Mundial 2023 kobiet. Koniec eliminacji, znamy wszystkie uczestniczki turnieju!

Podziel się:

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay.com/jarmoluk

Zakończyły się eliminacje do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Kobiet. Znamy wszystkie 32 reprezentacje, które latem zagrają na turnieju w Australii oraz Nowej Zelandii.

Na mistrzostwach zagrają 32 drużyny. Awans mają zapewnione Australia oraz Nowa Zelandia (jako gospodarze turnieju). Eliminacje były przeprowadzane w 6 strefach (w nawiasach podana organizująca je federacja):

  • Afryka (CAF, Confédération Africaine de Football – Afrykańska Konfederacja Piłki Nożnej),
  • Ameryka Południowa (CONMEBOL, Confédéración Sudaméricana de Fútbol – Południowoamerykańska Konfederacja Piłki Nożnej),
  • Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby (CONCACAF, The Confederation of North, Central America and Caribbean Association Football – Konfederacja Piłki Nożnej Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów),
  • Azja (AFC, Asian Football Confederation – Azjatycka Konfederacja Piłkarska),
  • Europa (UEFA, Union of European Football Associations – Unia Europejskich Związków Piłkarskich),
  • Oceania (OFC, Oceania Football Confederation – Konfederacja Piłkarska Oceanii)

Opisujemy, jak przebiegały eliminacje w każdej strefie i które drużyny zakwalifikowały się na Mundial.

Afryka

Strefa CAF ma zagwarantowane 4 miejsca, dodatkowo 2 reprezentacje grały w barażach. Eliminacjami do Mundialu był Puchar Narodów Afryki Kobiet, który rozegrano w lipcu 2022 roku. Awans na mistrzostwa dawałoby zajęcie jednego z 4 najlepszych miejsc.

Turniej wygrała Afryka Południowa, pokonując w finale Maroko. 3. miejsce zajęła Nigeria, stawkę uzupełniła Zambia. Natomiast przegrane w ćwierćfinałach rozegrały mecze, które wyłoniły drużyny, które awansowały do baraży. Zwyciężczyniami były reprezentacje Kamerunu oraz Senegalu.

Ameryka Południowa

Strefa CONMEBOL ma zagwarantowane 3 miejsca, dodatkowo 2 reprezentacje grały w barażach. Eliminacjami do Mundialu był Kobiecy Puchar Ameryki (Copa América Femenina), który odbył się w lipcu 2022 roku. Pierwsze 3 zespoły wywalczyły awans.

Na Mundial bezpośrednio awansowały Brazylia (która wygrała turniej), Kolumbia (2. miejsce) oraz Argentyna (3. miejsce). Czwarte miejsce zajął Paragwaj. Wraz z Chile, które wygrało mecz o 5. miejsce, zagrał w barażach.

Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby

Strefa CONCACAF ma zagwarantowane 4 miejsca, dodatkowo 2 reprezentacje grały w barażach. I w tym przypadku eliminacjami były mistrzostwa kontynentu – Mistrzostwa CONCACAF Kobiet, które miały miejsce w lipcu 2022 roku. Bezpośredni awans dało dotarcie do półfinału.

Turniej wygrały Stany Zjednoczone Ameryki, 2. miejsce zajęła Kanada. W meczu o 3. miejsce Jamajka pokonała Kostarykę. Wszystkie te 4 ekipy zagrają na Mundialu. Dodatkowo, do baraży awansowały zespoły, które w fazie grupowej zajęły 3 miejsce. Były to Haiti oraz Panama.

Azja

Strefa AFC ma zagwarantowane 5 miejsc (nie licząc współorganizującej turniej Australii), dodatkowo 2 reprezentacje grały w barażach. Eliminacjami do Mundialu był Puchar Azji Kobiet, który rozegrano w styczniu i lutym 2022 roku. Awans na mistrzostwa dawałoby zajęcie jednego z 5 najlepszych miejsc.

Turniej wygrała Chińska Republika Ludowa, pokonując w finale Koreę Południową. Miejsca 3-4 zajęły Filipiny oraz Japonia. Piąte miejsce zajęła Australia, która i tak ma pewny udział w Mundialu. W tej sytuacji, bezpośrednio na mistrzostwa awans uzyskał 6. w Pucharze Azji Wietnam. Natomiast do baraży awansowały Republika Chińska (Tajwan) oraz Tajlandia.

Europa

Strefa UEFA ma zagwarantowane 11 miejsc, dodatkowo 1 reprezentacja grała w barażach. Była to jedyna strefa, w której rozegrano osobne eliminacje.

Reprezentacje podzielono na 9 grup (po 5 lub 6 w każdej). Zwyciężczynie grup awansowały na mundial. Awans wywalczyły (według „numeru” grupy) Szwecja, Hiszpania, Niderlandy, Anglia, Dania, Norwegia, Włochy, Niemcy, Francja.

