Polska pokonała Ukrainę w meczu towarzyskim

Piłkarze reprezentacji Polski. “Biało-Czerwoni” pokonali Ukraińców w meczu towarzyskim. Fot.Jacek Szydłowski/PGE Narodowy

Warszawa: Reprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyzn wygrała z Ukrainą 3:1 w towarzyskim spotkaniu na P.G.E. Narodowym.

Mecz rozpoczął się nieszczęśliwie dla Arkadiusza Milika – w pierwszych minutach doznał kontuzji, która wyeliminowała go z dalszej gry. Zastąpił go Kacper Urbański, dla którego to było pierwsze wyjście na boisko w ramach reprezentacji seniorskiej.

Natomiast dla całego zespołu pierwsze pół godziny spotkania było znakomite – po 30 minutach na tablicy widniał wynik 3:0. Wynik otworzył Sebastian Walukiewicz w 11. minucie. 5 minut później prowadzenie „Biało-Czerwonych” podwyższył Piotr Zieliński, natomiast trzecią bramkę w 30. minucie zdobył Taras Romanczuk (nomen omen, pochodzący z Ukrainy). „Niebiesko-Żółci” również prowadzili pressing na bramkę rywali, jednak zdobyli gola dopiero w 41. minucie – strzelił go Artem Dowbyk.

Niedługo po rozpoczęciu drugiej połowy P. Zieliński miał szansę na zdobycie bramki z rzutu wolnego, ale strzał okazał się niecelny. Natomiast w 74. minucie po dośrodkowaniu Adam Buksa oddał strzał głową, jednak Heorhij Buszczan stał na posterunku. Z kolei w 83. minucie Ukraińcy byli blisko zdobycia bramki. Dośrodkowanie Mychajło Mudryka do Władysława Wanata zablokował jednak Łukasz Skorupski. Również w ostatnich minutach meczy pod obydwiema bramkami prowadzone były akcje, ale ostatecznie druga połowa była bezbramkowa.

Dzisiejsze zwycięstwo Polski nad Ukrainą było piątym w historii. Poprzednie miało miejsce 11 XI 2020 roku, w poprzednim spotkaniu między tymi drużynami (2:0). W historii spotkań z południowo-wschodnimi sąsiadami, „Biało-Czerwoni” zanotowali również 2 remisy i 3 porażki.

Dzień meczy towarzyskich

Dziś odbyło się również kilka innych meczy towarzyskich. Na boiska wybiegło m.in. kilka reprezentacji, które zagrają na EURO. Dla grupowych rywali Polaków z eliminacji, spotkania zakończyły się sukcesem. Albania pokonała Azerbejdżan 3:1, a Czechy rozbiły Maltę 7:1. Zwycięstwo odnieśli również Niemcy  – pokonali Greków 2:1. Poniżej oczekiwań spisała się Rumunia, która bezbramkowo zremisowała z Lichtensteinem. Remisem zakończył się również mecz Szkocja-Finlandia – 2:2. Natomiast dla Anglii dzisiejsze spotkanie z Islandią było nieudane – przegrała 0:1.

Towarzysko między sobą zagrały również 4 ekipy, które nie zagrają na turnieju. Armenia pokonała Kazachstan 2:1, a Białoruś przegrała z Rosją 0:4.

Polska 3:1 Ukraina
  • 1:0 – Sebastian Walukiewicz, 11. minuta
  • 2:0 – Piotr Zieliński, 16. minuta
  • 3:0 – Taras Romanczuk, 30. minuta
  • 3:1 – Artem Dowbyk, 41. minuta

Polska: 1 Łukasz Skorupski – 2 Bartosz Salamon, 4 Sebastian Walukiewicz (od 61. minuty 18 Bartosz Bereszyński), 14 Jakub Kiwior – 10 Piotr Zieliński (od 61. minuty 9 Robert Lewndowski), 13 Taras Romanczuk (od 61. minuty 8 Jakub Moder), 17 Michał Skóraś, 21 Nicola Zalewski (od 72. minuty 15 Tymoteusz Puchacz) – 7 Arkadiusz Milik (od 5. minuty 19 Kacper Urbański, od 61. minuty 6 Jakub Kałuziński), 16 Adam Buksa, 20 Sebastian Szymański

Ukraina: 1 Heorhij Buszczan – 4 Maksym Tałowierow, 16 Witalij Mykołenko (w 2. połowie 17 Ołeksandr Zinczenko), 21 Wałerij Bondar, 24 Ołeksandr Tymczyk – 5 Serhij Sydorczuk, 7 Andrij Jarmołenko (od 70. minuty 15 Wiktor Cyhankow), 8 Rusłan Malinowski (od 70. minuty 26 Bohdan Mychajliczenko), 20 Ołeksandr Zubkow (od 69. minuty 10 Mychajło Mudryk) – 11 Artem Dowbyk (od 76. minuty 25 Władysław Wanat), 14 Heorhij Sudakow (od 81. minuty 19 Mykoła Szparanko)

Sędziowie: główny: Andrew Madley, liniowi: Harry Lennard i Ian Hussin, techniczny: Craig Pawson, główny od wideo-weryfikacji: Peter Bankes, asystent od wideo-weryfikacji: Sian Massey (wszyscy z Anglii)