Orleń – mistrz podwodnego lotu nowy nabytek warszawskiego ZOO

Podziel się:

Orleń w warszawskim ZOO fot.mat.pras Warszawskie ZOO

Dwa samce Aetobatus ocellatus, czyli orlenia plamistego, 10 sierpnia przyjechały z Burgers’ ZOO w Arnhem w Holandii do Warszawskiego ZOO. Od 16 sierpnia nowych mieszkańców można odwiedzać w Akwarium Morskim w Hipopotamiarni.

Starszy, 2-letni samiec ma masę ok. 20 kg, drugi, roczna – waży 10 kg. Nasze orlenie jeszcze podrosną, gdyż średnica płaszcza orleni plamistych może mieć nawet 1,5 m, a ich masa osiągać do 30 kg.

Transport takich zwierząt to ciekawe przedsięwzięcie. W zbiorniku, w którym transportuje się te piękne ryby, cały czas musi krążyć woda. To bardzo ważne, ponieważ zwierzęta te bez przerwy muszą być w ruchu. Po przybyciu na miejsce, przenoszenie orleni do ich docelowego zbiornika wymagało uwagi i wcześniejszego przygotowania, gdyż bardzo ważne było wyrównanie parametrów wody między zbiornikiem transportowym a nowym domem ryb. Na szczęście cały proces przebiegł bez problemów.

Orlenie przez kilka dni przyzwyczajały się do nowego domu, dlatego zwiedzający nie mogli ich zobaczyć. Po wstępnej fazie aklimatyzacji te majestatyczne zwierzęta można odwiedzać od tego tygodnia w Akwarium Morskim w Hipopotamiarni Warszawskiego ZOO.

W naturze orlenie plamiste zamieszkują Indo-Pacyfik, czyli tropikalne wody Oceanu Indyjskiego i zachodnio-środkową część Pacyfiku. Poruszają się zupełnie inaczej niż inne, „zwykłe” ryby – wygląda to jak spokojny lot ptaka, ale pod wodą.

W zbiorniku Akwarium Morskiego, poza orleniami, można podziwiać kilkanaście gatunków ryb, w tym raje omańskie rekiny bambusowe.

(żródło:warszawskie ZOO)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.