Polska wygrywa z Niemcami po raz drugi w historii. Pożegnanie Jakuba Błaszczykowskiego

Podziel się:

Fot. Joanna Składanek/PGE Narodowy

Warszawa: Reprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyzn wygrała z Niemcami 1:0 w meczu towarzyskim. Jedyną bramkę spotkania na P.G.E. Narodowym zdobył Jakub Kiwior. Było to drugie zwycięstwo Polaków nad niemiecką reprezentacją w historii (nie licząc wygranych nad Niemcami Wschodnimi). Mecz również był ostatnim w kadrze narodowej dla Jakuba Błaszczykowskiego.

Pierwszą akcję na bramkę rywali przeprowadzili Polacy w 5. minucie. Wywalczyli rzut rożny, jednak nie udało im się stworzyć okazji do otwarcia wyniku. Natomiast w 11. minucie akcję przeprowadzili Niemcy, jednak strzał jednego z zawodników był mocno niecelny, ponadto piłkarz był na spalonym. W 16. minucie, grę zakończył Jakub Błaszczykowski, dla którego to był ostatni mecz w kadrze (więcej szczegółów w dalszej części artykułu).

W 21. minucie Jakub Kamiński oddał strzał na bramkę, obroniony przez Marca ter Stegena, a następnie dobitkę wykonał Robert Lewandowski. J. Kamiński jednak znajdował się na pozycji spalonej. Po 2 minutach strzał oddał Thilo Kehrer, ale Wojciech Szczęsny złapał piłkę. Natomiast w 29. minucie polski bramkarz obronił strzał Kai Havertza. Kolejne chwile upłynęły pod znakiem szczęścia dla „Biało-Czerwonych” – najpierw w ich polu doszło do zamieszania, ale jeden z polskich zawodników wykopał piłkę. Po chwili W. Szczęsny obronił kolejny strzał rywali.

Następnie Polacy przeprowadzili kontratak. Po raz kolejny wywalczyli rzut rożny. Po wykonaniu goprzez Sebastiana Szymańskiego, w 31. minucie, strzał głową oddał Jakub Kiwior. M. ter Stegen nie zdołał obronić go i piłka wpadła do siatki.

W kolejnych minutach Niemcy przystąpili do ataków, próbując doprowadzić do remisu, ale bezskutecznie. Również Polacy przeprowadzili kilka akcji na bramkę rywali, jednak nie podwyższyli prowadzenia. Ostatecznie zawodnicy zeszli do szatki przy wyniku 1:0. W międzyczasie, w 35. minucie S. Szymański sfaulował Jamala Musialę i otrzymał żółtą kartkę.

Utrzymanie prowadzenia mimo dominacji rywali

Po przerwie Niemcy znów przystąpili do ataku. W 48. minucie Joshua Kimmich trafił w poprzeczkę. Kolejny groźny strzał zawodnik oddał w 55. minucie, ale piłka przeleciała nad bramką. W 58. minucie Orel Grinfeeld dokonał wideoweryfikacji podejrzewając, że Jan Bednarek zagrał ręką w swoim polu karnym. Powtórka wykazała jednak, że zawodnik dostał piłką w plecy i rzut karny nie mógł zostać podyktowany.

W 61. minucie Malick Thiaw zobaczył żółtą kartkę za faul na Michale Skórasiu. Przez kolejne minuty Niemcy wciąż prowadzili pressing na polską bramkę. W 70. minucie Robin Gosens oddał strzał spoza pola karnego, ale W. Szczęsny znów stał na posterunku. 75. minuta – kolejna interwencja polskiego bramkarza, tym razem po strzale M. Thiawa.

W 88. minucie strzał oddał Marius Wolf. W. Szczęsny odbił piłkę, ale na chwilę pojawiło się podejrzenie, że mogła przekroczyć linię bramkową. Zespół od wideoweryfikacji nie dopatrzył się jednak gola. Również w ostatnich minutach, do ostatniego gwizdka, Niemcy prowadzili nacisk na bramkę „Biało-Czerwonych”, ale bezskutecznie. Mimo zdecydowanej dominacji „Orłów” (posiadanie piłki 67% kontra 33%, 26 strzałów kontra 3 ze strony Polski), mecz zakończył się wynikiem, jaki widniał na tablicy od 31. minuty.

Druga wygrana z Niemcami w historii

Dzisiejsze zwycięstwo Polski z Niemcami było drugim w historii, nie licząc spotkań z Niemiecką Republiką Demokratyczną. Z reprezentacjami Trzeciej Rzeszy oraz Republiki Federalnej Niemiec „Biało-Czerwoni” zmierzyli się 22 razy. 13 spotkań zakończyło się porażką, 7 remisem. Przez wiele dekad Niemcy byli jedyną ekipą z czołówki światowego futbolu, krócej Polacy nie mogli dać rady. Pierwsza wygrana nastąpiła dopiero 11 października 2014 roku w meczu eliminacji do EURO 2016, na P.G.E. Narodowym Polacy wygrali 2:0. Natomiast ostatnie spotkanie z Niemcami odbyło się podczas EURO 2016, dokładnie 7 lat temu, 16 czerwca 2016 roku. Zakończyło się bezbramkowym remisem.

