Oryginał czy podróbka- czy podrobione artykuły mogą być niepezpieczne?

Podziel się:

fot.Pixabay

Walka z wprowadzaniem do obrotu handlowego nielegalnego towaru jest jednym
z wielu ważnych zadań realizowanych przez Krajową Administracje Skarbową. Towary podrobione, którymi handlują nieuczciwi sprzedawcy, są bardzo często niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia- poinformowała Justyna Pasieczyńska z Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Nasze doświadczenia pokazują, że tzw. „podróbki”są wykonane głównie z materiałów, które nie posiadają atestów bezpieczeństwa a także  bardzo niskiej jakości.Ponadtto produkowane bez kontroli jakości i nadzoru, zawierają w swym składzie zagrażające zdrowiu substancje chemiczne.

Odzież, obuwie, elektronika, zabawki oraz kosmetyki, znanych marek, a wśród nich perfumy to najczęściej podrabiane towary. Chcąc uśpić czujność kupujących, oferowane podróbki są łudząco podobne do oryginalnych produktów. Dlatego pierwszym sygnałem ostrzegawczym, powinna być przede wszystkim wyjątkowo niska cena oferowanych towarów.

Producenci podróbek, aby uzyskać niskie koszty produkcji, stosują tanie i często niedozwolone zagrażające zdrowiu substancje chemiczne. Ponadto, nie testują swoich produktów, nie zlecają ani nie wykonują oceny bezpieczeństwa czy badań dermatologicznych.

Niejednokrotnie prowadzone badania laboratoryjne wykazały, że podrabiane kosmetyki pielęgnacyjne, kolorowe i perfumy mogą być pełne pleśni, bakterii oraz metali ciężkich m.in. ołowiu i miedzi, a zabawki podróbki zawierać ftalany, które u dzieci mogą wywołać nawet astmę alergiczną. Podrobioną elektroniką, nie tylko nie będziemy się długo cieszyć. Możemy nią również uszkodzić inne urządzenia, doprowadzić do samozapalenia lub porażenia prądem.

Pamiętajmy, że kupując podróbki wzmacniamy nieuczciwą konkurencję a tym samym przyczyniamy się do likwidacji legalnych miejsc pracy. Ponadto, wspomagamy działalność zorganizowanych grup przestępczych, które zajmują się fałszowaniem towarów i osiągają
z tego procederu zyski.

Wprowadzanie do obrotu podróbek jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat. Jednak, ważniejszą kwestią jest fakt,że  podróbka, to nie tylko słaba jakość towaru, ale przede wszystkim często zagrożenie zdrowia i życia użytkujących ją osób.

Z uwagi na obecne nasilenie handlu w Internecie, bądźmy czujni i rozważni.Warto przy zakupie towaru przyjrzeć się opakowaniu, cenie, zainteresować się bezpieczeństwem wybranego produktu, w przeciwnym wypadku możemy narazić nasze własne zdrowie lub osoby obdarowanej. Jeśli chcemy kupować markowe produkty online, wybierajmy tylko te platformy czy sklepy, co do których mamy pewność, że oferują oryginalny asortyment. Nie dajmy się oszukać, nie kupujmy podróbek.

(KAS)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.