Eliminacje Mundialu 2022. Anglia awansuje do mistrzostw, Polska zagra w barażach!

Stadion Wembley w Londynie. To tutaj Anglia zapewniła sobie awans do przyszłorocznego mundialu. Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay.com

Zakończyły się mecze przedostatniej kolejki eliminacji do przyszłorocznych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Mężczyzn. W grupie I Polska pokonała Andorę 4:1 i zapewniła sobie grę w barażach. Jednocześnie Anglia zapewniła sobie bezpośredni awans.

Mecz z Andorą, rozgrywany w tym pirenejskim państwie, nie był wyzwaniem dla polskich piłkarzy. Tym bardziej, że już w 1. minucie napastnik gospodarzy Ricard Fernández otrzymał czerwoną kartkę za faul na Kamilu Gliku. Mimo to, pogromu nie było. Jednak dla „Biało-Czerwonych” liczyło się samo zwycięstwo. Je przyniosły 2 bramki Roberta Lewandowskiego oraz gole Kamila Jóźwiaka i Arkadiusza Milika. Jedyną bramkę dla gospodarzy zdobył Marc Vales.

Dzięki zdobytym trzem punktom, Polska zajmuje w tabeli 2. miejsce z przewagą 5 punktów nad trzecią Albanią. Jako że przez nami jest tylko jedna kolejka, „Biało-Czerwoni” na pewno zakończą eliminacje jako wicemistrzowie grupy. To da im grę w barażach, do których zakwalifikują się drużyny, które zakończą rozgrywki grupowe na drugim miejscu. Baraże, które zakończą się do końca marca 2022 roku, wyłonią 3 drużyny, które wraz ze zwycięzcami grup wezmą udział w przyszłorocznym mundialu.

Zwycięską drużyną grupy I zostanie reprezentacja Anglii. Wygrała w Londynie z Albania 5:0 i ma przewagę 3 punktów nad Polską. Nawet jeśli przegra w ostatniej kolejce z San Marino, a Polska wygra z Węgrami, to i tak „Synowie Albionu” zajmie pierwsze miejsce w grupie z racji lepszego bilansu w eliminacyjnych meczach z „Biało-Czerwonymi” (zwycięstwo i remis).

Trzeci dzisiejszy mecz, rozgrywane w Budapeszcie spotkanie Węgry-San Marino, wygrali gospodarze wynikiem 4:0.

Mecze ostatniej kolejki odbędą się we wtorek, 16 listopada. San Marino podejmie Anglię na swoim stadionie narodowym w Serravelle, a Polacy zagrają z Węgrami na PGE Narodowym. Natomiast w Tiranie odbędzie się mecz Albania-Andora.

Andora 1:4 Polska (do przerwy 1:3)

Bramki:

• 0:1 – Robert Lewandowski, 5. minuta
  • 0:2 – Kamil Jóźwiak, 11. minuta
  • 1:2 – Ikar Cervos, 46. minuta (w doliczonym czasie do 1. połowy)
  • 1:3 – Arkadiusz Milik, 47. minuta (w doliczonym czasie do 1. połowy)
  • 1:4 – R. Lewandowski, 73 minuta

Składy:

Andora: Iker Álvarez – Marc Vales (od 65. minuty Cristian Garcia), Albert Alavedra, Moisés San Nicolás (od 84. minuty Eric De Pablos), Joan Cervos, Max Llovera – Marc Pujol (od 61. minuty Albert Rosas), Márcio Vieira, Ludovic Clemente (od 65. minuty Àlex Martínez), Jordi Aláez (od 84. minuty Marc García) – Ricard Fernández (w 1. minucie czerwona kartka)

Polska: Wojciech Szczęsny – Maciej Rybus, Kamil Glik, Bartosz Bereszyński – Grzegorz Krychowiak (od 63. minuty Karol Linetty), Mateusz Klich (od 64. minuty Krzysztof Piątek), Przemysław Frankowski (od 63. minuty Matthew Cash), Piotr Zieliński (od 86. minuty Damian Szymański), Kamil Jóźwiak – Arkadiusz Milik (od 77. minuty Karol Świderski), Robert Lewandowski

Sędziowie: główny: John Beaton, liniowi: David Roome i Alan Mulvanny, techniczny: Nicholas Walsh (wszyscy czterej ze Szkocji), główny V.A.R.: Kevin Blom, asystent V.A.R.: Allard Lindhout (obydwaj z Niderlandów)

Sytuacja w grupie I po 9 kolejkach
(punkty – bramki zdobyte/bramki stracone – mecze wygrane/mecze zremisowane/mecze przegrane)