Nowy rozkład jazdy PKP od 9 grudnia, o 23 pociągi dziennie więcej, oraz Polregio ponad 100 pociagów więcej

Podziel się:

fot.PLK

Średnio aż 383 pociągi uruchamiane każdego dnia, nowe połączenia krajowe i międzynarodowe, więcej kursów Pendolino i nowe relacje dla Flirtów i Dartów – to główna część zmian w rozkładzie jazdy 2018/2019, które wprowadza PKP Intercity.
Po najpopularniejszej trasie w Polsce, czyli między Warszawą i Krakowem, pojedzie późnowieczorny pociąg IC Łokietek. Będzie kursować przez Centralną Magistralę Kolejową. Nowy nocny pociąg TLK Pogórze zapewni połączenie Przemyśla z Wrocławiem. Z Warszawy do Zielonej Góry przez Wrocław będzie kursować IC Konopnicka na ezt Dart.

Więcej połączeń EIP na najpopularniejszych trasach

Z połączeń PKP Intercity między Warszawą a Krakowem w pierwszym półroczu 2018 r. skorzystało ponad 1,2 mln pasażerów.

– Wychodząc naprzeciw potrzebom podróżnych, zwiększy się liczba połączeń kategorii Express InterCity Premium z Warszawy do Krakowa z 9 do 12. Także na drugiej pod względem popularności trasie Warszawa – Trójmiasto będzie więcej par pociągów kategorii EIP – 14, zamiast 12 jak dotychczas. PKP Intercity zwiększa także liczbę połączeń na trasach, na których nie kursuje Pendolino. Na trasie Warszawa – Poznań będzie ich 13, a nie 11 jak do tej pory. W wakacyjne weekendy PKP Intercity uruchomi połączenie EIC Fregata relacji Warszawa – Kołobrzeg – czytamy w komunikacie PKP Intercity.

Flirty i Darty na nowych trasach

Pociągi obsługiwane przez pojazdy Flirt3 pojadą od grudnia w nowej relacji Warszawa – Kraków przez Centralną Magistralę Kolejową. Darty z kolei obsłużą relacje: Białystok – Szklarska Poręba przez Warszawę (będzie to pociąg nocny) i Wrocław oraz Warszawa – Zielona Góra przez Wrocław.

– Dzięki tym zmianom mieszkańcy Zielonej Góry i turyści odwiedzający Szklarską Porębę zyskają możliwość podróżowania nowoczesnymi i komfortowymi elektrycznymi zespołami trakcyjnymi – informuje PKP Intercity.

Za granicę z PKP Intercity

W nowym rozkładzie jazdy będzie kursował pociąg IC Nightjet Metropol relacji Wiedeń/Budapeszt – Wrocław – Berlin, który umożliwi dzienny dojazd do Berlina oraz nocny do Wiednia, Bratysławy i Budapesztu. Po stronie polskiej zatrzyma się m.in. na stacjach Wrocław Główny, Opole Główne, Kędzierzyn-Koźle i Racibórz. Dodatkowo pociąg IC Przemyślanin, jadący z Przemyśla, będzie prowadził grupę wagonów do Berlina, które będą przełączane do pociągu IC Nightjet w Katowicach. Wagony do Przemyśla będą odczepiane na stacji w Raciborzu, po czym wyruszą w podróż do Katowic przez Gliwice i Zabrze. Dzięki temu mieszkańcy aż sześciu województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, opolskiego i lubuskiego zyskują połączenie międzynarodowe i będą mogli dojechać bezpośrednio do stolicy Niemiec.

Dodatkowo pociąg IC Cracovia relacji Kraków – Praga prowadzi grupę wagonów do Budapesztu. Nowością w ofercie PKP Intercity w sezonie 2018/2019 będzie IC Sobieski kursujący z Krakowa do Wiednia.

