Liga Mistrzów U.E.F.A.. Znamy finalistów tegorocznej edycji!

Santiago Bernabeu, stadion Realu Madryt. To tutaj madrycki klub wywalczył awans do finału Ligi Mistrzów. Zdjęcie ilustracyjne, fot. Unsplash.com/@fellowferdi

Hiszpania: Real Madryt wygrał po dogrywce z Manchesterem City 3:1 w półfinałowym meczu Ligi Mistrzów Unii Europejskich Związków Piłkarskich (U.E.F.A.). Dzięki temu, że pierwszy mecz przegrał jedną bramką, awansował do finału. Drugim finalistą będzie angielski F.C. Liverpool, który odniósł 2 zwycięstwa nad hiszpańskim Villareal C.F..

Cud na Santiago Bernabeu

Madryt: Real Madryt pokonał Manchester City 3:1 w rewanżowym meczu półfinału Ligi Mistrzów. Jako że w regulaminowym czasie wynik był 2:1, a poprzedni mecz zakończył się zwycięstwem angielskiego klubu 4:3, o awansie zdecydowała dogrywka.

Pierwsza połowa, choć była dość bogata w akcje obydwu drużyn na bramkę przeciwników, była bezbramkowa. Na samym początku 2. połowy bardzo blisko zdobycia gola był Vinícius Júnior, jednak nie był w stanie strzelić do bramki po dośrodkowaniu.

W 73. minucie wbiegający w pole karne Riyad Mahrez dopadł piłkę zmierzającą w stronę linii końcowej i posłał ją w stronę bramki. Thibaut Curtois nie zdołał obronić strzału i „Obywatele” zwiększyli swoją przewagę w dwumeczu. W 86. minucie byli blisko zdobycia kolejnego gola, jednak piłkę z linii bramkowej wybił Ferland Mendy.

W ostatnich minutach meczu „Królewscy” za wszelką cenę próbowali zdobyć 2 bramki, które dałyby im szansę na awans. W 90. minucie Rodrygo doprowadził do remisu. Chwilę później sędzia doliczył 6 minut do regulaminowego czasu gry. Nie minęła pierwsza z nich, kiedy Brazylijczyk zdobył głową kolejną bramkę.

Ponieważ po zakończeniu spotkania w dwumeczu był remis, konieczna była dogrywka. 4 minuty po jej rozpoczęciu Karim Benzema, strzałem z rzutu karnego, podwyższył wynik na 3:1. Do końca dogrywki wynik nie uległ zmianie i to „Królewscy” zagrają w finale L.M.. Będzie to dla nich 17. występ w finale.

Natomiast K. Benzema ma szansę stać się królem strzelców tegorocznej edycji L.M.. Po dzisiejszym meczu ma na koncie 13 bramek – najwięcej ze wszystkich piłkarzy. Tyle samo ma Robert Lewandowski, jednak jego klub (Bayern Monachium) odpadł z turnieju w ćwierćfinale.

F.C. Liverpool drugim finalistą

Villareal: Wczoraj Villareal C.F. przegrał z F.C. Liverpool 2:3. Ponieważ także 2 tygodnie temu uległ rywalom (0:2), odpadł z rozgrywek.

Również ten mecz był dość zacięty. Po pierwszej połowie „Żółta Łódź Podwodna” prowadziła 2:0, dzięki czemu odrobiła straty z pierwszego meczu. Hiszpański klub z pewnością miał nadzieję na awans, jednak 2 połowa pogrzebała je – „Czerwoni” zdobyli 3 bramki, dzięki czemu to oni po raz 10. zagrają w finale.

• 2:3 – Sadio Mané, 74. minuta

Villareal: 13 Gerónimo Rulli – 3 Raúl Albiol (od 79. minuty 25 Serge Aurier), 4 Pau Torres, 8 Juan Foyth, 12 Pervis Espuniñán (od 79. minuty 14 Manu Trigueros) – 5 Daniel Parejo, 6 Étienne Capoue (w 86. minucie czerwona kartka), 17 Giovani Lo Celso, 19 Francis Coquelin (od 68. minuty 24 Alfoinso Pedraza) – 7 Gerard Moreno (od 68. minuty 11 Samu Chukwueze), 16 Boulaye Dia (od 79. minuty 9 Paco Alcácer)

Liverpool: 1 Alisson Becker – 4 Virgil van Dijk, 5 Ibrahima Konaté, 26 Andrew Robertson (od 79. minuty 21 Kostas Tsimikas), 66 Trent Alexander-Arnold – 3 Fabinho (od 84. minuty 7 James Milner), 6 Thiago Alcántara (od 79. minuty 17 Curtis Jones), 8 Naby Keïta (od 79. minuty 14 Jordan Henderson) – 10 Sadio Mané, 11 Mohamed Salah, 20 Diogo Jota (w 2. połowie 23 Luis Díaz)

Sędziowie: główny: Danny Makkelie, liniowi: Hessel Steegstra i Jan de Vries, techniczny: Serdar Gözübüyük, główny V.A.R.: Pol van Boekel, asystent V.A.R.: Dennis Higler (wszyscy z Niderlandów)

• 1:1 – Rodrygo, 90. minuta
  • 2:1 – Rodrygo, 91. minuta (w doliczonym czasie do 2. połowy)
  • 3:1 – Karim Benzema, 95. minuta

Real: 1 Thibaut Curtois – 2 Dani Carvajal, 3 Éder Militão (od 115. minuty 5 Jesús Vallejo), 6 Nacho, 23 Ferland Mendy – 8 Toni Cross (od 68. minuty 21 Rodrygo), 10 Luca Modrić  (od 75. minuty 25 Eduardo Camavinga), 14 Casemiro (od 75. minuty 11 Marco Asansio) – 9 Karim Benzema (od 104. minuty 19 Dani Ceballos), 15 Federico Valverde, 20 Vinícius Júnior (od 115. minuty 17 Lucas Vázquez)

City: 31 Ederson – 2 Kyle Walker (od 72. minuty 11 Ołeksandr Zinczenko), 3 Rúben Dias, 14 Aymeric Laporte, 27 João Cancelo – 16 Rodri (od 99. minuty 7 Raheem Sterling), 17 Kevin de Bruyne (od 72. minuty 8  İlkay Gündoğan), 20 Bernardo Silva – 9 Gabriel Jesus (od 78. minuty 10 Jack Graelish), 26 Riyad Mahrez (od 85. minuty 25 Fernandinho), 47 Phil Foden

Sędziowie: główny: Daniele Orsato, liniowi: Ciro Carbone i Alessandro Giallatini, techniczny: Davide Massa, główny V.A.R.: Massimiliano Irrati, asystent V.A.R.: Paolo Valeri (wszyscy z Włoch)

Finał w Paryżu

Finał odbędzie się 28 maja w Paryżu na Stadionie Francji (Stade de France). Początek meczu o godzinie 21. Będzie to 3. finał L.M. na tym obiekcie. Poprzednie odbyły się w l. 2000 (mecz wygrał Real Madryt, pokonując Valencię C.F. 3:0) oraz 2006 (F.C. Barcelona pokonała wówczas Arsenal Londyn 2:1).

Co ciekawe, nie będzie to pierwsze spotkanie F.C. Liverpoolu i Realu Madryt w finale L.M.. Te drużyny rywalizowały o czołowe trofeum dla europejskich klubów w l. 1981 (jeszcze w epoce „Pucharu Europy”) oraz 2018. Za pierwszym razem wygrali „Czerwoni”, 4 lata temu górą byli „Królewscy”. Jak będzie w tym roku? Przekonamy się w ostatnią sobotę maja.