Koronawirus. Prezydent ogłasza wsparcie dla przedsiębiorców. Poznaj szczegóły

Podziel się:

Prezydent R.P. Andrzej Duda, fot. Jakub Szymczuk/K.P.R.P.

Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że w związku z pandemią koronawirusa państwo pomoże niektórym przedsiębiorcom, którzy ponieśli straty związane z przestojem spowodowanym rozprzestrzenianiem się choroby.

Prezydent podczas konferencji prasowej powiedział, że otrzymał projekt ustawy wprowadzającej rozwiązania chroniące przedsiębiorców, którzy odczuwają skutki epidemii koronawirusa. Ustawa również ma chronić miejsca pracy. Jednak, jak zaznaczył A. Duda, projekt miał pewne braki. Mówił przede wszystkim o założeniu odroczenia zapłaty składek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych na okres 3 miesięcy.

“Przedsiębiorcy mówili mi, że nie jest to rozwiązanie, które – ich zdaniem – byłoby wystarczające, bo obawiają się, że nie będzie można potem tak spokojnie wrócić do działalności, która przyniesie jeszcze większe dochody niż ta, którą mieli do tej pory, niż to, co mieli choćby w lutym tego roku, jeszcze zanim dotknął nas koronawirus i zanim zaczął się kryzys”

– powiedział prezydent.

„Trudno było nie przyznać racji tym wszystkim głosom, dlatego dzisiaj w trybie pilnym zaprosiłem do siebie Pana Premiera, Panią Minister Rozwoju, Panią Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, także Panią Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego. I teraz przez kilka godzin dyskutowaliśmy nad zmianami w tym projekcie”

– dodał.

Podczas spotkania ustalono, że dla samozatrudnionych oraz mikroprzedsiębiorców, których przychody spadły w porównaniu do lutego bieżącego roku o co najmniej 50%, będzie nie odroczenie płacenia składek na Z.U.S., tylko całkowite zwolnienie z nich.

„Są różne programy przewidziane dla większych podmiotów, natomiast uznałem, że dla tych podmiotów ma to znaczenie kluczowe – bo to były główne prośby, z którymi zwracano się do mnie w ostatnich dniach”

– powiedziała głowa państwa.

Poza tym, firmy, które utrzymają miejsca pracy, dostaną dofinansowanie z budżetu państwa do wypłat dla osób zatrudnionych. Wysokość dopłat wyniesie do 40% przeciętnej pensji. Prezydent zaznaczył, że proponowana pomoc ma większy zakres niż ta, która została zaproponowana na Węgrzech. Nad Balatonem pomoc ma być skierowana jedynie do określonych branż, natomiast W Polsce branża nie będzie mieć znaczenia.

„Po prostu chodzi mi o to, by wszyscy, którzy rzeczywiście zostaną dotknięci kryzysem, mieli wsparcie ze strony państwa, bo to ma znaczenie fundamentalne – bo są to miejsca pracy, jest to codzienny byt polskich rodzin. Oczywiście wszystkim nam nie będzie łatwo – nie będzie łatwo rządzącym, by w pełni zrealizować ten program, nie będzie łatwo także przedsiębiorcom, pracodawcom i pracownikom.

Koszty tej sytuacji dotkną nas wszystkich. Ale mam nadzieję, że dzięki wspólnemu działaniu podołamy niebezpieczeństwu, z którym stykamy się dzisiaj – jak mówiłem w moim wczorajszym orędziu, dziękując wszystkim, którzy wspierają się dziś nawzajem i walczą z koronawirusem, ratując swoim rodakom życie i zdrowie”

– powiedział A. Duda.

Prezydent również wspomniał o, zapowiadanemu już podczas wczorajszego orędzia, posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Odbędzie się ono w poniedziałek o godzinie 12, udział w nim wezmą przedstawiciele wszystkich ugrupowań parlamentarnych.

(K.P.R.P.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *