Katowice. Urodziny Miasta „Kocham Katowice” moc muzyki !

Podziel się:

fot.Pixabay/Pexels

Jeden lider: Krzysztof Zalewski. Do tego czołówka polskiej sceny: Brodka, Grubson czy Artur Rojek. A w repertuarze przeboje gwiazd, które w ciągu 50 lat grały w Spodku. Tak będzie wyglądał główny koncert Urodzin Miasta „Kocham Katowice” 11 września w Strefie Kultury.

Katowice świętują tak swoje urodziny już od 2018 roku. Wtedy szefem artystycznym koncertu został Organek i wraz z zaproszonymi gośćmi stworzyli niezapomniane widowisko. Następnie pałeczkę przejął Abradab, a potem pandemia pokrzyżowała plany na następne urodziny.

Teraz wszystko musi pójść dobrze, bo Krzysztof Zalewski skompletował znakomity skład. Jego „orkiestrę”, obok świetnych muzyków, stworzą takie sławy, jak Monika Brodka, raper Grubson, Artur Rojek czy legenda muzyki rockowej Zbigniew Hołdys. Sam zresztą jest teraz chyba najjaśniej świecącą gwiazdą na polskiej scenie, co potwierdził deszcz Fryderyków, jaki spadł na niego w sierpniu.

Koncert będzie najważniejszym punktem programu Urodzin Miasta „Kocham Katowice”, ale uczcimy nim też inną rocznicę – 50 lat Spodka! Dlatego Zalewski wraz z przyjaciółmi pracują już nad własnymi interpretacjami utworów gwiazd, które przez lata gościł Spodek. Będzie z czego wybierać, bo przez pół wieku grali tam Metallica, Elton John, Joe Cocker, Deep Purple, Tina Turner, The Cure i wielu, wielu innych. Fani Krzysztofa Zalewskiego też powinni być usatysfakcjonowani, bo artysta wykona niejeden swój utwór.

Jestem przekonany, że to wydarzenie zgromadzi w Strefie Kultury kilka pokoleń miłośników muzyki z Katowic i całej metropolii i w odpowiedni sposób podkreśli nasz status jedynego w Polsce Miasta Muzyki UNESCO – mówi Marcin Krupa, prezydent Miasta Katowice.

   Smolik i Kev Fox w Katowicach

Strefa Kultury, gdzie stanie urodzinowa scena, będzie otwarta już od godz. 17.00. W wydarzeniu można uczestniczyć bezpośrednio pod sceną w przestrzeni UFO (ograniczonej do 2000 osób, zgodnie z obowiązującymi przepisami – 250 osób bez deklaracji, pozostałe osoby deklarujące gotowość okazania dokumentu potwierdzającego fakt zaszczepienia. Obowiązują bezpłatne wejściówki, których pierwsza pula trafi do dystrybucji w Centrum Informacji Turystycznej oraz w siedzibie Katowice Miasto Ogrodów 6 września) oraz w przestrzeni Kosmos, gdzie działać będą punkty gastronomiczne.

Dzień później, w niedzielę, Strefę Kultury przejmą motocykliści. Podczas Motocyklowego Zakończenia Sezonu jak zawsze będą mogli pochwalić się swoimi maszynami, ale też posłuchać dobrej muzyki. Od godz. 17.00 na wszystkich zmotoryzowanych, jak i tych bez dwóch kółek, zagrają najpierw – 4Szmery i K-Essence, potem Leszek Winder z przyjaciółmi, a na koniec gwiazda wieczoru – Sebastian Riedel i Cree.

Również w niedzielę Katowice przygotowały coś specjalnego dla miłośników muzyki poważnej – koncert znanego w całej Europie estońskiego chóru Collegium Musicale z repertuarem pieśni obchodzącego 11 września 86. urodziny Arvo Pärta, jednego z mistrzów muzyki współczesnej. Śpiewacy wykonają go w przestrzeni kościoła św. Józefa w Katowicach-Załężu. Koncert dedykowany jest katowickim seniorom, którzy mogą otrzymać na niego bezpłatne wejściówki przez swoje stowarzyszenia, świetlice i uniwersytety trzeciego wieku. Pula wejściówek dostępna jest także w kasie Miasta Ogrodów (wtorek–piątek w godz. 10.00–16.00).

A już na sam koniec intensywnego weekendu spotkamy się w Szopienicach, żeby odsłonić nowy, wyjątkowy mural na ścianie kamienicy przy ul. 11 listopada 6. Uczcimy nim 100. rocznicę urodzin wybitnego pisarza Stanisława Lema, ojca science fiction w Polsce. Wyjątkowość muralu będzie polegała na tym, że jego druga część powstała… we Lwowie, gdzie urodził się Lem. W Internecie można śledzić, jak dwa obrazy były malowane równocześnie, dzień po dniu. W ten sposób pokonamy przestrzeń i czas, jak piloci międzygwiezdnych statków kosmicznych. Podczas odsłonięcia, od godz. 21.00, mural ożywi mapping, czyli specjalne animacje wyświetlane na ścianie.

Po raz kolejny katowickim urodzinom towarzyszyć będzie również jarmark. Od 3 do 19 września wystawcy z różnych stron Polski będą prezentować regionalne specjały i wyroby. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych – będzie karuzela, kolejka elektryczna i plenerowe gry. Zapraszamy!

(UMK)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.