Rafał Trzaskowski nowym kandydatem Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich
Rafał Trzaskowski; fot. facebook.com/rafal.trzaskowski
15 maja – Po rezygnacji kandydatki Koalicji Obywatelskiej Małgorzaty Kidawy-Błońskiej ze startu w wyborach prezydenckich, ugrupowanie wystawiło Rafała Trzaskowskiego jako nowego kandydata.
O godzinie 15:35 rozpoczęła się konferencja prasowa Koalicji Obywatelskiej w sprawie wystawienia nowego kandydata w wyborach prezydenckich. Ugrupowanie musiało wystawić nową osobę po tym, jak dotychczasowa kandydatka, Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, wycofała się ze startu w wyborach.
Na początek głos zabrał przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka. „Dzięki determinacji pani Marszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, samorządowców, Senatu, Koalicji Obywatelskiej, te złe, nieuczciwe i niebezpieczne wybory nie odbędą się w maju. Raz jeszcze dziękują za to, że pani Marszałek, jako jedyna, była tą kandydatką, która od samego początku pokazała, że wartości są ważniejsze niż bieżący interes polityczny” – powiedział.
Następnie dodał: „Po decyzji pani Marszałek, że nie będzie ponownie startować w nowych wyborach prezydenckich, Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska, stanęły przed decyzją o nominowaniu kandydata na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej. I miło mi w tym miejscu poinformować, że jednomyślną rekomendacją Zarządu Krajowego Platformy Obywatelskiej, przedstawioną naszym koalicjantom, jest rekomendacja dla pana prezydenta Rafała Trzaskowskiego”.
Następnie M. Kidawa-Błońska podziękowała koalicjantom z K.O. i wyraziła nadzieję, że ugrupowanie wygra wybory.
Głos zabrali również przewodniczący .Nowoczesnej Adam Szłapka, przewodnicząca Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka, współprzewodniczący partii Zieloni Małgorzata Tracz oraz Wojciech Kubalewski, a także jeden z przywódców P.O. Radosław Sikorski, którzy wyrazili poparcie dla R. Trzaskowskiego.
„Znajdziemy odpowiedź na te najważniejsze problemy”
Swoje wystąpienie miał także R. Trzaskowski. Rozpoczął je słowami: „Świat się zmienia, jesteśmy tego świadkami. I wszyscy musimy znaleźć odpowiedź na palące problemy, które nurtują w tej chwili Polki i Polaków. Problemy związane z bezpieczeństwem, problemy związane z miejscami pracy. I znajdziemy odpowiedź na te najważniejsze problemy”.
„Idę się bić o Polskę, która będzie silna. Idę się bić o państwo, w którym wyciąga się wnioski z błędów Trzeciej Rzeczypospolitej, ale nie depcze się wszystkiego, co przez te trzydzieści lat udało się wspólnie osiągnąć. Idę walczyć o państwo, w którym samorządy są silne, bo to samorządy są blisko obywateli. Idę walczyć o państwo, które jest lojalnym, czasami trudnym partnerem w stosunkach międzynarodowych, ale które nie obraża wszystkich partnerów siedzących przy stole. Dla którego bezpieczeństwo jest najważniejsze. Państwo silne, demokratyczne i oparte o to, co najważniejsze – o rządy prawa” – powiedział.
Następnie podziękował osobom z K.O. za poparcie i przypomniał swoje kandydowanie do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku z ramienia P.O. i ówczesny kontakt z M. Kidawą-Błońska. „I wtedy sobie pomyślałem: Szczęśliwy kraj, w którym są tak silne i mądre kobiety. Bo, proszę Państwa, bez tych silnych, mądrych kobiet mężczyźni nie radziliby sobie ani w życiu ani w polityce, bo my po prostu potrzebujemy opoki”. Na koniec podziękował Wicemarszałek Sejmu.
Głos zabrał jeszcze marszałek Senatu Tomasz Grodzki. „Jestem przekonany, że Rafał Trzaskowski będzie tym, który umówi Polki i Polaków na rendez-vous z przyszłością i będzie tym, który nas poprowadzi, naszą Ojczyznę, do świetlanej przyszłości” – powiedział.
Kim jest kandydat?
Rafał Trzaskowski urodził się 17 stycznia 1972 roku. Jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. Politycznie związał się z Platformą Obywatelską. W l. 2009-2013 był deputowanym do Parlamentu Europejskiego. Od grudnia 2013 roku do wrześnie 2014 roku był ministrem administracji i cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska. Następnie został sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w rządzie Ewy Kopacz. W 2015 roku został wybrany na posła na Sejm R.P., a w 2018 roku na Prezydenta miasta stołecznego Warszawy. Jedną z jego najbardziej znanych inicjatyw było podpisanie w lutym 2019 roku deklaracji „Warszawska Polityka Miejska na rzecz Społeczności LGBT+”.