Podkarpackie.Niedźwiedzie czaszki w przesyłce pocztowej z Rosji

Podziel się:

fot.KAS

Nielegalny przewóz  3 czaszek zwierzęcych udaremnili funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej (KAS) podczas kontroli przesyłek zagranicznych w Przemyślu. Czaszki niedźwiedzia brunatnego- okazu chronionego przepisami międzynarodowej Konwencji Waszyngtońskiej CITES zatrzymane zostały w przesyłce z Rosji.

Podczas kontroli przesyłek prowadzonej przez funkcjonariuszy Służby Celno- Skarbowej  z Oddziału Celnego w Przemyślu- Miejsce Wyznaczone Poczta Polska* , uwagę zwróciła paczka nadana w Rosji. Zgodnie z deklaracją nadawcy miała ona zawierać czaszki niedźwiedzia wycenione na 120 USD.

Podczas rewizji funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej wykryli, że w przesyłce faktycznie znajdują się 3 zwierzęce czaszki. Po przeprowadzonej  konsultacji z koordynatorem ds. CITES, okazało się że to czaszki niedźwiedzia brunatnego, podlegającego ochronie na mocy Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Zgodnie z tą konwencją, na przywóz tego rodzaju okazów niezbędne jest zezwolenie, którego nadawca nie dołączył do przesyłki.  Zezwolenia nie posiadał także odbiorca paczki- mieszkaniec woj. małopolskiego.

Przypominamy, że przewóz przez granicę bez pozwolenia okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem (CITES) oraz przedmiotów z nich wykonanych jest złamaniem przepisów o ochronie przyrody i naraża na poważne kary (kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, wysoka kara grzywny, przepadek okazów).

Wykrywając nielegalny przewóz przez granicę okazów zagrożonych wyginięciem lub wykonanych z nich przedmiotów, funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej dbają o to, aby żaden gatunek dzikiego zwierzęcia czy rośliny nie stał się przedmiotem niezrównoważonej eksploatacji przez handel międzynarodowy. Handel gatunkami chronionymi na mocy Konwencji Waszyngtońskiej jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie on szkody zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia.

(KAS)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.