PKP Intercity upraszcza także nazwy ofert obowiązujących w komunikacji międzynarodowej. Od 9 grudnia 2018 r. wszystkie dotychczasowe limitowane oferty SparDay oraz SparNight zmienią nazwę na Super Promo International oraz wszystkie nielimitowane oferty, które do tej pory miały nazwę „… Specjal” zmienią nazwę na „Visit…”, np. Visit Grodno.

Zmodernizowane wagony wyjeżdżają na tory

PKP Intercity realizuje największy program inwestycyjny w swojej historii wart ok. 7 mld złotych. Przewoźnik podpisuje kolejne umowy na zakup nowego i modernizację dotychczas posiadanego taboru.

Z pierwszych efektów tych kontraktów pasażerowie będą mogli skorzystać już od początku 2019 roku. Na torach pojawią się pierwsze wagony zmodernizowane przez H. Cegielski – Fabrykę Pojazdów Szynowych w Poznaniu. Będą to wagony przedziałowe drugiej klasy. Pasażerowie skorzystają w nich z wygodnych foteli, klimatyzacji, gniazdek elektrycznych, elektronicznego systemu informacji pasażerskiej oraz toalet z zamkniętym obiegiem. Ponadto zostaną zainstalowane wzmacniacze sygnału komórkowego oraz urządzenia do bezprzewodowego internetu. Zmodernizowane wagony będą wykorzystywane do obsługi połączeń w całej Polsce. Dostępne będą na trasach: Szczecin – Trójmiasto – Olsztyn – (Białystok), Wrocław/Zielona Góra – Poznań – Gdynia/Olsztyn – (Białystok), Kraków/Lublin – Katowice – Wrocław – Zielona Góra –Szczecin – (Świnoujście).

Dostosowanie do prowadzonych inwestycji

Obowiązujący od 9 grudnia rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Pociągi na trasie Warszawa – Lublin nadal będą jeździć trasą objazdową przez Łuków. Część składów kursujących na trasie Wrocław – Poznań – Szczecin pojedzie przez Zieloną Górę. Pomiędzy Warszawą a Poznaniem składy PKP Intercity będą kursować przez Inowrocław.

Inwestycje realizowane w obrębie węzła krakowskiego sprawiają, że część pociągów ominie Kraków Płaszów i pojedzie przez Nową Hutę. Z kolei TLK Podhalanin i IC Oscypek ominą Kraków. Pierwszy z nich będzie kursować przez m.in. Katowice, Bielsko-Białą, jak również Andrychów, Kęty i Wadowice, które dzięki temu zyskają dostęp do oferty PKP Intercity. Drugi zaś pojedzie przez m.in. Katowice, Bielsko-Białą i Żywiec.

Sprzedaż biletów na pociągi w nowym rozkładzie jazdy

Dopiero 7 grudnia PKP Intercity odblokowało sprzedaż na pełną listę pociągów uruchamianych od 9 grudnia. Od tego dnia można kupić bilety na pociągi z Rzeszowa do Hrubieszowa i Zagórza, gdzie podwykonawcą PKP Intercity jest SKPL. Niestety, bilet na te połączenia można kupić na razie jedynie w kasach. O późnym uruchomieniu sprzedaży na połączenia w nowym rozkładzie “RK” pisze tutaj.

Nowy rozkład jazdy Polregio: Ponad 100 pociągów więcej

Nowy rozkład jazdy POLREGIO: ponad 100 pociągów REGIO więcej i dodatkowe interREGIO

9 grudnia wchodzi w życie nowy roczny rozkład jazdy pociągów. W wielu regionach Polski zostaną wprowadzone zmiany w kursowaniu pociągów POLREGIO m.in. w zakresie relacji oraz ilości połączeń.

