Udaremniono rekordowy przemyt heroiny o wartości 61 milionów złotych

Podziel się:

fot.CBŚP Policja

Prokuratura Regionalna w Gdańsku prowadzi wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji oraz przy udziale Krajowej Administracji Skarbowej śledztwo dotyczące międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się przemytem narkotyków z Ameryki Południowej i Bliskiego Wschodu na teren Unii Europejskiej.

Przeprowadzona na terenie portu w Gdyni, koordynowana przez gdańską Prokuraturę Regionalną, akcja służb CBŚP i KAS pozwoliła na udaremnienie przemytu znacznej ilości heroiny o wartości 61 milionów złotych.

Akcja służb policyjno-skarbowych

28 lutego 2020 roku skontrolowano w gdyńskim porcie cztery kontenery, które przypłynęły z Bliskiego Wschodu z zadeklarowanym w dokumentacji celnej ładunkiem w postaci materiału skalnego – steatytu. W kontenerach znajdowało się 80 palet z workami. Po przesypaniu zawartości wszystkich worków, w trzech z nich stwierdzono, że oprócz materiału skalnego znajdują się tam również paczki z zawartością sproszkowanej substancji koloru szarego. Przeprowadzone badania fizykochemiczne potwierdziły, że substancja ta jest heroiną. Łącznie w kontenerze ujawniono 275 paczek po około 1,25 kg brutto opisanej substancji, co dało 275 kilogramów netto heroiny o wartości rynkowej około 61.000.000 złotych.

Heroina i kokaina przemycane drogą morską

Czynności śledcze prowadzone przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku i funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji, zostały zapoczątkowane po ujawnieniu w grudniu 2018 roku na terenie portu w Rotterdamie, na statku, który płynął z Ameryki Południowej do Gdyni kontenera, w którym ukryte były pakunki z zawartością kokainy o łącznej wadze 126 kilogramów i wartości rynkowej 28 milionów złotych.

Ustalono, że przez Polskę przebiega jeden z kanałów przemytu dużej ilości kokainy z Ameryki Południowej i heroiny z Bliskiego Wschodu do państw Europy Zachodniej. Wszystko wskazywało na to, że kanał został zorganizowany przez obywatela polskiego działającego w zorganizowanej, międzynarodowej grupie przestępczej. Pod pozorem importu i eksportu legalnych towarów podejmowane były próby przemytów narkotyków.

Prowadzone we współpracy z organami holenderskimi i niemieckimi intensywne czynności, pozwoliły ostatecznie na ustalenie, że przygotowywany jest przez grupę przemyt kolejnego ładunku narkotyków, który miał trafić do Gdyni. W dniu 28 lutego 2020 roku, w wyniku podjętych czynności operacyjnych i procesowych, na terenie portu w Gdyni, udaremniono przemyt znacznej ilości heroiny o rekordowej wartości 61 milionów złotych. Zabezpieczone w sprawie narkotyki trafić miały na obszar celny Unii Europejskiej, w tym do Belgii oraz Niemiec.

Zatrzymania podejrzanych

Na początku marca 2020 roku prokuratorzy i policjanci CBŚP wzięli udział w koordynowanej przez Europol akcji zatrzymań podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Działania były prowadzone na terenie Belgii, Holandii, Turcji i Polski. Łącznie zatrzymano 13 osób. Na terenie Turcji zatrzymano 8 osób, w tym jedną podejrzaną o zabójstwo, 3 osoby zostały zatrzymane w Holandii, a kolejne w Polsce oraz Belgii. W Polsce zatrzymano 37 letniego mężczyznę, mieszkańca województwa małopolskiego. Po przewiezieniu do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku przedstawiono mu zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz zarzuty przemytu znacznej ilości środków odurzających w postaci kokainy w ilości 126 kilogramów oraz heroiny w ilości 275 kilogramów. Przestępstwa te zagrożone są karą do 15 lat pozbawiania wolności. .

Na wniosek prokuratora Sąd zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

(PK)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *