EURO 2024. Rozstrzygnięta sytuacja w grupach C i D. Punkt dla Polski w „meczu o honor”

Robert Lewandowski. Zawodnik strzelił gola Francuzom, dzięki czemu Polska zdobyła punkt w swoim ostatnim meczu na EURO. Zdjęcie ilustracyjne, fot. Natalia Błaszczyk/PGE Narodowy

Niemcy: Zakończyła się faza grupowa Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Mężczyzn w grupach C i D. W grupie D Polska zremisowała z Francją, uzyskując punkt w „meczu o honor”. W drugim spotkaniu grupy, Austria pokonała Niderlandy 3:2, dzięki czemu wygrała fazę. Natomiast w meczach grupy C, nie padły bramki. Oznacza to, że do fazy pucharowej wychodzą 3 zespoły – Anglia, Dania, oraz, z 3. miejsca, Słowenia.

Jak przebiegały wtorkowe mecze? Opisujemy każdy z nich. Na dole artykułu podsumowanie spotkań – wyniki, strzelcy, składy i sędziowie. Przedstawiamy również tabele grup C i D po 3. kolejce.

Zwycięstwo Austrii, honorowy punkt dla Polski

Najpierw odbyły się mecze w grupie D: Niderlandy-Austria oraz Francja-Polska. Jeszcze przed 3 kolejką było jasne, że Polska nie awansuje do 1/8 finału. Natomiast przebieg 3. kolejki w grupach A i B sprawił, że Niderlandy oraz Francja były pewne awansu bez względu na to, jak poradzą sobie z rywalami. Austrii wystarczyło, żeby nie przegrała więcej niż 3 golami.

Austriacy jednak dość sensacyjnie pokonali Holendrów 3:2. W pierwszych minutach Donyell Malen wpakował piłkę do własnej bramki, i to był jedyny gol do przerwy. Wobec bezbramkowego remisu w meczu Francja-Polska, oznaczało to zajęcie 1. miejsca w grupie przez Alpejczyków. Druga połowa przyniosła wysyp goli. Co kilkanaście minut na tablicy pojawiał się remis lub 1-bramkowa przewaga Austrii. W międzyczasie Francja objęła prowadzenie, co oznaczało że w tabeli „na żywo” Austria i Niderlandy zmieniały się na 2. i 3. pozycji. W 80. minucie Marcel Sabitzer ustalił wynik spotkania. Jednocześnie Polska przywróciła w swoim meczu remis, który utrzymała do końca meczu, dzięki czemu Austria wygrała grupę.

Polska, pewna powrotu do domu po fazie grupowej, wyszła z Łukaszem Skorupskim na bramce. Okazał się to dobry wybór – zawodnik skutecznie utrzymał czyste konto przez długi czas i ostatecznie został wybrany piłkarzem meczu. Pokonał go dopiero Kylian Mbappé w 56. minucie, i to strzałem z rzutu karnego. Gol sprawił, że, wobec braku prowadzenia Holendrów nad Austriakami, wicemistrzowie świata wskoczyli chwilowo na prowadzenie w grupie. Jednak w 79. minucie Robert Lewandowski, również strzałem z „jedenastki”, doprowadził do remisu. Wynik utrzymał się do końca, w efekcie czego Francja została druga w grupie.

Sytuacja w grupie D

Zwycięzcy grupy, Austriacy, zgromadzili 6 punktów. W 1/8 finału zagra z wicemistrzami grupy F. Francja zgromadziła 5 punktów, zagra z ekipą, która zajmie 2. miejsce w grupie E. Niderlandy mają 4 „oczka” i zakończyły fazę grupową na 3. miejscu. Jednak również awansują do rundy pucharowej – trzecie drużyny z grup A i B mają mniej punktów. Z kim Holendrzy zagrają, zdecyduje końcowa klasyfikacja trzecich miejsc. Polska kończy turniej z 1 punktem.

Bez ważnych bramek w grupie C

Wieczorem odbyły się mecze w grupie C – Anglia-Słowenia oraz Dania-Serbia. Anglia była pewna awansu, Słoweńcom oraz Duńczykom był potrzebny chociaż remis, Serbia musiała wygrać, aby zagrać w finałach.

Przez pierwsze 20 minut Słoweńcy oddali 2 strzały na bramkę rywali, Anglicy ani jednego. Następnie przeszli do kontrofensywy. W 20. minucie padł gol dla Brytyjczyków, jednak z pozycji spalonej. Na tablicy zatem wciąż widniał bezbramkowy remis. Anglicy prowadzili pressing na bramkę rywali, ale ich obrona oraz bramkarz nie zawodzili, ewentualnie strzały były niecelne. W drugiej połowie wyczuwalna była angielska niemoc. Wicemistrzowie Europy, choć byli w posiadaniu piłki znacznie dłużej niż Słoweńcy, nie potrafili zagrozić ich bramce. Słoweńska obrona, na czele z Janem Oblakiem na bramce, okazała się zbyt skuteczna. Ostatecznie, mecz zakończył się bez bramek, dzięki czemu obydwie drużyny awansują do fazy pucharowej. Dla Słowenii będzie to pierwszy występ w niej.

