Nietypowa przesyłka z Kazachstanu. To wyjątkowe i chronione okazy

Podziel się:

 Paź jamajski w paczce z Kazachstanu. Mazowiecka KAS zatrzymała okazy CITES fot.KAS

Funkcjonariusze Oddziału Celnego I Pocztowego w Warszawie znaleźli w przesyłce spreparowane motyle. Zgodnie z deklaracją w paczce miały być obrazki.Zatrzymane motyle należą do wyjątkowo rzadkich gatunków chronionych konwencją CITES-poinformowała Izba Administracji Skarbowej w Warszawie.

Przesyłka z Kazachstanu

Funkcjonariusze Oddziału Celnego I Pocztowego z Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie (MUCS) znaleźli w przesyłce nadanej w Kazachstanie 8 szt. spreparowanych motyli.

Przesyłka miała zawierać obrazki o wartości 200 KZH (tenge kazachski), tj. ok. 2 zł.W środku funkcjonariusze znaleźli okazy motyli, które należą do rodziny paziowatych i podlegają ochronie CITES.

Do przesyłki z Kazachstanu nadawca nie dołączył wymaganych prawem dokumentów. W tym przypadku wraz ze zgłoszeniem celnym do odprawy, powinny zostać przedstawione oryginały zezwolenia importowego CITES oraz dokument CITES z kraju wywozu, odprawiony przez organy celne tego państwa.

Piękne i cenne

Jeden z ujawnionych w przesyłce motyli to niezwykle rzadki paź jamajski Papilio homerus, który jest krytycznie zagrożonym gatunkiem występującym wyłącznie na Jamajce. Jest gatunkiem endemicznym i żyje tylko w dwóch miejscach na wyspie.

Liczebność jego populacji systematycznie spada m.in. ze względu na ogromną presję wywieraną przez kolekcjonerów. Im rzadszy gatunek, tym jego czarnorynkowa wartość rośnie. Jeden okaz może kosztować nawet powyżej 6 000 USD.

Niezwykłe ubarwienie skrzydeł motyli ptasioskrzydłych

Wśród przemycanych okazów znalazły się też trzy motyle, które należą do tzw. motyli ptasioskrzydłych z rodzaju Ornithoptera spp.

Pazie ptasioskrzydłe swoją zwyczajową nazwę zawdzięczają wyjątkowo dużym skrzydłom, których rozpiętość może dochodzić nawet do 28 cm, a także charakterystycznemu lotowi, który upodabnia je do ptaków. Są również bardzo poszukiwane wśród kolekcjonerów.

Ujawnione ptasioskrzydłe okazy to 2 samce i 1 samica gatunku występującego endemicznie na Wyspach Salomona.

Co mówią przepisy

Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych zezwoleń i świadectw. Brak takich dokumentów podczas przewozu skutkuje zatrzymaniem okazów CITES i jest przestępstwem zagrożonym pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

(żródło:mazowiecka KAS)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.