Liga Narodów siatkarek 2023. Polki lepsze od mistrzyń świata!

Zdjęcie ilustracyjne, fot, Pixabay.com/TaniaVdB

Turcja, Antalya: Polska wygrała z Serbią 3:0 w swoim czwartym meczu Ligi Narodów w Piłce Siatkowej Kobiet. Było to czwarte zwycięstwo „Biało-Czerwonych” z rzędu, dało im ono prowadzenie w klasyfikacji rozgrywek.

<Pozostałe mecze rozegrane dzisiaj planujemy opisać w osobnym artykule>

W pierwszym sobotnim meczu grupy A Polki zmierzyły się z mistrzyniami świata z 2022 roku, Serbkami. I na początku pierwszego seta objęły prowadzenie, które stopniowo powiększały. Przy wyniku 10:6, szkoleniowiec Serbek Giovanni Guidetti poprosił o czas. Jednak to niewiele pomogło – Polki nadal prowadziły i ich przewaga powoli rosła. Przy wyniku 20:13 trener Bałkanek znów poprosił o przerwę. Jednak Serbkom nie udało się odrobić strat i Polki wygrały do 18.

Drugi set początkowo był wyrównany. Natomiast od wyniku 6:6, „Biało-Czerwone” objęły przewagę i szybko ją powiększyły. W dalszej części seta prowadziły około 5 punktami, ale potem Bałkanki lekko zniwelowały stratę. Przy wyniku 20:17 szkoleniowiec Polek Stefano Lavarini poprosił o przerwę. Następnie Serbki zniwelowały stratę do 1-2 punktów, ale przegrały set 22:25.

Z kolei w trzecim secie początkowo „Biało-Czerwone” objęły prowadzenie, ale następnie Serbki je przejęły. Dopiero pod koniec seta Polkom udało się doprowadzić do remisu 23:23, po czym gra stała się bardzo wyrównana. Doszło do remisu 28:28, a następnie „Biało-Czerwone” zdobyły 2 punkty, dzięki czemu wygrały mecz 3:0.

Było to pierwsze zwycięstwo Polek nad Serbkami od 8 lat. Był to również ostatni mecz „Biało-Czerwonych” w 1. tygodniu tegorocznej edycji Ligi Narodów siatkarek. Na parkiet ponownie wyjdą 13 czerwca w Hongkongu, kiedy podejmą Dominikanę.

Po 4 meczach, Polki mają 11 punktów i prowadzą w klasyfikacji Ligi Narodów. 9 punktów mają Japonki, a 8 Chinki. Jednak obydwie drużyny rozegrały dopiero po 3 mecze, jutro zmierzą się ze sobą. Jutro odbędą się ostatnie mecze 1. tygodnia rozgrywek.

Polska 3:0 Serbia

(25:18, 25:22, 30:28)

Polska: Magdalena Stysiak, Korneluk Agnieszka, Martyna Łukasik, Magdalena Jurczyk, Katarzyna Wenerska, Olivia Różańska, Monika Fedusio, Martyna Czyrniańska, Joanna Pacak, Maria Stenzel, Kamila Witkowska, Monika Galkowska, Aleksandra Szczygłowska, Julia Nowicka

Serbia: Aleksandra Uzelac, Ana Bjelica, Katarina Lazović, Sara Lozo, Mina Popović, Maja Aleksić, Bojana Drča, Slađana Mirković, Bianka Buša, Hena Kurtagić, Teodora Pušić, Aleksandra Jegdić, Bojana Milenković, Jovana Cvetković

Sędzia: Julia Akułowa (Kazachstan), asystent: Hamid Mohamed Alrusi Alhammadi (Zjednoczone Emiraty Arabskie)