KAS i CBŚP zatrzymały kolejne 5 osób z paliwowej grupy przestępczej

Podziel się:

fot.mat.pras/KAS

Funkcjonariusze warmińsko-mazurskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Olsztynie (CBŚP) zatrzymali 5 osób z grupy przestępczej, która zajmowała się obrotem paliwami i praniem brudnych pieniędzy-poinformowała Justyna Pasieczyńska rzecznik prasowy Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

 

Grupa działała w latach 2014-2017 i spowodowała straty budżetu państwa z tytułu podatku VAT na prawie 1 mld zł. Na poczet przyszłych kar prokurator zabezpieczył majątek podejrzanych na prawie 25 mln zł.

Funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie (WMUCS) , na polecenie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, zatrzymali 5 kolejnych osób. Śledztwo dotyczyło zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT i praniem brudnych pieniędzy w obrocie paliwami.

Zarzuty i środki zapobiegawcze

Prokurator zarzucił zatrzymanym udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która  zajmowała się obrotem paliwami, posługiwała się nierzetelnymi fakturami VAT. Grupa wykorzystywała je do zaniżania należności podatkowych, a także  prania brudnych pieniędzy.

Podejrzani zostali objęci dozorem Policji, zakazem wzajemnego kontaktowania się z innymi podejrzanymi oraz  poręczeniami majątkowymi.

Mechanizm działania grupy

Członkowie grupy przestępczej, w ramach kontrolowanego łańcucha podmiotów gospodarczych, nabywali wewnątrzwspólnotowo z innych krajów Unii Europejskiej paliwa płynne, przy udziale tzw. znikających podatników. Sprzedaż paliw na terenie kraju była następnie fakturowana na kolejne podmioty (bufory), przy czym pierwsi nabywcy (znikający podatnicy), nie odprowadzali należnego podatku od towarów i usług.  Odsuwali  w ten sposób podejrzenia od ostatniej spółki w łańcuchu podmiotów, czyli rzeczywistego nabywcy paliwa.

Działalność grupy  spowodowała straty budżetu państwa z tytułu podatku VAT na  prawie 1 mld zł.

Fikcyjni prezesi  spółek

Zatrzymani  mężczyźni  zajmowali się  werbowaniem osób  w trudnej sytuacji materialnej, na które  rejestrowane były  spółki „słupy”. Fikcyjni prezesi za wynagrodzenie  w granicach 2000 zł zobowiązywali się do podpisywania umów, zakładania rachunków bankowych i przekazywania kart, haseł dostępowych oraz urządzeń uwierzytelniających w ręce „opiekunów”.

Zatrzymani uczestniczyli w procederze prania brudnych pieniędzy,  transferowali środki finansowe za pośrednictwem bankomatów  i kantorów wymiany walut.

Zarzuty usłyszało  ponad 200 osób

Funkcjonariusze WMUCS   i CBŚP zatrzymali 5 osób na terenie  woj. kujawsko-pomorskiego.

Było to kolejne zatrzymanie w ramach  śledztwa Prokuratury Regionalnej w Białymstoku. Dotychczas zarzuty usłyszało już ponad 200 podejrzanych, z czego 5 osób tymczasowo aresztowano.  Pozostałe osoby zostały objęte dozorem Policji, zakazem opuszczania kraju i poręczeniami majątkowymi, na ponad 5 mln  zł.

Zabezpieczony majątek sprawców

Na poczet przyszłych kar prokurator zabezpieczył majątek podejrzanych, w tym również w ramach tzw. konfiskaty rozszerzonej, na prawie 25 mln zł. Zajęte zostały nieruchomości i ruchomości w kraju i zagranicą, m.in. 4 luksusowe samochody sportowe o wartości ok. 2,8  mln zł,  gotówkę i lokaty bankowe, a także udziały w spółkach Za zarzucone przestępstwa podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

(źródło:KAS)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.