6. dzień EURO 2024. Początek 2. kolejki, Niemcy wychodzą z grupy!

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay.com/jarmoluk

Niemcy: Rozpoczęła się 2. kolejka fazy grupowej Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Mężczyzn. W grupie B Chorwacja zremisowała z Albanią 2:2. Natomiast w grupie A Niemcy wygrały z Węgrami 2:0, dzięki czemu wywalczyły awans do 1/8 finału, a Szwajcaria zremisowała ze Szkocją 1:1.

Jak przebiegały środowe mecze? Opisujemy każdy z nich. Na dole artykułu podsumowanie spotkań – wyniki, strzelcy, składy i sędziowie. Przedstawiamy również tabelę grupy A po 2. kolejce.

Remis wywalczony w doliczonym czasie

Hamburg: Chorwacja zremisowała z Albanią 2:2 w meczu drugiej kolejki w grupie B. Przez większość meczu przegrywała 0:1, ale w 2 minuty przejęła prowadzenie. Jednak w doliczonym czasie Albania doprowadziła do remisu.

Mimo że Chorwaci byli faworytami spotkania i zdominowali się, Albańczycy nie zamierzali składać broni. W 12. minucie Qazim Laçi otworzył wynik spotkania. W kolejnych minutach Albańczycy dominowali na boisku, w 20. minutach inicjatywę przejęli Chorwaci, a w okolicach 30. minuty znów Albańczycy mieli sytuacje bramkowe. Ostatni kwadrans pierwszej połowy był dość spokojny, choć tuż przed przerwą obydwie ekipy próbowały stworzyć szanse na zdobycie gola.

Po przerwie Chorwaci nadal prowadzili pressing na bramkę rywali, próbując odwrócić losy spotkania. Udałe się to im dopiero w 74. minucie, kiedy do remisu doprowadził Andrej Kramarić. 2 minuty później strzelał Luka Sučić. Strzał zablokował Berat Djimsiti, a następnie piłka odbiła się od Klausa Gjasuli i wpadła do bramki. Chorwaci próbowali następnie powiększyć prowadzenie, a Albańczycy – doprowadzić do remisu. Udało się tym drugim, pomogło im doliczenie przez sędziego 6 minut. W 95. minucie K. Gjasula zrehabilitował się za „samobója” i ustalił wynik spotkania na 2:2.

Drugie zwycięstwo Niemców

Stuttgart: Niemcy wygrały z Węgrami 2:0 w pierwszym meczu 2. kolejki w grupie A. Było to ich drugie zwycięstwo na EURO, dzięki czemu stały się pierwszą ekipą, która zapewniła sobie awans do fazy pucharowej.

Od pierwszego gwizdka obydwie drużyny tworzyły okazje na zdobycie bramki, ale to po 20. minucie zapewniły prawdziwe emocje. Pierwsza bramka padła w 22. minucie. W polu karnym Węgrów doszło do zamieszania, Willi Orbán nie zdołał wybić piłki, co wykorzystał İlkay Gündoğan i podał do Jamala Musiali, a ten posłał piłkę do siatki. Zespół od wideo-weryfikacji sprawdzał, czy chwilę wcześniej İ. Gündoğan nie sfaulował W. Orbána, ale nie dopatrzył się przewinienia.

W 26. minucie Dominik Szoboszlai strzelał z rzutu wolnego z okolic pola karnego Niemców, ale Manuel Neuer obronił go, a następnie niemieccy obrońcy wykopali piłkę. Po chwili Węgier ponownie próbował szczęścia, jednak Jonathan Tah zablokował strzał. W międzyczasie przed szansą stanął İ. Gündoğan, ale W. Orbán zablokował strzał. Następnie gra stała się spokojniejsza, a pod koniec połowy znów doszło do 2 sytuacji bramkowych. Najpierw J. Musiala oddał niecelny strzał, a następnie do niemieckiej bramki trafił Roland Sallai, ale był na spalonej pozycji.

Po przerwie dominowali Niemcy, ale i Węgrzy prowadzili nacisk na bramkę przeciwników. Jednak to Niemcy mieli powód do radości. W 67. minucie İ. Gündoğan, po podaniu od Maximiliana Mittelstädta, podwyższył wynik spotkania. W 70. minutach gospodarze turnieju przypuścili mocny pressing na bramkę rywali. Węgrzy próbowali zdobyć honorowego gola, ale bezskutecznie. W 90. minucie mieli dużą szansę, jednak nie zawiedli i Manuel Neuer, który obronił strzał, i Joshua Kimmich, który obronił dobitkę.

Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem, jaki widniał na tablicy od 67. minuty. Dla Niemiec było to drugie zwycięstwo – w pierwszym meczu pokonały Szkocję 5:1. To dla naszych zachodnich sąsiadów oznacza awans do 1/8 finału (patrz niżej).

Remis w Kolonii

Kolonia: Szkocja zremisowała ze Szwajcarią 1:1 w drugim meczu 2. kolejki w grupie A.

Mecz był dość wyrównany. Szwajcaria dążyła do zwycięstwa, aby zapewnić sobie awans, ale pierwsza straciła gola. W 13. minucie do bramki Helwetów strzelał Scott McTominay. Fabian Schär próbował zablokować strzał, ale bezskutecznie. Jednak mimo że dotknął piłkę, za strzelca gola uznano Brytyjczyka. Szwajcarzy jednak nie zamierzali się poddać i w 26. minucie Xherdan Shaqiri przejął piłkę w okolicach pola karnego Szkotów, a następnie podkręconym strzałem w okienko doprowadził do remisu. Następne minuty zostały zdominowane przez Alpejczyków. W 33. minucie Dan Ndoye zdobył kolejną bramkę, ale nieuznaną – był na spalonym. Pod koniec połowy Szkoci przebudzili się, jednak nie zdołali przywrócić prowadzenia.

Druga połowa rozpoczęła się spokojnie, ale w 58. minucie bardzo blisko zdobycia gola, tym razem ważnego, był D. Ndoye. Strzał jednak okazał się niecelny. Z kolei dla Kierana Tierney’a akcja okazała się nieszczęśliwa – zawodnik podczas interwencji doznał urazu i musiał być zniesiony z boiska na noszach. Natomiast w 67. minucie Grant Hanley trafił w słupek. Po 70. minucie obydwie ekipy naciskały na bramkę rywali. W 82. minucie Breel Embolo zdobył gola, ale również nieuznanego z powodu bycia na spalonej pozycji. Pod koniec meczu pod obydwiema bramkami robiło się gorąco, mimo to ostatecznie obydwie drużyny podzieliły się punktami.

Niemcy wychodzą z grupy

Po dzisiejszych meczach, Niemcy mają 6 punktów, Szwajcaria 4, Szkocja 1, a Węgry 0 (tabela niżej). Oznacza to, że Niemcy mają pewny awans do fazy pucharowej. Bardzo blisko awansu jest Szwajcaria – awans może im odebrać tylko kataklizm. Do pewnej gry w 1/8 finału wystarczy jej remis w meczu ostatniej kolejki, z Niemcami. Ale jeśli jednocześnie Szkocja nie pokona Węgier, Helweci i tak zagrają w finałach.

Jednak nawet przegrana z Niemcami i zwycięstwo Szkotów może nie przeszkodzić Alpejczykom w awansie. Mają oni korzystniejszy bilans bramkowy od Brytyjczyków, dzięki czemu mają duże szanse na utrzymanie 2. miejsca. Natomiast zebranie 4 punktów sprawia, że nawet w wypadku zajęcia 3 miejsca mają duże szanse na znalezienie się wśród 4 najlepszych ekip, które po fazie grupowej zajmą tę pozycję.

Szkocja i Węgry, aby myśleć o awansie, zmuszą wygrać ostatni mecz i liczyć na korzystny układ tabel w innych grupach. Trudniej będą mieć Węgrzy – w razie wygranej, będą mieć 3 punkty i mniejsze szanse na awans. Szkoci w razie wygranej będą mieć 4 „oczka”, co zwiększy ich szanse na wyjście z grupy.

Ostatnie mecze 3. kolejki w grupie A odbędą się 23 czerwca o godzinie 21. Sytuację w grupie B planujemy opisać jutro, po drugim meczu w niej (Hiszpania-Włochy).

Podsumowanie meczy z 19.06
Chorwacja 2:2 Albania
  • 0:1 – Qazim Laçi, 12. minuta
  • 1:1 – Andrej Kramarić, 74. minuta
  • 2:1 – Klaus Gjasula, 76. minuta (do własnej bramki)
  • 2:2 – K. Gjasula, 90+5. minuta

Chorwacja: 1 Dominik Livaković – 4 Joško Gvardiol, 6 Josip Šutalo, 14 Ivan Perišić (od 84. minuty 19 Borna Sosa), 22 Josip Juranović – 8 Mateo Kovačić, 10 Luka Modrić, 11 Marcelo Brozović (w 2. połowie 15 Mario Pašalić) – 7 Lovro Majer (w 2. połowie 25 Luka Sučić), 9 Andrej Kramarić (od 84. minuty 26 Martin Baturina), 17 Bruno Petković (od 69. minuty 16 Ante Budimir)

