Międzynarodowy gang transferujący do Azji pieniądze z przestępstw podatkowych rozbity przez służby

Podziel się:

fot.KAS 

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) i Prokuratura Regionalna w Warszawie rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą podejrzaną  sprowadzanie towarów z Azji, a następnie ich sprzedaż w Polsce bez opłacania należnych podatków zatrzymano 5 podejrzanych -poinformowała Justyna Pasieczyńska Rzecznik Prasowy Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Proceder odbywał się m.in. za pośrednictwem fikcyjnych polskich i zagranicznych spółek. Pieniądze były transferowane z powrotem do krajów Dalekiego Wschodu- dodaje Justyna Pasieczyńska.

Sprawą międzynarodowej grupy przestępczej zajmują się funkcjonariusze podlaskiej i mazowieckiej KAS oraz policjanci z Zarządu w Białymstoku CBŚP, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Od 2017 r. członkowie grupy importowali towary z krajów Dalekiego Wschodu, a następnie sprzedawali je w sklepach działających na terenie kraju (głównie w Wólce Kosowskiej) bez opłacania należnych podatków. W imporcie towarów do Polski wykorzystywane były fikcyjne spółki założone na potrzeby tego procederu. Uzyskane środki finansowe były transferowane za pośrednictwem kolejnych fikcyjnych spółek m.in. do Chińskiej Republiki Ludowej, Hongkongu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz innych krajów azjatyckich.

 Skarb Państwa mógł stracić nawet 6 mln zł

W zeszłym tygodniu KAS oraz CBŚP zatrzymały na terenie woj. mazowieckiego 5 osób. Zabezpieczono również dokumentację, komputery, nośniki danych, pieczątki różnych polskich i zagranicznych podmiotów gospodarczych.

W Prokuraturze Regionalnej w Warszawie zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy pochodzących z przestępstw oraz zarzuty z kodeksu karnego skarbowego. Podejrzanych tymczasowo aresztowano. Sprawa jest rozwojowa i funkcjonariusze planują kolejne działania.

(kas)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.