Otwarcie galerii handlowych. Znamy nowe wytyczne obowiązujące od 4 maja

Podziel się:

fot.Pixabay/jarmoluk

Ministerstwo Rozwoju w konsultacji z GIS przygotowało wytyczne dla galerii i centrów handlowych, które zostaną otwarte 4 maja. Wytyczne mają na celu zwiększenei bezpieczeństwa pracowników oraz klientów wielkopowierzchniowych obiektów handlowych.

Od 4 maja obiekty handlowe, galerie handlowe i parki handlowe otwierają się dla klientów na specjalnie przygotowanych wytycznych przygotowanych przez Ministerstwo Rozwoju z GIS.

 Maseczki, rękawice ochronne – obowiązkowe dla wszystkich klientów

Zgodnie z nowymi wytycznymi klienci mają obowiązek zasłaniania ust i nosa (maseczką lub innym materiałem) przez każdą osobę przebywającą w galerii, utrzymanie  przynajmniej 2 m pomiędzy klientami galerii handlowej (komunikacja do klientów, naklejki taśmowe, przy kasach, na podłodze, co 2 metry). Dodatkowo klienci mają obowiązek noszenia w sklepach rękawiczek jednorazowych zapewnionych przez operatora danego sklepu- poinformowano.

Jak informuje MR klienci będą mieli możliwość  zakupu maseczek w przynajmniej jednym sklepie będącym na terenie obiektu handlowego, lub w punkcie ustanowionym przez zarządcę obiektu, lub  automacie do kupowania maseczek.

MR podało również że na terenie galerii oraz centrów handlowych właściciele mają również zapewnić możliwie dużej liczby pojemników z preparatem dezynfekcyjnym przy wszystkich wejściach (również do placówek wewnątrz), oraz w toaletach, i przy kasach.

Strefa gastronomiczna odizolowana

Zgodnie z nowymi wytycznymi w strefa gastronomiczna  ma być  wydzielona  specjalną widoczną, fizyczną barierą oddzielającą. W danej strefie na jedną osobę powinno przypadać minimum 15 m2, a odstęp pomiędzy osobami stojącymi w kolejce powinien wynosić 2 m, w utrzymaniu odpowiedniego dystansu powinny pomóc naklejki na podłodze lub stojące znaki- ustalono.

Resort rozwoju  poinformował również że na obecnym etapie odmrażania gospodarki, klienci którzy skorzystają ze strefy gastronomicznej będą mogli zakupić żywność wyłącznie na wynos i w ramach dostaw.. Dania nie mogą być spożywane na miejscu, w galerii, na ulicy-dodano.

MR poinformowało również  że z terenu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych skorzystamy za  wyłączeniem: Stref aktywności fizycznej (siłownie, sale i place zabaw, parki trampolin), stref gier; kin, wysp handlowych, również gastronomicznych.

W komunikacie dodano o  konieczności parkowania na co drugim miejscu a w przypadku braku takiej możliwości o zachowanie dystansu przy wsiadaniu/wysiadaniu z pojazdów.

(MR)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *