Rajd Śląska zawita do centrum Katowic!

Podziel się:

Rajd Śląska 2022 zagości na ulicach Katowic fot. Rajd Śląska

Tegoroczny Rajd Śląska zawita do centrum Katowic! Oprócz spektakularnych przejazdów katowickim odcinkiem specjalnym organizatorzy przygotowali także szereg innych atrakcji dla mieszkańców. W związku z organizacją rajdu, w piątek 9 września będą wprowadzone zmiany w organizacji ruchu.

Rajd Śląska będzie okazją, by zobaczyć profesjonalne ekipy rajdowe w akcji. W tym roku zawodnicy przejadą ulicami Katowic – aleją Korfantego i przez parking w Strefie Kultury. Już dzisiaj zapraszam do wspólnego kibicowania tym bardziej, że zmagania rajdowców i klimat sportów motorowych będzie można podziwiać za darmo – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Organizacja Rajdu Śląska w Katowicach to świetna okazja, by przypomnieć o bezpieczeństwie na drodze. Nigdy nie jest za późno na doskonalenie swoich umiejętności jazdy, na naukę reagowania w sytuacjach kryzysowych na drodze, czy też – w warunkach do tego przygotowanych – naukę szybkiej jazdy. Dlatego od kilku miesięcy realizujemy kampanię „Katowice motorem bezpieczeństwa Śląska” – dodaje prezydent.

Rajd Śląska, to największa w regionie impreza motoryzacyjna, która już od swojej pierwszej edycji w 2017 roku nieprzerwanie jest częścią Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski – najważniejszego cyklu rajdowego w naszym kraju. Od sezonu 2018 do grona uczestników Rajdu Śląska dołączyli zawodnicy z Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, czyli czempionatu dla załóg w samochodach sprzed 30, 40, a nawet 50 i więcej lat. W tym roku kierowców i pilotów oraz mieszkańców województwa śląskiego czekają kolejne nowości związane z tą imprezą. Nadchodząca edycja to trzy dni rywalizacji, międzynarodowa ranga i zupełnie nowe odcinki specjalne, zlokalizowane w północnej części województwa.

Rywalizacja w centrum Katowic

Zawody rozpoczną się w piątkowe popołudnie (9 września), w samym centrum Katowic. Uroczysta ceremonia otwarcia rajdu odbędzie się na ul. Dworcowej. Następnie zawodnicy udadzą się na rozpoczynający rywalizację prolog, czyli wyłączony z ruchu i profesjonalnie zabezpieczony odcinek specjalny wytyczony na ulicach Katowic. Jego trasę poprowadzono ulicą Moniuszki, następnie aleją Korfantego, gdzie na rondzie im. gen. Ziętka, po ostrym skręcie w prawo zawodnicy wjadą na al. Roździeńskiego, z której szybko ul. Olimpijską trafią do Strefy Kultury. Po pętli na parkingu A w Strefie Kultury przejadą znowu ulicą Olimpijską przez aleję Roździeńskiego i na rondzie wjadą na północną część al. Korfantego, gdzie na wysokości Spodka znajdować się będzie meta odcinka. Organizatorzy planują urozmaicić wieczór przejazdami pokazowymi.

W stolicy województwa będzie można zobaczyć w akcji zarówno najnowocześniejsze, wyczynowe rajdówki, których cena wynosi nawet milion złotych, jak i wyjątkowe samochody sprzed lat, takie jak Audi Quattro, Ford Sierra czy… Trabant 601. Takie samochody pojawią się na Śląsku, ponieważ zaplanowana na 9-11 września impreza jest również rundą mistrzostw historycznych, w tym międzynarodowego cyklu FIA CEZ. Widzów prosimy o bezpieczne kibicowanie, przestrzeganie poleceń służb porządkowych i życzymy świetnego widowiska – mówi Grzegorz Wróbel, organizator rajdu.

Zmiany w organizacji ruchu

Dla przedsięwzięcia, jakim jest Rajd Śląska – konieczna będzie zmiana organizacji ruchu drogowego oraz transportu publicznego. – Dzięki doskonałej współpracy służb miejskich i policji udało nam się wspólnie z organizatorem ograniczyć zamknięcia tylko do dnia wydarzenia, czyli do 9 września. Musimy się jednak liczyć z pewnymi zmianami i wyłączeniami w organizacji ruchu, których wprowadzenie jest konieczne dla bezpiecznego przeprowadzenia rajdu zarówno dla zawodników, jak i kibiców, którzy zgromadzą się przy trasie przejazdu w sercu Katowic. Zwracamy się do kierowców, by zwrócili uwagę, że parking w Strefie Kultury w piątek będą musieli opuścić najpóźniej do godziny 15.00, a pozostawienie pojazdu na trasie przejazdu, np. na parkingu wzdłuż al. Korfantego, będzie skutkować brakiem możliwości wyjazdu do godz. 22.00 tego dnia – mówi Ewa Lipka, zastępca naczelnika wydziału komunikacji społecznej i dodaje, że organizator w związku z tymi ograniczeniami przeprowadzi akcję informacyjną na parkingu w formie ulotek i plakatów.

Zmiany w organizacji ruchu będą obowiązywały 9 września od godz. 15.00 do godz. 22.00. Z ruchu wyłączone zostaną drogi, którymi przejadą rajdowcy, a dodatkowo prawy pas ul. Moniuszki od skrzyżowania z ul. Uniwersytecką do al. Korfantego. Pozostanie możliwość przejazdu z ul. Moniuszki do ul. Piotra Skargi. Ulica Uniwersytecka zostanie zamknięta od ronda Pietera do al. Roździeńskiego. Zamknięta zostanie północna jezdnia al. Roździeńskiego od ronda Ziętka do skrzyżowania z ul. Dudy-Gracza i Dobrowolskiego, natomiast południowa od ronda Ziętka do wyjazdu Uniwersyteckiej. Zostanie utrzymana możliwość wyjazdu z ul. Olimpijskiej w al. Korfantego w obu kierunkach – w stronę Siemianowic oraz do ronda Ziętka. Rondem Ziętka będzie można przejechać tylko z północy na południe oraz z zachodu na południe, natomiast ruch tunelem odbywać się będzie w obu kierunkach. Dodatkowo zamknięte zostaną przejścia dla pieszych zlokalizowanych na trasie rajdu.

Zalecamy bieżące monitorowanie informacji o zmianach w lokalizacji przystanków komunikacji zbiorowej oraz w kursowaniu jej pojazdów na stronie internetowej Zarządu Transportu Metropolitalnego: TU.

Katowice będą pierwszym przystankiem na trasie tegorocznego Rajdu Śląska. Natomiast w sobotę, 10 września, zawody przeniosą się na południe województwa śląskiego.

(źródło:UMKatowice)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.