Znamy finalistów Ligi Mistrzów U.E.F.A.

Stadion Manchesteru City, Etihad Stadium. Na tym obiekcie “Obywatele” rozbili Real Madryt 4:0, dzięki czemu awansowali do finału Ligi Mistrzów. Zdjęcie ilustracyjne, fot. Unsplash.com/Jonny Gios

Inter Mediolan i Manchester City – te kluby zmierzą się w finale tegorocznej edycji Ligi Mistrzów Unii Europejskich Związków Piłkarskich (U.E.F.A.). W rewanżach półfinałów Inter pokona A.C> Milan 1:0, a Manchester City wygrało z Realem Madryt aż 4:0.

Jak przebiegały rewanżowe mecze półfinałowe? Opisujemy obydwa. Na dole artykułu podsumowania spotkań – zdobywcy bramek, składy i sędziowie.

Inter przypieczętował zwycięstwo

Włochy, Mediolan: Inter Mediolan pokonał A.C. Milan 1:0 w meczu rewanżowym, czym przypieczętował sobie awans do finału.

Choć w lepszej sytuacji był Inter (wygrał w pierwszym meczu 2:0), to nie zamierzał dać swoim rywalom zmniejszyć straty i zdominował również mecz rewanżowy. Na 20 strzałów na bramkę, 15 było w wykonaniu Interu. Mike Maignan i obrona Milanu przez długi czas była nie do pokonania. Jednak w 74. minucie Lautaro Martínez posłał piłkę obok bramkarza wprost do siatki.

Jak się okazało, był to jedyny gol spotkania. Powiększył on wygraną Interu w dwumeczu 3:0 i to ten klub awansował do finału. Zagra w nim po raz szósty, ostatnio wystąpił w nim w 2010 roku (wygrał wówczas z Bayernem Monachium).

Pogrom Realu w Manchesterze

Anglia, Manchester: W rewanżowym meczu Manchester City rozbiło Real Madryt 4:0, dzięki czemu zagra w finale turnieju.

Tydzień temu padł remis 1:1. W spotkaniu rewanżowym City od samego początku prowadziło pressing na bramkę rywali. W 13. minucie bardzo blisko zdobycia gola był czołowy strzelec angielskiego klubu, Erling Haaland. Jednak strzał zdołał obronić Thiabout Curtois. W 21. minucie belgijski bramkarz również obronił strzał Norwega. Po 2 minutach jednak bramkarz „Królewskich” był bezradny wobec strzału Bernardo Silvy. Natomiast w 37. minucie Portugalczyk podwyższył wynik.

Realowi również udało się przeprowadzić kilka akcji na bramkę rywali. Blisko zdobycia bramki był Toni Kroos w 35. minucie, ale trafił w poprzeczkę. W drugiej połowie „Królewscy” bardziej przebudzili się, jednak ostatecznie zostali rozbici przez „Obywateli”. W 76. minucie, po dośrodkowaniu z rzutu wolnego, piłkę do własnej bramki skierował Éder Militão. Natomiast w doliczonym czasie Julián Álvarez, który chwilę wcześniej wszedł za E. Haalanda, ustalił wynik spotkania.

Zwycięstwo City było rewanżem za ubiegły sezon – rok temu „Obywatele” przegrali półfinał Ligi Mistrzów z Realem. Natomiast tegoroczna gra w finale turnieju będzie dla City drugą w historii – poprzednio ten klub zagrał w nim w 2021 roku, przegrał wówczas z Chelsea Londyn.

Finał w Stambule

Finał odbędzie się 10 czerwca w Stambule na Stadionie Olimpijskim. Będzie to drugi finał L.M. na tym obiekcie. Poprzedni odbył się w 2005 roku. Wówczas między A.C. Milanem a F.C. Liverpoolem padł remis 3:3, F.C. Liverpool wygrał w rzutach karnych 3:2.

Inter Mediolan 1:0 A.C. Milan (do przerwy 0:0); dwumecz – 3:0
  • 1:0 – Lautaro Martínez, 74. minuta

Inter: 24 André Onana – 15 Francesco Acerbi, 36 Matteo Dramian, 95 Alessandro Bastoni – 2 Denzel Dumfires, 20 Hakan Çalhanoğlu, 22 Henrich Mychitarian (od 44. minuty 77 Marcelo Brozović), 23 Nicolò Barella (od 84. minuty 5 Roberto Gagliardini), 32 Federico Dimarco (od 66. minuty 8 Robin Gosens) – 9 Edin Džeko (od 66. minuty 90 Romelu Lukaku), 10 Lautaro Martínez (od 84. minuty 11 Joaquín Correa)

Milan: 16 Mike Maignan – 2 Davide Calabria, 19 Theo Hernández, 23 Fikayo Tomori, 28 Malick Thiaw (od 64. minuty 20 Pierre Kalulu) – 8 Sandro Tonali, 10 Brahim Díaz (od 76. minuty 27 Divock Origi), 17 Rafael Leão, 30 Junior Messias (od 76. minuty 56 Alexis Saelemaekers), 33 Rade Krunić – 9 Olivier Giroud

Skład sędziowski: główny: Clément Turpin, liniowi: Nicolas Danos i Benjamin Pages, techniczna: Stéphanie Frappart, główny od wideoweryfikacji: Jérôme Brisard, asystent od wideoweryfikacji: Benoît Millot (cały skład z Francji)

Manchester City 4:0 Real Madryt (do przerwy 2:0); dwumecz – 5:1
  • 1:0 – Bernardo Silva, 23. minuta
  • 2:0 – B. Silva, 37. minuta
  • 3:0 – Éder Militão, 76. minuta (bramka samobójcza)
  • 4:0 – Julián Álvarez, 90+1. minuta

City: 31 Ederson – 2 Kyle Walker, 3 Rúben Dias, 5 John Stones, 25 Manuel Akanji – 8 İlkay Gündoğan (od 79. minuty 26 Riyad Mahrez), 16 Rodri, 17 Kevin De Bruyne (od 84. minuty 47 Phil Foden) – 9 Erling Haaland (od 89. minuty 19 Julián Álvarez), 10 Jack Graelish, 20 Bernardo Silva

Real: 1 Thiabout Curtois – 2 Dani Carvajal (od 80. minuty 17 Lucas Vázquez), 3 Éder Militão 4 David Alaba, 12 Eduardo Camavinga (od 80. minuty 18 Aurélien Tchouameni) – 8 Toni Kroos (od 70. minuty 11 Marco Asensio), 10 Luka Modrić (od 63. minuty 22 Antonio Rüdiger), 15 Federico Valverde – 9 Karim Benzema, 20 Vinícius Júnior, 21 Rodrygo (od 80. minuty 19 Dani Ceballos)

Sędziowie: główny: Szymon Marciniak, liniowi: Paweł Sokolnicki i Tomasz Listkiewicz (wszyscy trzej z Polski), techniczny: István Kovács (Rumunia), główny od wideoweryfikacji: Tomasz Kwiatkowski, asystent od wideoweryfikacji: Bartosz Frankowski (obydwaj z Polski)