Koronawirus zagraża politykom

Podziel się:

Sejm RP. fot.Łukasz Nowak iln24.pl

 Liczba wykrytych przypadków koronawirusa cały czas rośnie. Dziś rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wzrosła ona do 205. Patogen zaczął dotykać również osoby ze świata polityki. Został wykryty u ministra środowiska Michała Wosia oraz u szczecińskiego radnego Dariusza Mateckiego. W związku z sytuacją prezydent odwołał dzisiejsze posiedzenie Rady Gabinetowej.

Wczoraj minister środowiska i poseł na Sejm R.P. Michał Woś poinformował na Twitterze, że patogen wykryto u niego. Polityk zgłosił się na badania po tym, jak wykryto koronawirusa u pracownika Lasów Państwowych, z którym miał kontakt. Minister zapewnia, że czuje się dobrze.

Koronawirusa wykryto również u Dariusza Mateckiego, radnego Miasta Szczecina oraz przewodniczącego zachodniopomorskich struktur Solidarnej Polski. Polityk wyjawił na Twitterze, że od kilku dni ma wysoką gorączkę i poddał się badaniu w jednym z szczecińskich szpitali.

Dziś o godz. 9 prezydent Polski Andrzej Duda wygłosił oświadczenie, w którym powiedział, że odwołuje posiedzenie Rady Gabinetowej zaplanowane na godz. 11. Powodem jest troska o bezpieczeństwo osób uczestniczących. “Po konsultacjach z Ministrem Zdrowia, Głównym Inspektorem Sanitarnym, Panem Premierem, które trwały też wczoraj w nocy, podjąłem decyzję o tym, że dzisiaj Rada Gabinetowa się nie odbędzie z uwagi na bezpieczeństwo wszystkich uczestników, z uwagi na to, żeby zachować procedury. Prawdopodobnie będzie przesunięta na jutro, ale ostateczna decyzja zostanie podjęta dzisiaj w ciągu dnia” – powiedział A. Duda.

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce

Dziś rano Ministerstwo Zdrowia podało, że wykryto 28 nowych przypadków zakażenia koronawirusem COVID-19. Liczba zakażonych wzrosła do 205, przez ubiegłą noc o 28 (ze 177), a od wczorajszego poranka – o 55 (ze 150, o ponad 1/3). Z kolei w Wałbrzychu zmarł 57-latek chory na koronawirusa. Jest to piąta ofiara pandemii w Polsce. Podobnie jak wcześniejsze ofiary patogenu, cierpiał na dodatkowe choroby.

Aktualna liczba wykrytych przypadków według województwa: w dolnośląskim 27, w kujawsko-pomorskim 7, w lubelskim 21, w lubuskim 2, w łódzkim 31, w małopolskim 4, w mazowieckim 38, w opolskim 7, w podkarpackim 11, w podlaskim 0, w pomorskim 8, w śląskim 7, w świętokrzyskim 3, w warmińsko-mazurskim7, w wielkopolskim 11, w zachodniopomorskim 7.

W związku z pandemią, w Polsce wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego. Placówki edukacyjne są zamknięte, jadłodajnie serwują jedzenie wyłącznie na wynos lub z dowozem, w centrach handlowych czynne są jedynie sklepy spożywcze, apteki, drogerie oraz pralnie. Centra wielu miast, zazwyczaj tętniące życiem, są opustoszałe (zobacz opustoszałe centrum Krakowa – https://www.iln24.pl/koronawirus-centrum-krakowa-niemal-bezludne-zobacz-zdjecia/).

(Twitter, K.P.R.P.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.