Kuusamo. Kolejny nieudany weekend dla Polaków, zły początek sezonu dla Polek

Obiekt Rukatunturi w Kuusamo – miejsce tegoweekendowych zawodów skoków narciarskich mężczyzn. Zdjęcie ilustracyjne, fot. Wikipedia Commons

W weekend odbyły się kolejne zawody Pucharu Świata w Skokach Narciarskich. Mężczyźni rywalizowali w fińskim Kuusamo, a kobiety w rosyjskim Niżnym Tagile. Dla reprezentantek i reprezentantów Polski weekend był nieudany.

Dla skoczków był to drugi weekend rozgrywek. Po słabych występach w Niżnym Tagile, pojawiła się nadzieja na lepsze wyniki „Biało-Czerwonych”. Jednak ci po raz kolejny nie zachwycili swoich fanek i fanów.

W sobotę w konkursie wystartowali Dawid Kubacki, Andrzej Stękała, Kamil Stoch, Jakub Wolny, Aleksander Zniszczoł i Piotr Żyła. Do drugiej serii awansowali K. Stoch (po 1. serii 13.) oraz P. Żyła (po 1. serii 24.). D. Kubacki zajął 33. miejsce, A. Zniszczoł 37., A. Stękała 38., natomiast J. Wolny 47..

W serii finałowej P. Żyle udało się awansować o jedną pozycję i zakończył konkurs na 23. miejscu. Znacznie lepiej poszło K. Stochowi, który ostatecznie był ósmy. Zawody wygrał Japończyk Ryoyu Kobayashi.

W niedzielę A. Stękała nie zakwalifikował się do konkursu. Zawody na 1. serii zakończyli K. Stoch (41.), A. Zniszczoł (42.) i D. Kubacki (44.). Do drugiej serii weszli P. Żyła (po 1. serii 9.) i J. Wolny (po 1. serii 28.)

Seria finałowa była dość udana dla J. Wolnego – zakończył ją na 23. miejscu. Natomiast skok P. Żyły, w przeciwieństwie do 140-metrowego w 1. serii, był kompletnie nieudany – osiągnął 112. metr i zakończył zawody na 27. miejscu. Konkurs wygrał Słoweniec Anže Lanišek. Było to jego pierwsze zwycięstwo zawodów Pucharu Świata w karierze.

W klasyfikacji generalnej na prowadzeniu utrzymał się Karl Geiger z Niemiec.

Początek rozgrywek kobiecych

W weekend jednocześnie rozpoczęły się zawody Pucharu Świata w Skokach Narciarskich Kobiet. Zawodniczki rywalizowały na skoczni w rosyjskim Niżnym Tagile. Polki jednak również nie mogą tych zawodów zaliczyć do udanych.

W piątek Kinga Rajda była 34., a Kamila Karpiel 38.. Najlepsza okazała się Austriaczka Marita Kramer. Natomiast w sobotę z „Biało-Czerwonych” wystąpiła tylko Nicole Konderla. Zajęła dopiero 37. miejsce. Zawody wygrała Słowenka Ema Klinec, która jednocześnie objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Za tydzień mężczyźni zmierzą się w polskiej Wiśle. W sobotę, 4.12, odbędzie się konkurs drużynowy, natomiast dzień później indywidualny. Z kolei kobiety będą skakać w norweskim Lillehammer.