Mundial 2022. Pierwsze zwycięstwo Polaków na turnieju! [SZCZEGÓŁOWY OPIS MECZU]

Robert Lewandowski. Czołowy polski piłkarz zdobył drugą bramkę i ustalił wynik meczu. Zdjecie ilustracyjne, fot. Łukasz Nowak/iln24.pl

Katar, Al-Radżan: Polska pokonała Arabię Saudyjską 2:0 w meczu 2. kolejki fazy grupowej Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Mężczyzn. Gole zdobyli Piotr Zieliński oraz Robert Lewandowski. Dzięki zwycięstwu „Biało-Czerwoni” zwiększyli swoje szanse na wyjście z grupy.

Obydwie drużyny były zmobilizowane, aby wygrać mecz. Saudyjczykom zwycięstwo dałoby drugie w historii (i pierwsze od 1994 roku) wyjście z grupy. Natomiast dla Polaków zwycięstwo było ważne, aby wciąż liczyć się w grze o występ w fazie pucharowej.

Choć gra była dość wyrównana i obydwie ekipy prowadziły akcje na bramkę przeciwników, to jednak jedynie Polakom przyniosły one pożądany efekt. Strzały Piotra Zielińskiego i Roberta Lewandowskiego przyniosły „Biało-Czerwonym” pierwsze 3 punkty na turnieju.

Poniżej przedstawiamy szczegółowy opis meczu. Na dole artykułu jego podsumowanie – wynik, zdobywcy bramek, składy drużyn oraz sędziowie.

Rozegrany wcześniej mecz Tunezja-Australia oraz zaplanowane na wieczór spotkania Francja-Dania i Argentyna-Meksyk planujemy opisać w osobnym artykule.

Wysyp żółtych kartek

Pierwszą groźną akcję Polacy przeprowadzili w 6. minucie. Ostatecznie piłka jednak wylądowała w rękach Mohameda al-Owaisa. Około minutę później Mohammed al-Burayk oddał strzał, ale piłka odbiła się od Grzegorza Krychowiaka i Saudyjczykom pozostał rzut rożny. Natomiast w 10. minucie strzał Piotra Zielińskiego obronił M. al-Owais.

W 13. minucie Mohamed Kanno oddał strzał, ale Wojciech Szczęsny stał na posterunku. 2 minuty później Jakub Kiwior, próbując odebrać piłkę jednemu z Saudyjczyków, zbyt wysoko uniósł nogę i sfaulował rywala. W konsekwencji zobaczył żółtą kartkę. Minutę później Wilton Sampaio to samo pokazał Matthew Cashowi, który skosił Salema al-Dawsariego. Po tym faulu Saudyjczycy wykonali rzut wolny, jednak W. Szczęsnemu udało się złapać piłkę. W 19. minucie kolejny Polak zobaczył żółty kartonik – był to Arkadiusz Milik, który złapał jednego z rywali za spodenki.

W 20. minucie M. Cash i M. al-Burayk zderzyli się podczas walki o piłkę. Powtórki pokazywały, że Polak mógł popełnić faul. Uniknął jednak kolejnej żółtej kartki i wykluczenia z gry. W zamieszaniu wokół tej sytuacji W. Sampaio pokazał natomiast pierwszą żółtą kartkę zawodnikowi Arabii Saudyjskiej. Ukarany został Abdulelah al-Malki, który najprawdopodobniej zbyt ostro domagał się konsekwencji dla polskiego obrońcy.

W 26. minucie, po rzucie rożnym, Krystian Bielik oddał strzał głową, ale Saleh al-Szehri wybił piłkę ponad bramkę tą samą częścią ciała. Po chwili jeden z członków sztabu szkoleniowego Saudyjczyków zobaczył żółtą kartkę za swoje zachowanie (kamery jednak nie pokazały, za jakie dokładnie).

Gol i niewykorzystany karny

W 35. minucie, podczas akcji na bramkę „Zielonych Sokołów”, Robert Lewandowski sfaulował Alego al-Bulayhiego. Arab upadł, a Polak nastąpił jemu na ramię. Saudyjski obrońca potrzebował pomocy medyków, jednak został w grze, a „Lewy” uniknął otrzymania kartki.

W 39. minucie R. Lewandowski przeprowadził kolejną akcję na bramkę przeciwników. M. al-Owais obronił strzał, ale „Lewy” utrzymał kontrolę nad piłką. Dośrodkował do Piotra Zielińskiego, a wobec jego strzału saudyjski bramkarz był już bezradny i Polacy mogli się cieszyć z pierwszej bramki na tegorocznym Mundialu.