Najważniejsze zmiany w rozkładzie jazdy 2018/2019 w województwach:

Województwo lubuskie

Zostało wydłużone zamknięcie estakady w Gorzowie Wlkp. do 9 marca 2019 r. Zostanie wprowadzona dodatkowa para pociągów na linii Zielona Góra – Frankfurt – Zielona Góra oraz jedna para pociągów na linii Rzepin – Frankfurt – Rzepin. Pociąg Gorzów Wlkp. – Berlin – Gorzów Wlkp. będzie kursował codziennie – od poniedziałku do piątku z Gorzowa około godziny 05:20, w soboty i niedziele około 08:20. Uruchomiona zostanie dodatkowa para pociągów Rzepin – Poznań – Rzepin. Jedna para pociągów Szczecin – Kostrzyn została wydłużona do i z Rzepina. Zostają zawieszone połączenia: Zbąszynek odj. 22:25 – Rzepin przyj. 23:23 oraz Rzepin odj. 04:01 – Zbąszynek przyj. 04:58. Nie będzie pociągu z Rzepina do Zbąszynka o godzinie 10:40 i ze Zbąszynka do Rzepina o 12:10. Kurs będzie realizowany po godzinie 14:00.

Województwo łódzkie i mazowieckie

Rozszerzona zostanie oferta przewozowa na linii Łódź – Opoczno – Łódź o dodatkowe 6 par połączeń tj. Tomaszów Maz. – Opoczno uruchomienie dodatkowo 1 pary połączeń; Koluszki – Tomaszów Maz. uruchomienie dodatkowo 3 par połączeń; Łódź Fabryczna –Tomaszów uruchomienie dodatkowo 2 par połączeń. Rozszerzona zostanie oferta pociągów interRegio Łódź Fabryczna – Warszawa Wschodnia z 6 do 8 par połączeń w dni robocze.

Województwo świętokrzyskie

Pojawią się 4 nowe pociągi kursujące w dotychczasowych relacjach. I tak: jedna para pociągów na odcinku Sędziszów – Katowice, jeden dodatkowy pociąg Kraków – Sędziszów, jeden dodatkowy pociąg relacji Kielce – Skarżysko-Kam. (skomunikowanie z ostatnim pociągiem Kraków – Kielce i ostatnim relacji Skarżysko-Kam – Ostrowiec Św.). Główne zmiany czasowe dotyczą okolic Skarżyska-Kam. z uwagi na trwające prace na linii kolejowej nr 25 i w samym węźle Skarżysko-Kamienna (przebudowa peronu nr 3). Dotyczy to głównie pociągów relacji Ostrowiec Św. – Kielce i Ostrowiec Św. – Kraków i odwrotnie.

Województwo dolnośląskie

Zostaną uruchomione dwie nowe pary pociągów w relacji Wrocław Gł. – Opole Główne przez Jelcz Laskowice, które będą obsługiwane przez Polregio: odjazdy z Wrocławia Gł. o godz. 4:16 oraz 16:56, przyjazd do Opola Gł. odpowiednio o 06:18 oraz 18:52; odjazdy z Opola Gł. o godz. 4:50 oraz 15:50, przyjazd do Wrocławia Gł. odpowiednio 6:50 oraz 17:47. Dwie pary pociągów kursujących w relacji Wrocław Gł. – Wołów zostaną wydłużone do Ścinawy. Zostaną wprowadzone nowe połączenia kursujące w soboty, niedziele i święta w relacji Wrocław Gł. odj. 6:44 – Nysa przyj. 8:26 oraz Nysa odj. 4:48 – Wrocław Gł. przyj. 6:34.

Województwo lubelskie

Zasadniczo oferta pozostanie niezmieniona. Ze względu na trwające prace torowe oraz wyłączenie odcinków linii dla kursowania pociągów, w celu realizacji połączenia zostanie uruchomiona komunikacja zastępcza na linii nr 2 – na odcinku Terespol – Chotyłów –Terespol; linii nr 7 – na odcinku Lublin – Dęblin – Lublin; linii nr 26 – na odcinku Dęblin – Ryki – Dęblin (w okresie 9.XII–15.XII.2018); na linii nr 68 – na odcinku Kraśnik – Zaklików – Kraśnik (w okresie 9.XII.2018–31.I.2019); na odcinku Zaklików – St. Wola Rozwadów – Zaklików (w okresie 1.II–9.III.2019).

