Trwa akcja #DajżeKompa. Pierwsze dzieci już otrzymały niezbędny sprzęt do zdalnej nauki

Podziel się:

fot.pras 

Pierwsi uczniowie z polskich szkół już otrzymali komputery, aby móc uczestniczyć w wirtualnych lekcjach. Wszystko w ramach akcji #DajżeKompa, której celem jest walka z wykluczeniem cyfrowym wśród uczniów oraz nauczycieli.

Pierwszy sprzęt komputerowy niezbędny do zdalnej nauki trafił do 10-letniej Martynki. Wkrótce pomoc otrzymają kolejni uczniowie. Organizatorzy inicjatywy zachęcają do oddawania nieużywanych komputerów, laptopów oraz tabletów. Sprzęty po renowacji trafią do najbardziej potrzebujących.

W związku z panującą w Polsce epidemią koronawirusa nie odbywają się zajęcia w szkołach. Polskie placówki edukacyjne pozostaną zamknięte od 12 marca do co najmniej do 24 maja. Według danych UNESCO na zajęcia w przedszkolach, szkołach i na uniwersytetach w naszym kraju nie może obecnie uczęszczać ponad 7,5 miliona osób. Większość z nich jest zobowiązana do realizowania programu nauczania w formie zdalnej. Z raportu “Problem wykluczenia cyfrowego w edukacji zdalnej” przygotowanego przez Centrum Cyfrowe wynika jednak, że aż 25% polskich uczniów musi dzielić się komputerem, laptopem, czy tabletem z innymi domownikami, co utrudnia edukację w obecnej sytuacji.

Do walki z wykluczeniem cyfrowym ruszyły krakowskie organizacje i firmy, które uruchomiły ogólnopolską inicjatywę #DajżeKompa. W ramach akcji każdy może przekazać potrzebującym dzieciom swój nieużywany sprzęt komputerowy za pośrednictwem strony internetowej dajzekompa.pl. Inicjatywa cały czas się rozkręca, czego dowodem jest pomoc udzielona pierwszemu dziecku. W ostatnich dniach niezbędny do nauki sprzęt komputerowy został przekazany opiekunce 10-letniej Martynki – uczennicy jednej z krakowskich szkół podstawowych. Dzięki jednemu z darczyńców uczennica może razem z innymi kolegami oraz koleżankami z klasy uczestniczyć w zdalnych zajęciach. Jak informują organizatorzy liczba uczniów takich jak Martynka, którzy otrzymali pomoc w ramach akcji stale rośnie. To wszystko jest możliwe dzięki sprawnym działaniom organizacji zaangażowanych w inicjatywę oraz pomocy darczyńców.

Martynka oraz jej opiekunka są bardzo wdzięczne za bezinteresowną pomoc. Pierwszy sprzęt komputerowy przekazany uczennicy jest dla nas symboliczny i motywuje nas do dalszego działania. Liczymy na to, że w samym Krakowie rozdamy przynajmniej 1000 zestawów, co już powoli się dzieje. Dlatego zachęcamy do przekazywania niepotrzebnego sprzętu, a nasza firma specjalizująca się w naprawach pogwarancyjnych, zadba o jego przygotowanie na potrzeby zadań on-line. Zajmiemy się również dezynfekcją sprzętu, aby obdarowani uczniowie w pełni mogli cieszyć się z jego używania. Nie zapominajmy bowiem, że takich dzieci jak Martynka jest w Polsce o wiele więcej. Mamy świadomość, że nasze działania to zaledwie kropla w morzu potrzeb, dlatego zachęcamy nie tylko do oddawania nieużywanego sprzętu, ale również do nagłośnienia tej inicjatywy społecznej mówi Mariusz Ryło, CEO FIXIT SA.

W ramach akcji #DajżeKompa podarować można komputery stacjonarne, laptopy, oraz tablety. Sprzęt przeznaczony na akcję można oddać również z wyposażeniem m.in. monitor, klawiatura, myszka, kamerka internetowa czy zestaw słuchawkowy. Sprzęt powinien być sprawny i kompatybilny z programami niezbędnymi do nauki. Przekazana elektronika trafi do najbardziej potrzebujących osób w Krakowie. Rodzice i opiekunowie dzieci, a także nauczyciele mogą zgłaszać potrzebę przez stronę internetową www.dajzekompa.pl. Listę zweryfikuje Fundacja Poland Business Run w ścisłej współpracy z dyrektorami placówek edukacyjnych.

W szlachetnej inicjatywie firmowanej przez Fundację Polish Business Run swój udział mają organizacje i firmy związane z Krakowem: inicjatorem i „spiritus movens” jest Przemek Berendt i jego Talent-Alpha, za stworzenie strony internetowej i systemu zamówień odpowiada firma BKode, wsparcie prawne zapewnia SSW Pragmatic Solutions, za dystrybucję sprzętu w swoich Paczkomatach odpowiada InPost, a przygotowaniem sprzętu do użytkowania przez uczniów zajmuje się Fixit. Niezbędne wsparcie organizatorom zapewnił także Urząd Miasta Krakowa poprzez patronat Prezydenta Miasta Krakowa, prof. Jacka Majchrowskiego.

(wec24)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *