„Efekt Domina” Dominika Kulczyk wraca z nowymi historiami !

Podziel się:

fot.TVN

„Efekt Domina” już 8 marca wraca na antenę TVN! W siódmej edycji programu Dominika Kulczyk opowie historie osób zmagających się z wieloma formami wykluczenia pod różną szerokością geograficzną, m.in. w Indiach, Senegalu, Kambodży i Polsce.

Założycielka Kulczyk Foundation odda głos tym, których na co dzień prawie nikt nie słyszy, głównie kobietom i dziewczynkom. W pierwszym odcinku dotrze do Nepalu.

Założycielka Kulczyk Foundation odda głos tym, których na co dzień prawie nikt nie słyszy, głównie kobietom i dziewczynkom. W pierwszym odcinku dotrze do Nepalu.

Cierpienie jest uniwersalnym doświadczeniem ludzkim. Każdego dnia docierają do nas doniesienia medialne z aktualizowaną liczbą ofiar rozmaitych konfliktów i katastrof. To może skutkować wypracowaniem mechanizmu obronnego, przyjmującego postać moralnego odrętwienia.
Za statystykami i zimnymi cyframi kryją się jednak ludzkie losy. „Efekt Domina” budzi z letargu, a przedstawione historie na nowo uwrażliwiają na krzywdę. Dominika Kulczyk przypomina o potrzebie ludzkiej solidarności i daje nadzieję napotkanym osobom na lepsze życie. Na marginalizację w sposób szczególny narażone są kobiety i dzieci, dlatego „Efekt Domina” tak uporczywie upomina się o ich godność.
W niektórych regionach Nepalu nadal praktykuje się okrutny obyczaj chhaupadi. Jest to zestaw rygorystycznie przestrzeganych zakazów i nakazów, które regulują życie kobiet w trakcie menstruacji. Miesiączka jest tam niczym klątwa, a kobieta mająca okres staje się „nieczysta”. Każdego miesiąca zostaje wykluczona na kilka dni ze społeczności oraz życia rodzinnego. Kobiety i dziewczynki muszą wówczas opuścić dom i spać w wiklinowym koszu w komórce z kozami albo w położonych na odludziu chatkach, w których narażone są na napaść, gwałt, a nawet śmierć z powodu wyziębienia, czy ataku dzikich zwierząt. Ta okrutna tradycja praktykowana jest nadal na niektórych terenach zachodniego Nepalu, pomimo oficjalnego zakazu nałożonego w 2017 r. przez władze tego państwa.
Pomoc dyskryminowanym kobietom niesie organizacja Days for Girls Nepal. Dominika Kulczyk spotka się z jej liderką, lokalną aktywistką – Mayą Khaitu, która walczy z tradycją chhaupadi organizując szkolenia dla kobiet i mężczyzn. Oprócz edukacji organizacja oferuje potrzebującym Nepalkom praktyczne zestawy środków higienicznych do stosowania w czasie menstruacji.
PREMIERA: 8 MARCA, GODZ. 11:30
(pras.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.