Województwo opolskie

Pojawi się nowe połączenie codzienne przez Kluczbork: Wrocław Główny odj. 8:36 – Częstochowa p. 11:52 i Częstochowa o. 13:11 – Wrocław Główny p. 17:12. Rozszerzone zostaną terminy kursowania pociągów do i z Kłodzka na soboty, niedziele i święta przez cały rok. Zostanie wprowadzone nowe połączenie w dni robocze: Zawadzkie (o.22:00) – Brzeg (p. 23:16) i Wrocław Główny (o. 6:44) – Zawadzkie (p. 8:37). Wydłużona zostanie relacja połączenia Zawadzkie (13:35) – Opole Zachodnie do Wrocławia Głównego (p. 15:20). Wydłużona zostanie relacja 2 par pociągów relacji Opole – Jelcz Laskowice do relacji Opole –Jelcz – Wrocław i Wrocław – Jelcz – Opole.

Województwo wielkopolskie

Siatka i liczba połączeń w Wielkopolsce pozostaną na podobnym poziomie, ale godziny kursowania pociągów zmienią się i zostaną dostosowane do aktualnych warunków panujących na sieci linii kolejowych. Dodatkowo nastąpi uruchomienie nowej pary pociągów w relacji Poznań Gł. – Rzepin –Poznań Gł. (całorocznie) oraz Poznań Gł. – Koszalin – Poznań Gł. (w sezonie letnim).

Województwo podkarpackie

Od 1 stycznia będzie codziennie kursowała dodatkowa para pociągów w relacji Rzeszów – Jasło – Rzeszów. Od 1 stycznia zostaną także wznowione, zawieszone w miesiącu grudniu, połączenia w relacji Rzeszów – Gorlice – Rzeszów. Łączna ilość połączeń pomiędzy Rzeszowem a Jasłem wyniesie 14 pociągów Polregio. Konturowane będą także połączenia pomiędzy Jasłem a Sanokiem (4 pociągi), Jasłem a Zagórzem (4 pociągi) oraz Sanokiem a Komańczą (7 pociągów). Trasa dotychczasowej pary pociągów w relacji Rzeszów – Dębica – Rzeszów zostanie wydłużona do stacji Tarnów.

Od 9 grudnia będzie można dojechać bezpośrednio do i z Wodzisławia Śląskiego pociągiem Polregio „Karolinka”, a także do i z Katowic. W relacji Rzeszów – Stalowa Wola Południe – Rzeszów trasa trzech pociągów będzie nadal wydłużona z uwzględnieniem stacji Sandomierz. Na czas długiego, majowego weekendu zaplanowane są połączenia turystyczna w relacji Rzeszów – Sandomierz – Rzeszów, Rzeszów – Zamość – Rzeszów oraz Rzeszów – Łupków – Rzeszów. Pojawi się także nowe połączenie w relacji Jarosław – Lublin – Jarosław. Połączenie do Łupkowa zostanie zastąpione pociągiem w relacji Rzeszów – Medzilaborce (Słowacja) – Rzeszów oraz dodatkowo uzupełnione parą pociągów w relacji Medzilaborce – Sanok – Medzilaborce. W związku z prowadzonymi przez zarządcę infrastruktury kolejowej PKP PLK pracami modernizacyjnymi związanymi z elektryfikacją linii 68/71 dla pociągów tej relacji Rzeszów – Lublin będzie wprowadzana komunikacja zastępcza dla odcinków Zaklików – Kraśnik, a następnie od 1 lutego Stalowa Wola Rozwadów – Zaklików.