Albania: 23 Thomas Strakosha – 3 Mario Mitaj, 4 Elseid Hysaj, 5 Arlind Ajeti, 6 Berat Djimsiti – 14 Qazim Laçi (od 72. minuty 8 Klaus Gjasula), 20 Ylber Ramadani (od 85. minuty 26 Arbër Hoxha), 21 Kristjan Asllani – 7 Rey Manaj (od 85. minuty 19 Mirlind Daku), 9 Jasir Asani (od 64. minuty 15 Taulant Seferi), 10 Nedim Bajrami

Piłkarz meczu: A. Kramarić

Sędziowie: główny: François Letexier, liniowi: Cyril Mugnier i Mehdi Rahmouni (wszyscy trzej z Francji), techniczny: Sandro Schärer (Szwajcaria), główny od wideo-weryfikacji: Willy Delajod (Francja), asystenci od wideo-weryfikacji: Jérôme Brisard (Francja) i Bastian Dankert (Niemcy)

Niemcy 2:0 Węgry
  • 1:0 – Jamal Musiala, 22. minuta
  • 2:0 – İlkay Gündoğan, 67. minuta

Niemcy: 1 Manuel Neuer – 2 Antonio Rüdiger, 4 Jonathan Tah, 6 Joshua Kimmich, 18 Maximilian Mittelstädt – 8 Toni Kroos, 10 Jamal Musiala (od 72. minuty 11 Chris Führich), 17 Florian Wirtz (od 58. minuty 19 Leroy Sané), 21 İlkay Gündoğan (od 84. minuty 26 Deniz Undav), 23 Robert Andrich (od 72. minuty 25 Emre Kan) – 7 Kai Harvetz (od 58. minuty 9 Niclas Füllkrug)

Węgry: 1 Péter Gulácsi – 5 Attila Fiola, 6 Willi Orbán, 24 Márton Dárdai – 8 Ádám Nagy (od 64. minuty 15 László Kleinheisler), 11 Milos Kerkez (od 75. minuty 18 Zsolt Nagy), 13 András Schäfer, 14 Bendegúz Bolla (od 75. minuty 9 Martin Ádám) – 10 Dominik Szoboszlai, 19 Barnabás Varga (od 87. minuty 16 Dániel Gazdag), 20 Roland Sallai (od 87. minuty 23 Kevin Csoboth)

Piłkarz meczu: İ. Gündoğan

Sędziowie: główny: Danny Makkelie, liniowi: Hessel Steegstra i Jan de Vries, techniczny: Serdar Gözübüyük, główny od wideo-weryfikacji: Rob Dieperink (cała piątka z Niderlandów), asystenci od wideo-weryfikacji: Pol van Boekel (Niderlandy) i Stuart Attwell (Anglia)

Szkocja 1:1 Szwajcaria
  • 1:0 – Scott McTominay, 13. minuta
  • 1:1 – Xherdan Shaqiri, 26. minuta

Szkocja: 1 Angus Gunn – 2 Anthony Ralston, 3 Andrew Robertson, 5 Grant Hanley, 6 Kieran Tierney (od 60. minuty 26 Scott McKenna), 13 Jack Hendry – 4 Scott McTominay, 7 John McGinn (od 90. minuty 11 Ryan Christie), 8 Callum McGregor, 14 Billy Gilmour (od 79. minuty 23 Billy McLean) – 10 Ché Adams (od 90. minuty 9 Lawrence Shakland)

Szwajcaria: 1 Yann Sommer – 5 Manual Akanji, 13 Ricardo Rodríguez, 22 Fabian Schär – 3 Silvan Widmer (od 86. minuty 2 Leonidas Stergiou), 8 Remo Freuler (od 75. minuty 15 Vincent Serro), 10 Granit Xhaka, 23 Xherdan Shaqiri (od 60. minuty 7 Breel Embolo) – 17 Ruben Vargas (od 75. minuty 26 Fabian Rieder), 19 Dan Ndoye (od 86. minuty 25 Zeki Amdouni), 20 Michel Aebischer

Piłkarz meczu: M. Akanji

Sędziowie: główny: Ivan Kružliak, liniowi: Branislav Hancko i Jan Pozor (wszyscy trzej ze Słowacji), techniczny: Irfan Peljto (Bośnia i Hercegowina), główny od wideo-weryfikacji: Tomasz Kwiatkowski (Polska), asystenci od wideo-weryfikacji: Bartosz Frankowski (Polska) i Nejc Kajtazovič (Słowenia)

Tabela grupy A po 2. kolejce (kraj – punkty – bramki zdobyte/bramki stracone – wygrane/remisy/przegrane)