Koronawirus. WHO zaleca jak chronić się przed wirusem

Podziel się:

fot.Pixabay

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)wydała  podstawowe zalecenia przeciwko nowemu koronawirusowi wywołującemu chorobę COVID-19, która dotyka już kolejne kraje europejskie.

Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.

Epidemia koronawirusa dotyka kolejne kraje na świecie. WHO informuje jak zachować się ,aby uniknąć potencjalnego zakażenia wirusem. Oto podstawowe środki ochronne przeciwko nowemu koronawirusowi o których poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia:

Myj ręce regularnie:

Dlaczego? Mycie rąk mydłem i wodą lub pocieranie rąk na bazie alkoholu zabija wirusy, które mogą znajdować się na twoich rękach.

Unikaj skupisk ludzi:

Zachowaj co najmniej 1 metr odległości od każdego, kto kaszle lub kicha. Kiedy ktoś kaszle lub kicha, rozpyla małe kropelki płynu z nosa lub ust, które mogą zawierać wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, możesz zarazić się drogą kropelkową, w tym wirusem COVID-19, jeśli osoba kaszląca ma chorobę.

Staraj się nie dotykać oczu, nosa i ust

Dłonie dotykają wielu powierzchni i mogą zbierać wirusy. Zanieczyszczone ręce mogą przenieść wirusa do oczu, nosa lub ust. Stamtąd wirus może dostać się do twojego ciała i spowodować zachorowanie.

Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności w oddychaniu, wcześnie zasięgnij pomocy medycznej

Zostań w domu, jeśli źle się poczujesz. Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności w oddychaniu, zwróć się o pomoc lekarską i wcześniej zadzwoń. Postępuj zgodnie ze wskazówkami twojego lekarza

Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jeśli odwiedziłeś  (w ciągu ostatnich 14 dni) obszary, na których rozprzestrzenia się COVID-19 postępuj zgodnie ze wskazówkami przedstawionymi powyżej.

(mz,who)

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *