Nowe przypadki koronawirusa w Polsce – choroba wykryta u 4 kolejnych osób

Podziel się:

Fot. Pixabay

 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce – w Ostródzie, Szczecinie oraz we Wrocławiu. Życiu żadnej z chorych osób nie zagraża niebezpieczeństwo. Są one pod kontrolą służb medycznych, natomiast służby sanitarno-epidemiologiczne namierzyły osoby, które miały kontakt z chorymi.

O godzinie 17 odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. „Zgodnie z obietnicą informujemy opinię publiczną natychmiast jak tylko mamy informację o nowych przypadkach Polaków, którzy są zarażeni koronawirusem. Mamy cztery nowe przypadki. Spodziewamy się kilku nowych w najbliższym czasie” – powiedział szef resortu zdrowia.

Chorobę wykryto w Ostródzie u 1 osoby, która do Polski przyjechała z Niemiec autokarem wraz z „pacjentem zero” (pierwszą osobą, u której wykryto chorobę), w Szczecinie u 2 osób, które przyjechały z Włoch (w tym kraju wykryto już ponad 3800 przypadków koronawirusa), a także we Wrocławiu u 1 osoby, która najprawdopodobniej przywiozła koronawirusa z Wielkiej Brytanii.

Wszyscy pacjenci objęci są opieką medyczną. Służby sanitarno-epidemiologiczne namierzyły już osoby, które miały z nimi kontakt i jest wdrażana procedura kwarantanny” – powiedział Ł. Szumowski. Jak powiedział, pobrano próbki od wszystkich osób, które przyjechały z Niemiec wraz z „pacjentem zero”. Na razie znane są wyniki kilkunastu próbek, wynik pozytywny z nich miała jedynie osoba z Ostródy.

Minister dodał, że niebezpieczeństwo nie zagraża życiu żadnej z osób, u której zdiagnozowano koronawirusa.

Informacje na temat koronawirusa (m.in. najnowsze wiadomości, informacje o profilaktyce, czy ostrzeżenia dla podróżujących) można znaleźć na rządowej stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus. Informacji udziela również Narodowy Fundusz Zdrowia pod numerem telefonu 800 190 590 (numer aktywny 24/7).

(MZ)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *