Warszawa.Chronione koralowce w bagażu turystki lecącej z Malediwów

Podziel się:

fot.KAS 

Funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zatrzymali okazy chronione Konwencją CITES. Turystka bez zezwolenia przewoziła 27 sztuk fragmentów zwapniałych szkieletów koralowca rafotwórczego -poinformowała Justyna Pasieczyńska z Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Podróżna z czeskim paszportem, została wytypowana do standardowej kontroli,  kiedy opuszczała lotnisko korytarzem „zielona linia – nic do zgłoszenia”. Funkcjonariusze Działu Granicznego Realizacji znaleźli w jej bagażu fragmenty rafy koralowej. Na przywóz takich „pamiątek” zatrzymana nie posiadała zezwolenia.

Turystka przyleciała do Warszawy z rodziną z Malediwów. Oświadczyła, że rafę zebrały dzieci na plaży. Łącznie odłamki rafy ważyły 1,55 kg.

O wymiarze kary dla podróżnej zdecyduje sąd.

Konwencja CITES reguluje międzynarodowy obrót okazami niektórych gatunków roślin i zwierząt oraz przedmiotów z nich wykonanych, a także produktów pochodnych. Za przestępstwa, które ją naruszają, może grozić kara grzywny, przepadek zatrzymanych okazów a nawet kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Pamiętajmy, że przed przywozem pamiątek z egzotycznych roślin i zwierząt, trzeba się upewnić, czy nie są one objęte przepisami dotyczącymi ochrony dzikiej fauny i flory.

(KAS)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.