W meczu Danii z Serbią padły 2 nieuznane bramki. W 1. połowie, po dośrodkowaniu z rożnego, jeden z Duńczyków strzelił gola. Jednak strzał z rożnego został tak wykonany, że piłka na chwilę wyleciała za linię końcową. Natomiast w 2. połowie bramkę zdobyła Serbia, jednak jeden z zawodników biorących udział w akcji był na spalonym. Ważne gole nie padły. Przez ostatni kwadrans Bałkańczycy prowadzili bezskuteczny pressing na bramkę Jutlandczyków. Atmosfera stawała się coraz bardziej napięta, na murawę z serbskich trybun leciały plastikowe kubki. Dodatkowo, pod koniec meczu na boisko wbiegł intruz. Finalnie, François Letexier zagwizdał po raz ostatni przy stanie 0:0.

Sytuacja w grupie C

Klasyfikacja w grupie jest taka sama, jak po 2. kolejce. Tylko każda z drużyn ma po 1 punkcie więcej. Anglia z 5 „oczkami” wychodzi z 1. miejsca. W finałach zagra na początek z 3. drużyną z grupy D, E, lub F. Dania i Słowenia mają po 3 punkty, taki sam bilans bramek i meczy, oraz po tyle samo kartek. O kolejności zdecydowało miejsce zajęte w eliminacjach. Lepsi byli Jutlandczycy, dzięki czemu zajęli 2. miejsce. W 1/8 finału spotkają się z Niemcami. Słowenia, dzięki bilansowi bramek 0, również wychodzi z grupy – w klasyfikacji trzecich drużyn, jest lepsza od Chorwacji oraz Węgier. Nie jest jednak pewna, z kim zagra w fazie pucharowej. Natomiast Serbia, z 2 „oczkami”, kończy występ na EURO.

Podsumowanie meczy z 25.06, grupa D
Niderlandy 2:3 Austria
  • 0:1 – Donyell Malen, 6. minuta (do własnej bramki)
  • 1:1 – Cody Gakpo, 47. minuta
  • 1:2 – Romano Schmid, 59. minuta
  • 2:2 – Memphis Depay, 75. minuta
  • 2:3 – Marcel Sabitzer, 80. minuta

Niderlandy: 1 Bart Verbruggen – 2 Lutsharel Geertruida, 4 Virgil van Dijk, 5 Nathan Aké (od 65. minuty 15 Micky van de Ven), 6 Stefan De Vrij – 14 Tijjani Reijnders (od 65. minuty 8 Georginio Wijnaldum), 16 Joey Veerman (od 35. minuty 7 Xavi Simons), 24 Jerdy Schouten – 10 Memphis Depay, 11 Cody Gakpo, 18 Donyell Malen (od 72. minuty 9 Wout Weghorst)

Austria: 13 Patrick Pentz – 2 Maximilian Wöber, 5 Stefan Posch, 8 Alexander Prass, 15 Philipp Lienhart (od 62. minuty 14 Leopold Querfeld) – 6 Nicolas Seiwald, 9 Marcel Sabitzer, 10 Florian Grillitsch (od 62. minuty 20 Konrad Laimer), 18 Romano Schmid (od 90+2. minuty 24 Andreas Weimann), 23 Patrick Wimmer (od 62. minuty 19 Christoph Baumgartner) – 7 Marko Arnautović (od 78. minuty 11 Michael Gregoritsch)

Piłkarz meczu: M. Sabitzer

Sędziowie: główny: Ivan Kružliak, liniowi: Branislav Hancko i Jan Pozor (wszyscy trzej ze Słowacji), techniczny: Irfan Peljto (Bośnia i Hercegowina), główny od wideo-weryfikacji: Marco Fritz (Niemcy), asystenci od wideo-weryfikacji: Christian Dingert (Niemcy) i Nejc Kajtazovič (Słowenia)

Francja 1:1 Polska
  • 1:0 – Kylian Mbappé, 56. minuta (z rzutu karnego)
  • 1:1 – Robert Lewandowski, 79. minuta (z rzutu karnego)

Francja: 16 Mike Maginan – 4 Dayot Upamecano, 5 Jules Koundé, 17 William Saliba, 22 Théo Hernandez – 8 Aurélien Tchouaméni (od 81. minuty 19 Youssouf Fofana), 13 N’Golo Kanté (od 61. minuty 7 Antoine Griezmann), 14 Adrien Rabiot (od 61. minuty 6 Eduardo Camavinga) – 10 Kylian Mbappé, 11 Ousmane Dembélé (od 86. minuty 12 Randal Kolo Muani), 25 Bradley Barcola (od 61. minuty 9 Olivier Giroud)

