobus SOS, w którym codziennie (także w Święta i sylwestra) osoby bezdomne i w życiowym kryzysie znajdą pomoc, ciepły posiłek i wsparcie psychologiczne.

Pierwszy kurs autobusu odbędzie się 11 listopada, a pierwszy przystanek w Gdańsku to pętla autobusowa przy stacji SKM na Przymorzu o godz. 20.15. W rozpoczęciu akcji pomocowej udział weźmie Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych.

Pomoc materialna, medyczna, psychologiczna


W autobusie (użyczonym przez Gdańskie Autobusy i Tramwaje) przez całą zimę wsparcia potrzebującym udzielać będą: ratownik medyczny, streetworker i pracownik socjalny. Oferta pomocowa obejmuje m.in. gorącą zupę, odzież, przeprowadzenie drobnych zabiegów medycznych i higienicznych, poradnictwo oraz dowiezienie osób bezdomnych do noclegowni przy ulicy Mostowej, która jest ostatnim punktem postojowym autobusu SOS w Gdańsku. W poprzednim sezonie zimowym codziennie do noclegowni docierały w ten sposób średnio trzy osoby.

Postoje autobusu:
20.15 – na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu
21.15 – na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ulicy Białej we Wrzeszczu
22.15 – w zatoczce autobusowej przy kinie „Krewetka”
23.30 – ostatni punkt postoju: obok noclegowni przy ul. Mostowej 1 A.
Postoje trwają około 45 minut.

Codziennie korzystało kilkadziesiąt osób


Jak ważna i potrzebna jest taka pomoc, świadczą statystyki z ubiegłej zimy. Od 18 listopada 2018 do końca marca 2019 w autobusie SOS w Gdańsku wydano potrzebującym 17 339 ciepłych posiłków oraz 1674 sztuki odzieży. Codziennie z mobilnej oferty wsparcia korzystało średnio od 50 do 60 osób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *