IMGW-PIB – Pożar lasu w Czarnobylu. Czy chmura radioaktywna groziła Polsce?

Podziel się:

fot.Pixabay

4 kwietnia br., kilka minut po wybuchu pożaru w okolicach Czarnobyla, czujnik zarejestrował wzrost zawartości CO2 w atmosferze (kolor czerwony). Dane uzyskane z Sentinel-5P w kolejnych dniach wskazują, że do 13 kwietnia warunki pogodowe uniemożliwiały przemieszczanie się chmury zanieczyszczeń w kierunku zachodnim. Smuga z czujnika TROPOMI aż do czasu ugaszenia pożaru kierowała się na terytorium Ukrainy i Białorusi.

Satelitę Sentinel-5P umieszczono na orbicie Ziemi 13 października 2017 roku. Jest to pierwszy satelita z serii Copernicus, przeznaczony do monitorowania naszej atmosfery. Na jego pokładzie znajduje się m.in. czujnik TROPOMI, który mierzy całkowitą zawartość tlenku węgla w atmosferze.

Dane uzyskano w ramach projektu Sat4Envi, realizowanego przez IMGW-PIB przy współudziale Centrum Badań Kosmicznych PAN, Polskiej Agencji Kosmicznej i Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH. Celem projektu Sat4Envi jest udostępnienie danych pochodzących z systemów satelitarnych dla obywateli, naukowców, przedsiębiorców i administracji publicznej.

Pożar w Czarnobylu

fot.IMGW

(IMGW)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.