Polska: 12 Łukasz Skorupski – 3 Paweł Dawidowicz, 5 Jan Bednarek, 14 Jakub Kiwior ­– 8 Jakub Moder, 10 Piotr Zieliński, 19 Przemysław Frankowski, 21 Nicola Zalewski (od 68. minuty 25 Michał Skóraś) – 9 Robert Lewandowski, 20 Sebastian Szymański (od 68. minuty 7 Karol Świderski), 26 Kacper Urbański

Piłkarz meczu: Ł. Skorupski

Sędziowie: główny: Marco Guida, liniowi: Filippo Meli i Giorgio Peretti (wszyscy trzej z Włoch), techniczny: Rade Obrenović (Słowenia), główny od wideo-weryfikacji: Massimiliano Irrati (Włochy), asystenci od wideo-weryfikacji: Cătălin Popa (Rumunia) i Tiago Martins (Portugalia)

Anglia 0:0 Słowenia

Anglia: 1 Jordan Pickford – 2 Kyle Walker, 5 John Stones, 6 Marc Guéhi, 12 Kieran Trippier (od 84. minuty 8 Trent Alexander-Arnold) – 4 Declan Rice, 7 Bukayo Saka (od 71. minuty 24 Cole Palmer), 10 Jude Bellingham, 11 Phil Foden (od 89. minuty 18 Anthony Gordon), 16 Connor Gallagher (w 2. połowie 26 Kobbie Mainoo) – 9 Harry Kane

Słowenia: 1 Jan Oblak – 2 Žan Karničnik, 6 Jaka Bijol, 13 Erik Janža (od 90+1. minuty 3 Jure Balkovec), 21 Vanja Drkušić – 10 Timi Elšnik, 17 Jan Mlakar (od 86. minuty 5 Jon Gorenc Stanković), 20 Petar Stojanović, 22 Adam Čerin – 9 Andraž Šporar (od 86. minuty 19 Žan Celar), 11 Benjamin Šeško (od 76. minuty 26 Josip Iličić)

Piłkarz meczu: A. Čerin

Sędziowie: główny: Clément Turpin, liniowi: Nicolas Danos i Benjamin Pagès (wszyscy trzej z Francji), techniczny: Halil Umut Meler (Turcja), główny od wideo-weryfikacji: Jérôme Brisard (Francja), asystenci od wideo-weryfikacji: Willy Delajod (Francja) i Rob Dieperink (Niderlandy)

Dania 0:0 Serbia

Dania: 1 Kasper Schmeichel – 2 Joachim Andersen, 3 Jannik Vestergaard, 6 Andreas Christensen – 5 Joakim Mæhle, 18 Alexander Bah (od 77. minuty Victor Kristiansen), 21 Morten Hjulmand (od 77. minuty Thomas Delaney), 23 Pierre-Emile Højbjerg – 9 Rasmus Højlund (od 59. minuty Kasper Dolberg), 10 Christian Eriksen (od 88. minuty Yussuf Poulsen), 19 Jonas Wind (w 2. połowie Andreas Skov Olsen)

Serbia: 1 Prerdag Rajković – 2 Strahinja Pavlović, 4 Nikola Milenković, 13 Miloš Veljković –  6 Nemanja Gudelj (w 2. połowie 8 Luka Jović), 14 Andrija Živković, 16 Srđan Mijailović (od 73. minuty Filip Mladenović), 17 Ivan Ilić (od 67. minuty 7 Dušan Vlahović), 25 Filip Mladenović – 9 Aleksandar Mitrović, 19 Lazar Vujadin Samardžić (w 2. połowie 10 Dušan Tadić), 22 Saša Lukić (od 87. minuty 20 Sergej Milinković-Savić)

Piłkarz meczu: Ch. Eriksen

Sędziowie: główny: François Letexier, liniowi: Cyril Mugnier i Mehdi Rahmouni (wszyscy trzej z Francji), techniczny: Donatas Rumšas (Litwa), główny od wideo-weryfikacji: Bastian Dankert (Niemcy), asystenci od wideo-weryfikacji: Fedayi San (Szwajcaria) i Pol van Boekel (Niderlandy)

Tabela grupy C po 3. kolejce (kraj – punkty – bramki zdobyte/bramki stracone – wygrane/remisy/przegrane)
  1. Anglia         5    2/1     1/2/0 – awans
  2. Dania          3    2/2    0/3/0 – awans
  3. Słowenia    3    2/2    0/3/0 – awans
  4. Serbia         2    1/2     0/2/1 – odpadnięcie
Tabela grupy D po 3. kolejce (kraj – punkty – bramki zdobyte/bramki stracone – wygrane/remisy/przegrane)
  1. Austria           6    6/4    2/0/1 – awans
  2. Francja           5    2/1    1/1/0 – awans
  3. Niderlandy    4    4/4    1/1/1 – awans
  4. Polska             1    3/6    0/1/2 – odpadnięcie
Klasyfikacja drużyn z 3. miejsc (uwzględniając wyłącznie grupy, które rozegrały wszystkie kolejki)