Natomiast wicemistrzynie grały wewnątrzstrefowe baraże. 3 ekipy, które osiągnęły najlepszy wynik w eliminacjach, zaczynały grę od 2. rundy, natomiast pozostałe 6 rozlosowano w pary, które rozegrały ze sobą mecz. Zwyciężczynie awansowały do 2. rundy, tam były losowane do reprezentacji, które zaczynały baraże na tym etapie.

Mecze 2. rundy barażu wygrały Irlandia, Portugalia oraz Szwajcaria. Po podsumowaniu występów w eliminacjach, okazało się, że najmniej punktów zgromadziły Portugalki, przez co one awansowały do barażu międzykontynentalnego, natomiast na Mundial bezpośrednio awansowały Irlandia oraz Szwajcaria.

Oceania

Strefa OFC nie ma zagwarantowane żadnego miejsca, zwyciężczynie eliminacji grały w barażach. Eliminacjami był Puchar Narodów Oceanii. Turniej wygrała Papua-Nowa Gwinea, pokonując w finale Fidżi.

Baraże

O 3 miejsca na turnieju rozegrano baraże międzykontynentalne. Odbyły się one w 3 ścieżkach. Spośród 14 drużyn, które grały w barażach, 2 najlepsze według rankingu FIFA zagrały jedynie w finałach.

W pierwszej ścieżce Kamerun pokonał Tajlandię 2:0. W finale barażu jednak przegrał z Portugalią 1:2. W drugiej ścieżce Haiti pokonało Senegal 4:0 oraz Chile 2:1. Natomiast trzecią ścieżkę wygrała Panama, zwyciężając z Papuą-Nową Gwineą 2:0 i z Paragwajem 1:0.

Awans na Mundial przez baraże wywalczyły zatem Portugalia, Haiti oraz Panama.

Uczestniczki Mundialu 2023 kobiet

Alfabetycznie:

Afryka Południowa, Anglia, Argentyna, Australia, Brazylia, Chińska Republika Ludowa, Dania, Filipiny, Francja, Haiti, Hiszpania, Irlandia, Jamajka, Japonia, Kanada, Kolumbia, Korea Południowa, Kostaryka, Maroko, Niderlandy, Niemcy, Nigeria, Norwegia, Nowa Zelandia, Panama, Portugalia, Stany Zjednoczone Ameryki, Szwajcaria, Szwecja, Wietnam, Włochy, Zambia

Podział na grupy:

  • A: Nowa Zelandia, Norwegia, Filipiny, Szwajcaria
  • B: Australia, Nigeria, Irlandia, Kanada
  • C: Hiszpania, Kostaryka, Zambia, Japonia
  • D: Anglia, Haiti, Dania, Chińska Republika Ludowa
  • E: Stany Zjednoczone, Wietnam, Niderlandy, Portugalia
  • F: Francja, Jamajka, Brazylia, Panama
  • G: Szwecja, Afryka Południowa, Włochy, Argentyna
  • H: Niemcy, Maroko, Kolumbia, Korea Południowa
Format Mundialu 2023 kobiet

Tegoroczne Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Kobiet będą pierwszymi, w których udział wezmą 32 reprezentacje. One, podzielone na 8 grup (po 4 ekipy w każdej), rozegrają po 1 meczu z każdą drużyną w swojej grupie. 2 najlepsze reprezentacje po fazie grupowej przejdą do fazy pucharowej. Najpierw, w 1/8 finału, zwycięzca grupy A zagra z wiceliderem grupy B, zwycięzca grupy B zagra z wiceliderem grupy A, i tak dalej. Zwycięzcy spotkań przechodzą do ćwierćfinału. Drużyny, które wygrają w nim, zagrają w półfinale. Przegrani 1/2 finału spotkają się w meczu o 3 miejsce, a zwycięzcy zagrają w finale.

Turniej rozpocznie się 20 lipca w Auckland. Faza grupowa potrwa do 3 sierpnia. W dniach 5-8 sierpnia odbędą się mecze 1/8 finału. 11 i 12 sierpnia rozegrane zostaną ćwierćfinały, a 15 i 16 sierpnia półfinały. 19 sierpnia odbędzie się mecz o 3. miejsce, a kolejnego dnia poznamy mistrzynie globu.

Tytułu mistrza świata będzie bronić reprezentacja Stanów Zjednoczonych Ameryki, która w 2019 roku wygrała Mundial we Francji.

Tegoroczny turniej będzie nie tylko pierwszym, w którym zagrają 32 ekipy. Będą to również pierwsze mistrzostwa kobiet rozegrane w co najmniej 2 państwach. Będzie to również pierwszy mundial który odbędzie się w krajach należących do 2 różnych konfederacji oraz pierwszy, który odbędzie się na terenie strefy oceanicznej (pod 2 ostatnimi względami, będzie to pierwszy mundial w piłce nożnej, biorąc pod uwagę również mistrzostwa mężczyzn).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.