Kraków: 4 demonstracje w jedno popołudnie [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Podziel się:

Fot. Maria Koczur.

26 czerwca – Kraków: Późnym popołudniem i wieczorem w centrum miasta odbyły się 4 demonstracje. Jedna z nich była przeciwko promocji homoseksualizmu, pozostałe trzy miały charakter antyrządowy.

O godzinie 17 na Starym Mieście pod pomnikiem Adama Mickiewicza rozpoczęła się modlitwa różańcowa zorganizowana przez Towarzystwo Studentów Polskich oraz Pobudkę. “Zgromadziliśmy się tutaj w ramach publicznej modlitwy, żeby wynagrodzić Najświętszemu Sercu Pana Jezusa […] za różnego rodzaju grzechy i zniewagi, tak, jak to Kościół ma w zwyczaju. Również w kontekście tego, że ten miesiąc został wybrany przez różnego rodzaju środowiska jako miesiąc promocji zboczeń. I właśnie gromadzimy się po to, żeby zarówno przez modlitwę wynagrodzić Bogu, jak również żeby publicznie ukazać swoją wiarę i przywiązanie do zasad katolickiej moralności” – powiedział o celach zgromadzenia Jan Sroka z T.S.P.. W modlitwie uczestniczyło kilkanaście osób.

Trzy demonstracje antyrządowe

Kolejna demonstracja rozpoczęła się godzinę później pod Wieżą Ratuszową. Protest, nazwany “Strajkiem Wkurzonych”, miał na celu wyrażenie sprzeciwu wobec działań rządu. Organizatorzy zarzucali władzy sianie nienawiści, jej zwolenniczkom i zwolennikom agresję, a telewizji rządowej manipulacje. Po kilku przemówieniach manifestacja przeszła na ulicę Retoryka pod biuro małopolskiego zarządu Prawa i Sprawiedliwości. Przemarszowi towarzyszyły takie okrzyki, jak “Wolne media, wolne sądy”, “Precz z Kaczorem-dyktatorem”, czy “Mamy dość”. W tej manifestacji uczestniczyło około 150 osób.

Kiedy kończył się “Strajk Wkurzonych”, pod Wieżą Ratuszową rozpoczynała się kolejna demonstracja. Jej organizatorem był Komitet Obrony Demokracji. Na wiecu pojawili się m.in. małopolscy koordynatorzy sztabów Roberta Biedronia (Jacek Jabłoński), Szymona Hołowni (Maciej Pikor), Władysława Kosiniaka-Kamysza (Elżbieta Bińczycka) oraz Rafała Trzaskowskiego (Aleksander Miszalski). Ich wystąpień słuchało około 200 osób.

Natomiast ostatnia manifestacja rozpoczęła się o godzinie 19:30 pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Wydarzenie o nazwie “wiec NIE poparcia DLA kandydata DUDY” zostało zorganizowane przez antyklerykalną inicjatywę “DOŚĆ milczenia”. Podczas demonstracji odtworzono wypowiedzi prezydenta RP Andrzeja Dudy, które, zdaniem organizatorek, były skandaliczne oraz “dzielące Nas, wykluczające oraz ośmieszające jego samego, jak i Nas”. To wydarzenie było znacznie mniej liczne, pod pomnikiem autora “Pana Tadeusza” było kilkanaście osób, większość z nich miała ze sobą symbole społeczności L.G.B.T..

Jak te wydarzenia wyglądały? Zobacz zdjęcia.

Różaniec pod pomnikiem A. Mickiewicza; for. Marek Wawrzyszko.
Fot. Marek Wawrzyszko.
Fot. Marek Wawrzyszko.
“Strajk wkurzonych”; fot. Marek Wawrzyszko.
Przemarsz “Strajku wkurzonych” pod biuro Prawa i Sprawiedliwości; fot. Marek Wawrzyszko.
“Strajk wkurzonych” pod biurem P.i S.; fot. Marek Wawrzyszko.
Wiec Komitetu Obrony Demokracji; fot. Marek Wawrzyszko.
Fot. Marek Wawrzyszko.
Przemówienie wygłasza poseł na Sejm R.P. Aleksander Miszalski; fot. Marek Wawrzyszko.
Fot. Marek Wawrzyszko.
Fot. Marek Wawrzyszko.
Fot. Marek Wawrzyszko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.