Polakom znacznie lepiej szło w meczach z Niemcami Wschodnimi. Na 19 meczy, wygrali 9, zremisowali 4, a 6 przegrali. Te wyniki jednak nie są wliczane do bilansu spotkań polsko-niemieckich – za reprezentację niemiecką spinającą dzieje reprezentacji Niemiec przedwojennych i reprezentacji Niemiec zjednoczonych jest uznawana reprezentacja Niemiec Zachodnich.

Jakub Błaszczykowski kończy grę dla reprezentacji

Wydarzeniem meczu było pożegnanie Jakuba Błaszczykowskiego. Zawodnik z numerem 16 grał 16 minut. Kiedy schodził z boiska, zawodnicy utworzyli szpaler, przez który piłkarz opuścił boisko. Zarówno na twarzy J. Błaszczykowskiego, jak i na twarzach innych piłkarzy oraz kibiców rysowało się wzruszenie.

J. Błaszczykowski po raz pierwszy zagrał w kadrze narodowej 28 marca 2006 roku, w meczu przeciwko Arabii Saudyjskiej. Pierwszą bramkę zdobył 22 sierpnia 2007 roku w spotkaniu Polski z Federacją Rosyjską. 17 listopada 2010 roku, w meczu przeciwko Wybrzeżu Kości Słoniowej, po raz pierwszy wystąpił jako kapitan.

Grał na EURO 2012 i 2016 ora na Mundialu 2018. W 2012 roku zdobył gola w meczu fazy grupowej z Federacją Rosyjską. 4 lata później strzelił bramkę Ukrainie (faza grupowa) oraz Szwajcarii (1/8 finału). Zdobył gola również w fazie rzutów karnych przeciwko Alpejczykom, a Polska awansowała do ćwierćfinału. Spotkanie z Portugalią również musiało zostać rozstrzygnięte karnymi, w których J. Błaszczykowski nie wykorzystał swojej „jedenastki”, a Polska przegrała i odpadła z turnieju. Natomiast w 2018 roku grał jedynie przez pół meczu z Senegalem, nie zdobywając bramki.

W 2014 roku oddał funkcję kapitana Robertowi Lewandowskiemu. 11 października 2018 roku w meczu z Portugalią strzelił ostatniego gola w reprezentacji. Natomiast 9 września 2019 roku wystąpił w kadrze po raz przedostatni, w spotkaniu z Austrią. Po prawie 4 latach przerwy, dziś znów wyszedł w koszulce „Biało-Czerwonych”, by zagrać w niej po raz ostatni. Był to jego 109. mecz w kadrze narodowej, podczas swojej kariery reprezentacyjnej strzelił 21 bramek.

Ustanowił także rekord długości kariery reprezentacyjnej. Od jego pierwszego do ostatniego meczu dla Polski minęło 17 lat i 80 dni. Do tej pory najdłuższą karierę miał Włodzimierz Lubański – 17 lat i 25 dni.

Polska 1:0 Niemcy (do przerwy 1:0)

1:0 – Jakub Kiwior, 31. minuta

Polska: 1 Wojciech Szczęsny – 4 Tomasz Kędziora, 5 Jan Bednarek, 14 Jakub Kiwior, 18 Bartosz Bereszyński (od 72. minuty 19 Przemysław Frankowski) – 10 Sebastian Szymański (w 2. połowie 8 Karol Linetty), 13 Jakub Kamiński, 17 Damian Szymański (od 76. minuty 6 Krystian Bielik), 16 Jakub Błaszczykowski (od 17. minuty 15 Michał Skóraś), 20 Piotr Zieliński (od 64. minuty 23 Bartosz Slisz) – 9 Robert Lewandowski (w 2. połowie 7 Arkadiusz Milik)

Niemcy: 1 Marc-André ter Stegen – 2 Antonio Rüdiger, 5 Thilo Kehrer, 26 Malick Thiaw (od 87. minuty 25 Marius Wolf) – 6 Joshua Kimmich (od 80. minuty 8 Leon Goretzka), 13 Benjamin Henrichs (od 68. minuty 19 Leroy Sané), 18 Jonas Hoffmann (w 2. połowie 20 Robin Gosens), 23 Emre Can, 24 Florian Wirtz (od 80. minuty 17 Julian Brandt) – 7 Kai Havertz, 14 Jamal Musiala (od 68. minuty 9 Niclas Füllkrug)

Sędziowie: główny: Orel Grinfeeld, liniowi: Roy Hassan i Idan Jarkoni (wszyscy trzej z Izraela), techniczny: Krzysztof Jakubik, główny od wideoweryfikacji: Paweł Raczkowski, asystent od wideoweryfikacji: Marcin Borkowski (wszyscy trzej z Polski)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.