Założyciel Wikipedii po raz pierwszy w Polsce! Gwiazda wieczoru Ralph Kamiński

Podziel się:

Bomba Megabitowa,  fot.mat.pras/KBF

Jimmy Wales, jeden z najbardziej wpływowych ludzi świata, po raz pierwszy wystąpi w Polsce. Założyciel największej otwartej encyklopedii internetowej będzie gościem Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa 12 września w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Bezpłatne wejściówki dostępne są na stronie KBF: Bilety.

 Jimmy Donal Wales to amerykański ekonomista, przedsiębiorca i współtwórca serwisów opartych na mechanizmie wiki. W 2001 roku razem z Larrym Sangerem zainicjował Wikipedię, encyklopedię typu Open Source. Wkrótce, dzięki zaangażowaniu użytkowników, stała się ona najszybciej rozwijanym projektem informacyjnym na świecie. Dla setek milionów ludzi Wikipedia jest dziś pierwszym źródłem wiedzy i ma ogromny wpływ na życie społeczne.

Wales w roku 2003 założył Wikimedia Foundation, organizację non-profit z siedzibą w St. Petersburgu na Florydzie, która prowadzi dziś Wikipedię i jej siostrzane przedsięwzięcia. Przez lata był prezesem fundacji i przewodniczącym jej zarządu. Dzięki swojej wizji, doświadczeniu i kontaktom należy do najbardziej wpływowych ludzi świata.

Jimmy Wales po raz pierwszy w Polsce

12 września o 17.30 Jimmy Wales spotka się z publicznością na interdyscyplinarnym Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa, gdzie między innymi wskaże kierunek rozwoju największego otwartego kompendium wiedzy na świecie. Wydarzenie odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE Kraków, a poprowadzi je dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema. Partnerem spotkania z Jimmym Walesem jest Grupa Wyższych Szkół Bankowych i Dolnośląska Szkoła Wyższa. Bezpłatne wejściówki można pobrać na stronie KBF: Bilety.

W Festiwalu Przyszłości, odbywającym się w Krakowie w dniach 5-12 września, biorą udział działacze społeczni, innowatorzy, ludzie kultury, przedsiębiorcy, wykładowcy oraz influencerzy. Wszystko po to, by odpowiedzieć na wyzwania, jakie stawia przed nami kryzys klimatyczny. Wśród gości są prof. Jerzy Bralczyk, s. Małgorzata Chmielewska, dr Sylwia Chutnik, Dorota Masłowska, dr Tomasz Rożek, Adam Wajrak, prof. Marcin Wiącek i prof. Karolina Wigura.

Występ Ralpha Kamińskiego

Finałem festiwalu już po raz drugi będzie gala rozdania Planet Lema – nagród przyznawanych w trzech kategoriach: kultura, nauka, technologia. Wydarzenie, uświetnione wykładem prof. Michała Rusinka, poprowadzi Piotr Witwicki, redaktor naczelny portalu Interia. Tego wieczoru zapraszamy również na pierwszą publiczną prezentację druku światłem INURU. Ta przewidziana przez Stanisława Lema technologia stała się faktem dzięki innowacyjności polskich naukowców. Wydarzeniem wieczoru będzie występ Ralpha Kaminskiego – jednego z najbardziej intrygujących artystów popowych młodego pokolenia.

Organizatorami festiwalu są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Instytut Lema. Partnerzy strategiczni to Allegro, ING Bank Śląski i Samsung Memory. Partnerzy główni: Microsoft, PwC, Uniqa, Volkswagen, Volkswagen Financial Services, Wyższe Szkoły Bankowe i Kraków5020. Wydarzenie dofinansowano z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(źródło:KBF)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.