Województwo pomorskie

Na linii Gdynia Główna – Gdańsk Wrzeszcz przewozy w ramach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej będzie realizować dwóch przewoźników: PKP Szybka Kolej Miejsca w Trójmieście i Przewozy Regionalne. Połączenia te będą realizowane na liniach Gdynia Główna – Gdańsk Wrzeszcz/Gdańsk Osowa – Kościerzyna/Kartuzy, Gdańsk Wrzeszcz – Kartuzy/Kościerzyna, Gdańsk Wrzeszcz – Gdańsk Osowa – Gdynia Główna. Wprowadzona została rozszerzona oferta „Bilet dobrych relacji” z takimi samymi cenami, jakie obowiązują w PKP SKM. Bilet dobrych relacji będzie obowiązywał na odcinkach: Słupsk – Gdańsk Lipce, Gdańsk Wrzeszcz – Kartuzy/Kościerzyna, Gdynia Główna – Kartuzy/Kościerzyna.

Województwo zachodniopomorskie

Na linii 273 wydłużona została relacja jednego pociągu Szczecin Główny – Kostrzyn na Szczecin Główny – Rzepin, Na linii 351 rozszerzony zostanie termin kursowania 1 pary pociągów relacji Szczecin Główny – Poznań Główny, dotychczas kursował tylko w dni robocze, natomiast od 9 grudnia kursować będzie codziennie oprócz sobót. Na Linii 407 ograniczenie terminu kursowania 1 pary pociągów relacji Szczecin Główny – Kamień Pomorski z “codziennie” na “codziennie oprócz sobót”. Ze względu na rozpoczynającą się modernizacje linii Szczecin – Poznań niektóre pociągi na odcinku Szczecin – Stargard będą połączone, między innymi w kierunku Słupska i Choszczna, a następnie będą rozłączane na stacji Stargard.

Województwo kujawsko-pomorskie

W nowym rozkładzie jazdy pociągów uruchomiona zostanie nowa dodatkowa para pociągów w relacji Bydgoszcz Główna – Nakło nad Notecią – Bydgoszcz Główna .

Województwo warmińsko-mazurskie

Najistotniejsze zmiany w rozkładzie jazdy pociągów dotyczą kilku połączeń. Pociąg z Iławy Gł. (odjazd o godzinie 13:23) do Działdowa po zmianie będzie odjeżdżał o godzinie 11:26, przyj. o godz. 12:33; pociąg z Malborka (odjazd o godzinie 14:47) do Działdowa po zmianie będzie odjeżdżał o godzinie 15:40, przyj. o godz. 18:00; pociąg z Olsztyna Gł. (odjazd o godzinie 10:59) do Elbląga po zmianie będzie odjeżdżał o godzinie 9:10, przyj. o godz. 10:49; pociąg z Elbląga (odjazd o godzinie 10:19) do Olsztyna Gł. po zmianie będzie odjeżdżał o godzinie 11:20, przyj. o godz. 12:53; pociąg z Ełku (odjazd o godzinie 11:56) do Białegostoku po zmianie będzie odjeżdżał o godzinie 7:43, przyj. 9:15.

Kontynuowana będzie na dotychczasowych odcinkach dobrze odbierana przez podróżnych oferta „Połączenie w Dobrej Cenie” (PwDC). Oferta ta obowiązuje na odcinkach Olsztyn Gł. – Olsztynek, Olsztyn Gł. – Dobre Miasto, Olsztyn Gł. – Szczytno – Szymany Lotnisko.

Województwo małopolskie

Zwiększy się liczba połączeń na linii Kraków – Katowice, Kraków Główny – Katowice – Kraków Główny o 1 parę pociągów, Kraków Główny – Krzeszowice – Kraków o 3 pary pociągów. W dalszym ciągu kursować będą pociągi w relacji: Kraków Główny – Sucha Beskidzka – Żywiec – Sucha Beskidzka oraz Kraków Główny – Czechowice-Dziedzice – Kraków Główny w piątki i niedziele dla zapewnienia dowozów i odwozów studentów krakowskich uczelni. Została utrzymana, ciesząca się dużą popularnością wśród turystów, oferta Podhalańskiej Kolei Regionalnej na trasie Zakopane – Nowy Targ/Chabówka – Zakopane.

(org.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.