W 43. minucie S. al-Szehri upadł w polu karnym Polaków. Sędzia po analizie VAR przyznał karny Saudyjczykom. W. Szczęsny jednak obronił zarówno strzał S. al-Dawsariego i dobitkę M. al-Burayka. Natomiast w doliczonym czasie Abdulelah al-Amri zobaczył żółtą kartkę.

Nieudane próby doprowadzenia do remisu

Po przerwie gra była nieco spokojniejsza. W 55. minucie Saudyjczycy stworzyli szansę na wyrównanie wyniku. „Biało-Czerwonym” udało się jednak wybić piłkę poza pole karne, a dobitka jednego z Arabów była mocno niecelna. Natomiast w 60. minucie niecelny strzał oddał Feras al-Brikan, a po chwili piłkę ponad bramką Polaków posłał M. Kanno.

W 63. minucie A. Milik po dośrodkowaniu oddał strzał głową. Piłka trafiła jednak w poprzeczkę, a następnie „Zielone Sokoły” wyprowadziły akcję w stronę środka boiska. Niewiele ponad minutę później Lewandowski posłał piłkę na słupek. W 67. minucie K. Bielik sfaulował F. al-Brikana tuż przed swoim polem karnym. Nawaf al-Abid wykonał rzut wolny, jednak trafił w mur polskich zawodników. Po chwili S. al-Dawsari oddał strzał na bramkę Polaków, ale W. Szczęsny stał na posterunku.

„Lewy” podwyższa wynik

W 78. minucie Arabowie przeprowadzili kolejną akcję na bramkę rywali. Tym razem strzał oddał A. al-Malki, jednak nie trafił. Natomiast w 82. minucie ten sam zawodnik nie przyjął podania od jednego z kolegów z ekipy. R. Lewandowski przejął piłkę, znalazł się sam na sam z M. al-Owaisem i pokonał bramkarza rywali. Był to pierwszy gol “Lewego” zdobyty na Mistrzostwach Świata.

W ostatniej minucie regulaminowego czasu „Lewy” znów stanął sam na sam z saudyjskim „goalkeeperem”. Tym razem M. al-Owais nie zawiódł swojej drużyny. W. Sampaio doliczył 7 minut do 2. połowy. W 6. minucie doliczonego czasu M. Kanno oddał niecelny strzał. Minutę póżniej brazylijski arbiter zakończył mecz.

Wieczorny mecz zdecyduje

O godzinie 20 rozpocznie się drugie spotkanie w grupie C – Argentyna zagra z Meksykiem. Argentyńczycy przegrali kilka dni temu z Saudyjczykami 1:2 i muszą wygrać, aby mieć szanse na wyjście z grupy. Jeśli jednak przegrają, odpadną z turnieju, a Polacy będą bardzo blisko pierwszego od 1986 roku awansu do fazy pucharowej.

W międzyczasie odbędzie się mecz Francja-Dania w grupie C. Francuzom zwycięstwo da awans do 1/8 finału.

Polska 2:0 Arabia Saudyjska (do przerwy 1:0)

Bramki:

• 1:0 – Piotr Zieliński, 39. minuta
  • 2:0 – Robert Lewandowski, 82. minuta

Składy:

Polska: 1 Wojciech Szczęsny – 2 Matthew Cash, 14 Jakub Kiwior, 15 Kamil Glik, 18 Bartosz Bereszyński – 6 Krystian Bielik, 7 Arkadiusz Milik (od 71. minuty 23 Krzysztof Piątek), 10 Grzegorz Krychowiak, 20 Piotr Zieliński (od 63. minuty 13 Jakub Kamiński), 24 Przemysław Frankowski – 9 Robert Lewandowski

Arabia Saudyjska: 21 Mohamed al-Owais – 4 Abdulelah al-Amri, 5 Ali al-Bulayhi, 6 Mohammed al-Burayk, 12 Saud Abdulhamid – 8 Abdulelah al-Malki (od 85. minuty 20 Abdulrahman al-Abud), 16 Sami al-Nadżej (w 2. połowie 18 Nawaf al-Abid, od 90+5. minuty 19 Hattan Bahrebi), 23 Mohamed Kanno – 9 Feras al-Brikan, 10 Salem al-Dawsari, 11 Saleh al-Szehri (od 85. minuty 24 Nasser al-Dawsari)

Skład sędziowski: główny: Wilton Sampaio, liniowi: Bruno Boschilia i Bruno Pires (wszyscy trzej z Brazylii), techniczny: Kevin Ortega (Peru), główny od wideoweryfikacji: Drew Fisher (Kanada)