Gdańsk.Parada Piernikowa otworzy Jarmark

Podziel się:

fot.UMG

Gdańszczanie przygotowujący się do świąt i kupcy z orientu z cennym towarem. Krzykacze zachęcający do zakupów i bębniarze zwołujący gawiedź. Piernikowa Parada otworzy Jarmark Bożonarodzeniowy.

Już jutro  (sobota, 23 listopada), o godz. 17.00 przy Bramie Adwentowej odbędzie się uroczyste otwarcie Jarmarku. Weźmie w nim udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Pierwszą atrakcją Jarmarku będzie świąteczna, piernikowa parada nawiązujująca do tradycji związanych z ,,katarzynkowymi” zwyczajami. Parada wyruszy od strony Złotej Bramy i będzie przemieszczać się po kolejnych kramach rozstawionych na Targu Węglowym. Wśród uczestników pojawią się średniowieczni gdańszczanie, w dawnych strojach.

W tym roku na Jarmarku Bożonarodzeniowym do zwiedzania są 52 stoiska gastronomiczne i ponad 40 kramów z rzemiosłem i ozdobami świątecznymi. A parada otwierająca wydarzenie jest jedną z wielu zaplanowanych. W kolejnych tygodniach odbędą się:

Tydzień pierwszy: 2, 4, 5 i 6 grudnia/Parady mikołajkowe

W paradzie pojawi się doglądająca świątecznych wypieków Pani Mikołajowa, elfy-kucharze i „urzędnicy” mikołajowej poczty. 6 grudnia w roli głównej wystąpi św. Mikołaj ze swoją świtą.

Tydzień drugi: 9, 11, 13 grudnia/Parady baśnowo-zimowe

Parady w biało-srebrnych kolorach, w których zobaczymy postacie z baśni Andersena: Królową Śniegu, Bzową babuleńkę, dziewczynkę z zapałkami, ale będą też diabły z czarodziejskim lustrem i żonglujące bałwanki.

Tydzień trzeci: 16, 18, 20 grudnia/ Hej kolęda, kolęda

Parady charakterem nawiązujące do grup kolędniczych z gwiazdą Turoniem, Aniołem, diabłem i innymi tradycyjnymi postaciami. Wszyscy śpiewają kolędy, nawołują się świątecznymi tekstami i okrzykami. W repertuarze kolędników również kolędy anglojęzyczne pozwalające na wspólne śpiewanie z zagranicznymi turystami. Kostiumy kolędników są kostiumami historycznymi, nawiązujące do starej miejskiej tradycji.

(UMG)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.