URODZINY MIASTA „KOCHAM KATOWICE” 6 – 9 września 2018
Katowice świętują w 2018 nadanie praw miejskich od 6 do 9 września. Jak zwykle obchody będą wielkim muzycznym festiwalem, którym liczymy na zaspokojenie różnorodnych gustów. W tym roku jeszcze bardziej zależy nam na inicjowaniu spotkań artystów katowickich z artystami z całej Polski i Europy, stąd tak wiele w programie kreatywnych kolaboracji.
6 września (czwartek), godz. 17, sala koncertowa Miasta Ogrodów
Koncert Prezydenta Miasta dla Seniorów: Big Silesian Band Joachima Krzyka
Potęga brzmienia 18 muzyków i przebogaty repertuar – to właśnie siła Big Silesian Bandu założonego i prowadzonego już od 10 lat przez Joachima Krzyka. Na program ich koncertu złożą się znane i lubiane przeboje takich artystów jak Nat „King” Cole’a, Robbie Williams czy Michael Bublé. Szczególnie piosenki tego ostatniego będę miały w repertuarze swoje specjalne miejsce, jako że jednym z wokalistów będzie Paweł Ilnicki – multiinstrumentalista, ale przede wszystkim wokalista okrzyknięty „ukraińskim Michaelem Bublé”. Usłyszymy też utalentowaną Magdalenę Krzywdę.
Bezpłatne wejściówki do odbioru w Punkcie Kontaktowym Miasta Ogrodów (plac Sejmu Śląskiego 2, poniedziałek – piątek, godz. 10 – 18)
6 września (czwartek), godz. 19.30, Kinoteatr Rialto
Jef Neve (BE) & kwartet smyczkowy Piotra Steczka
Bilety: 10, 20 zł going.pl, kupbilecik.pl, ticketportal.pl oraz w kasie Kinoteatru Rialto
Znakomity belgijski pianista i wybitny polski skrzypek we wspólnym, autorskim projekcie specjalnie na Urodziny Miasta. Jef Neve jest pianistą, dla którego naturalnym środowiskiem jest jazz, muzyka i rozrywkowa. Jego grę słychać w nagrodzonej Oscarem ścieżce dźwiękowej filmu „Artysta”. Otwartość to także cecha Piotra Steczka – na co dzień skrzypka Orkiestry AUKSO, ale także multiinstrumentalisty znanego z projektów dalekich od muzyki klasycznej. Spotkanie dwóch tak nieszablonowych artystów pozwoli nam na nowo odkryć znaczenie pojęcia „muzyka popularna”.
7 września (piątek), godz. 18, sala koncertowa NOSPR
Koncert dla mieszkańców: NOSPR pod dyrekcją Alexandra Liebreicha oraz soliści: Zbigniew Raubo i Piotr Sałajczyk
Na repertuar koncertu wpłynęła setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Dlatego w sali koncertowej NOSPR zabrzmią utwory polskich kompozytorów, których twórczość przypada na ten wyjątkowy moment: Karola Szymanowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Brak wolnych miejsc
8 września (sobota), od godz. 15, Strefa Kultury
Ørganek i przyjaciele
wstęp wolny
Katarzyna Nosowska, Natalia Grosiak, Wojciech Waglewski, Miuosh, Abradab, Maciej Lipina Jan Gałach – to zaledwie część znakomitych muzyków, którzy przyjęli zaproszenie Tomasza Organka do wzięcia udziału w głównym, plenerowym koncercie Urodzin Miasta.
Każdy z nich wykona jedną, nową interpretację wybranego utworu z repertuaru znanego zespołu z Katowic lub Górnego Śląska. Czy Katarzyna Nosowska zaśpiewa utwór Dżemu? Czy Wojciech Waglewski będzie rapować jak Kaliber 44? Dowiemy się tego dopiero na koncercie!
Jako suport wystąpią młode utalentowane zespoły z projektu Dzielnica Brzmi Dobrze oraz goście z Francji: Bottle Next.
9 września (niedziela), godz. 19.30, sala koncertowa Miasta Ogrodów
Tin Men and the Telephone (NL) oraz Orkiestra Kameralna AUKSO
Bilety: 20, 30 zł going.pl, kupbilecik.pl, ticketportal.pl
Koniec z biernym słuchaniem muzyki – na tym koncercie to publiczność decyduje o jego przebiegu! Wystarczy ściągnąć na telefon aplikację Tinmendo 2.0 (dostępna bezpłatnie m.in. w internetowym sklepie Play) i korzystać z niej podczas koncertu. W ten sposób staniemy się dyrygentami i pokierujemy znakomitym holenderskim triem jazzowym i równie wyjątkową Orkiestrą AUKSO prowadzoną przez Marka Mosia.
Wydarzenia towarzyszące:
Cato Lein – wystawa Arktyczny pył
Wernisaż wystawy: 7 września, godz. 18, Galeria Miasta Ogrodów
Słynny norweski fotografik zabiera nas w podróż w najbardziej wysunięte na północ rejony Norwegii, Szwecji, Finlandii i Rosji. To tam szukał ludzi i tego co skrywają wnętrza ich domów oraz dusz ludzi żyjących o krok od Arktyki.
wstęp wolny
Promenada na południe. Historia ulicy Kościuszki
Wernisaż wystawy: 21 września, godz. 18.30, lokal przy ul. Kościuszki 39
Która z kamienic jest najstarsza? Czy budowniczowie ulicy wyprzedzali swoje czasy, świadomie kształtując tereny zielone wokół niej? Wystawę przygotowana przez Medialab Katowice a poświęcona ulicy Kościuszki dostarczy nam odpowiedzi na te i inne pytania. Pomogą w tym stare mapy, archiwalne fotografie i unikatowe materiały z Archiwum Zakładowego Urzędu Miasta, takie jak szkice szyldów sklepowych, plany architektoniczne czy korespondencja dawnych mieszkańców.
wstęp wolny.
mat.(pras.)