Wyłudzono 3 mln zł z tarczy finansowej. 5 osób zatrzymanych

Podziel się:

fot.KAS 

5 osób zatrzymanych w związku ze śledztwem prowadzonym przez mazowiecką Krajową Administrację Skarbową i Centralne Biuro Antykorupcyjne.Sprawa dotyczy wyłudzenia blisko 3 milionów złotych z programu tzw. tarczy finansowej oraz nierzetelnych faktur VAT- poinformowała Justyna Pasieczyńska Rzecznik Prasowy Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy w Warszawie prowadzi wspólnie z Delegaturą Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie postępowanie dotyczące podejrzenia wyłudzenia subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju oraz nieprawidłowości podatkowych.

Zgromadzony materiał dowodowy wskazuje, że w 2020 roku szereg mazowieckich i śląskich firm działających w branży usługowej, na podstawie poświadczającej nieprawdę dokumentacji, wyłudziło blisko 3 mln zł subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. Ustalenia śledczych wskazują, że w ramach prowadzenia działalności gospodarczej, firmy wystawiały nierzetelną dokumentację, która umożliwiła uzyskanie subwencji od Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. z tzw. tarczy finansowej. W celu wyłudzenia dotacji, wystawiały również fikcyjne faktury VAT nieodzwierciedlające faktycznych zdarzeń gospodarczych.

W oparciu o zebrany materiał dowodowy, współpracujące ze sobą służby zatrzymały na terenie Warszawy, Szczecina, Zawiercia, Olsztyna i Bielsko-Białej pięć osób.

Dwóch zatrzymanych usłyszało w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga zarzuty niekorzystnego rozporządzenia mieniem Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. oraz usiłowania ukrycia przestępczego pochodzenia pozyskanych w ten sposób środków. Trzech pozostałych usłyszało zarzuty fakturowe tj. wystawiania i posługiwania się nierzetelnymi fakturami. Przeszukano także 20 obiektów, mogących mieć związek z działalnością podmiotów gospodarczych.

Sąd orzekł tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy dla dwóch podejrzanych, natomiast wobec kolejnych dwóch Prokurator zastosował nieizolacyjne środki  zapobiegawcze, w tym poręczenie majątkowe. Dodatkowo Prokurator wydał Postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym na kwotę 2,9 mln zł.

Naczelnik Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie ustalił, że zatrzymani, za pomocą nabywanych spółek wykorzystywali sektor finansowy do wyłudzeń skarbowych. W efekcie, przeprowadził w nierzetelnych firmach 4 blokady rachunków bankowych zabezpieczając środki finansowe w łącznej kwocie 2.127.000 zł. W firmach wszczęto kontrole celno-skarbowe.

(kas)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.