Liga Narodów siatkarek 2023. Kolejna wygrana Polek, zwycięstwo Amerykanek w hicie

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay.com/TaniaVdB

Trwa Liga Narodów w Piłce Siatkowej Kobiet. W środę Serbki przegrały z Amerykankami 2:3. Dla mistrzyń świata turniej nie jest udany – kolejnego dnia przegrały z Turczynkami 1:3. Ekipa z Azji Mniejszej może na tę chwilę uznać zawody za udane – dzień wcześniej pokonały Kanadyjki. W czwartek swoje drugie zwycięstwa odniosły również Niemki oraz Polki.

Opisujemy środowe i czwartkowe mecze. Na dole artykułu podajemy ich wyniki.

Dzisiejsze, piątkowe mecze planujemy opisać w osobnym artykule.

Grupa 1, środa – hit dnia dla Amerykanek, gładkie zwycięstwo Turczynek

Turcja, Antalya: W środę w grupie 1 odbyły się 2 mecze – najpierw Serbia kontra Stany Zjednoczone Ameryki, następnie Korea Południowa zmierzyła się z Turcją.

Pierwszy mecz był hitem dnia – mistrzynie świata z 2022 roku (Serbki) zmierzyły się z mistrzyniami olimpijskimi z 2021 roku (Amerykankami). Pierwszy set wygrały Amerykanki 25:20, a drugi Serbki do 19. Kolejne 2 sety zakończyły się wynikiem 25:21 – trzeci wygrały Bałkanki, czwarty Amerykanki. Ostatecznie mecz wygrała reprezentacja S.Z.A. – w 5. secie wygrały 15:12.

W drugim meczu na początku Turczynkom poszło dość gładko. Pierwszy set zwyciężyły do 14, drugi do 17. Dopiero w trzecim secie Koreankom poszło znacznie lepiej, doprowadziły do remisu 24:24, ale następnie Turczynki zdobyły 2 punkty i wygrały spotkanie.

Zwycięstwo Polek nad najlepszą drużyną globu, łatwa wygrana Tajek, kolejna porażka Serbek

W czwartek z kolei odbyły się 3 spotkania. W pierwszym z nich Tajki dość gładko pokonały Kanadyjki 3:0. Na problemy napotkały jedynie w drugim secie, potrzebowały 26 punktów do jego wygrania. Pierwszy set wygrały do 17, a trzeci do 21.

Drugi mecz wzbudzał w Polsce większe emocje – „Biało-Czerwone” zmierzyły się w nim z Włoszkami, które zajmują obecnie 1. miejsce w rankingu Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej. Pierwszy set był dość wyrównany, jednak pod koniec Włoszkom udało się uciec Polkom i wygrać set 25:21. W drugim secie „Biało-Czerwone” szybko objęły prowadzenie, i choć Apeninki w dalszej części zabrały się za odrabianie strat, to jednak przegrały set 5 punktami.

Trzeci set był pogromem drużyny z Italii – reprezentacja Polski szybko objęła prowadzenie ponad 5 punktami, a pod koniec zwiększyły przewagę do ponad 10 i wygrały 25:14. W czwartym secie Włoszki przebudziły się i początkowo skromnie prowadziły. Jednak Polkom udało się doprowadzić do remisu 9:9, a od wyniku 11:10 prowadziły i następnie powiększały przewagę. Ostatecznie wygrały set 25:18 i mecz 3:1.

W trzecim czwartkowym meczu Serbki spotkały się z Turczynkami. Mistrzyniom świata udało się wygrać pierwszy set, choć nie bez problemów – potrzebowały 26 punktów. I to był ich jedyny wygrany set. W drugim i trzecim gospodynie wygrały dużą przewagą (odpowiednio, do 17 oraz 15), a czwarty set wygrały 4 punktami i odniosły kolejne zwycięstwo w turnieju.

2 tie-breaki w grupie 2, kolejne zwycięstwo Niemek, niepowodzenia Chorwatek

Japonia, Nagoya: W grupie 2. w środę Bułgarki rozgromiły Chorwatki. Pierwszy set wygrały do 12, drugi do 17, a trzeci do 19. Drugi środowy mecz, między Chińską Republiką Ludową a Brazylią, był bardziej zacięty. Pierwszy set wygrały Chinki, do 23, drugi Brazylijki, 25:22. Kolejne 2 sety zakończyły się wynikiem 25:20, ale trzeci wygrały Azjatki, a czwarty Amerykanki. potrzebny był „tie-break”. W nim lepsza okazała się reprezentacja Państwa Środka, wygrywając go 15:12.

Natomiast w czwartek Chorwatki znów przegrały 0:3, tym razem z Niemkami (dla których był to 2. wygrany mecz na turnieju). Choć w tym meczu Bałkankom w setach udało się zdobyć więcej punktów (odpowiednio 18, 23 i 23). Również po 3 setach zakończył się mecz Brazylii z Niderlandami. Brazylijki zrehabilitowało się po pierwszej porażce, wygrywając 2 pierwsze sety do 23, a trzeci 25:21.

W międzyczasie Bułgaria zmierzyła się z Dominikaną. Pierwszy set wygrały Bułgarki, do 22. W drugim secie Dominikanki wygrały 25:16, w trzecim takim samym wynikiem zwyciężyły Bułgarki. Europejki jednak uległy w czwartym secie 14:25. Konieczny był więc piąty set, a w nim lepsze okazały się Karaibki, wygrały go 15:11.