Skoki narciarskie. Piotr Żyła na podium w niedzielnych lotach!

Piotr Żyła. Zdjęcie ilustracyjne, fot. Mariusz Kunicki

Niemcy, Oberstdorf: Piotr Żyła zajął drugie miejsce w konkursie Pucharu Świata w Skokach Narciarskich Mężczyzn na skoczni mamuciej. Jest to najlepszy wynik polskiego skoczka w tym sezonie. Siódmy był Dawid Kubacki. Zawody wygrał Słoweniec Timi Zajc.

Na skoczni mamuciej (K200/HS235) dziś wystąpiło 4 Polaków: Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Aleksander Zniszczoł oraz Piotr Żyła. W 1. serii najlepiej wypadł P. Żyła – skok na odległość 128.5 metra i 190.2 punktu dało mu prowadzenie po niej. Dawid Kubacki wylądował na 221. metrze, jednak uzyskał 185.9 punktu i był czwarty. Kamil Stoch osiągnął 202. metr i zdobył 172 punktów – na półmetku zawodów był osiemnasty. Z kolei A. Zniszczoł skoczył 203 metry i zdobił 155.8 punktu, co mu dało 24. miejsce.

Drugie miejsce po 1. serii zajmował Fin Eetu Nousiainen. Zawodnik, który w tym sezonie debiutował, skoczył 216 metrów i uzyskał 186.5 punktu. Natomiast trzeci był Austriak Stefan Kraft – 212 metrów, 186.4 punktu.

Sensacyjnie słabo wypadł Norweg Halvor Granerud – 185.5 metra i 144.5 punktu dało mu 33. lokatę i zawodnik po 1. serii zakończył konkurs.

2 Polaków w pierwszej dziesiątce

W 2. serii zarówno A. Zniszczołowi, jak i K. Stochowi nie udało się utrzymać pozycji. Pierwszy z nich skoczył 198.5 metra i zdobył 174.8 punktu (łącznie 330.6), ostatecznie zakończył zawody na 28. miejscu. K. Stoch wylądował jeszcze bliżej – 195.5 metra – i zdobył 174.6 punktu (łącznie 346.6). Ostatecznie był 21.. D. Kubacki skoczył 206.5 metra i uzyskał 194.8 punktu (łącznie 380.7), co pozwoliło mu na utrzymanie pozycji z 1. serii. Natomiast P. Żyła skoczył 221 metrów i zdobył 210.9 punktu (łącznie 401.1). Jednak ostatecznie był drugi.

O wyniku Polaka zdecydował znakomity skok Słoweńca Timiego Zajca. 7. po 1. serii (211.5 metra, 182.9 punktu), w rundzie finałowej wylądował na 232. metrze i zdobył aż 225 punktów. Łączna nota 407.9 punktu dała mu zwycięstwo w konkursie. Trzeci był S. Kraft – w 2. serii 222.5 metra, 213.4 punktu (łącznie 399.8).

Sukces sezonu dla Polaków, sukces ostatnich kilku lat dla Finów

Choć P. Żyle nie udało się utrzymać prowadzenia po 1. serii, to jego wynik i tak jest sukcesem. W tym sezonie jeszcze żaden Polak nie zajął 1. ani 2. miejsca w zawodach Pucharu Świata.

Drugi po 1. serii E. Nousiainen w rundzie finałowej skoczył 201.5 metra i zdobył 193.1 punktu (łącznie 379.6) i zajął 8. miejsce. Również i Finowie, mimo nieutrzymania pozycji, mogą być zadowoleni. Ostatnio lepszy wynik reprezentant Finlandii uzyskał na początku sezonu 2018/2019 (Antti Aalto w Wiśle, 18.11.2018 roku).

We wczorajszych zawodach wygrał S. Kraft. P. Żyła był 5., K. Stoch 12., D. Kubacki 18., Jakub Wolny 25, Andrzej Stękała 26., natomiast A. Zniszczoł 32..

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi Japończyk Ryoyu Kobayashi (1544 punktów), drugi jest Niemiec Karl Geiger (1478 punktów). Najlepszy z Polaków, P. Żyła, ma 445 i jest czternasty.

Za tydzień odbędą się ostatnie zawody P.Ś. w tym sezonie. Tradycyjnie, będą miały miejsce w słoweńskiej Planicy. 25.03 o godzinie 14 odbędzie się konkurs indywidualny. 26.03 o godzinie 10 rozpocznie się konkurs drużynowy, natomiast 24 godziny później konkurs indywidualny.