Chciał przemycić odzież ze skóry chronionego węża

Podziel się:

Przemycał odzież ze skóry chronionego węża fot.KAS

Kurtkę i obuwie ze skóry pytona znaleźli funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) podczas kontroli na polsko- ukraińskim przejściu granicznym w Medyce-poinformowała Edyta Chabowska Rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

 

Towar próbował nielegalnie przewieźć przez granicę obywatel Ukrainy. Mężczyzna odpowie nie tylko za przemyt, ale również za złamanie przepisów ustawy o ochronie przyrody-dodała rzecznik

Przemycał odzież ze skóry chronionego węża

Jak poinformowała KAS Kurtka i 3 pary obuwia zostały znalezione podczas kontroli samochodu osobowego, który wjeżdżał do Polski z Ukrainy. Jak ustalili funkcjonariusze, przedmioty zostały wykonane ze skóry węża pytona, objętego ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej CITES.

Przewożący je 28- letni mężczyzna nie posiadał zezwolenia, które wymagane jest na przewóz przez granicę gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów.W związku z naruszeniem przez mężczyznę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze zatrzymali  towar do dalszego postępowania, które prowadzi Podkarpacki Urząd Celno- Skarbowy w Przemyślu.

To kolejny w ostatnim czasie taki przypadek. W ubiegłym miesiącu funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Medyce udaremnili nielegalny przewóz płaszcza i obuwia wykonanych również ze skóry pytona.

KAS przypomina, że ograniczenia w przewozie roślin i zwierząt objętych ochroną, pomagają chronić je przed całkowitym wyginięciem.
Nielegalny przewóz przez granicę UE a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

W 2022 r. funkcjonariusze KAS w woj. podkarpackim wykryli przemyt ponad 12 tys. sztuk okazów objętych ochroną m.in. sokołów wędrownych, papug żako i mnicha, żółwia stepowego oraz pijawek lekarskich. Wśród zatrzymanych okazów były także muszle skrzydelnika olbrzymiego, spreparowana głowa aligatora missisipskiego, fragmenty rafy koralowej czy suplementy tradycyjnej medycyny azjatyckiej.

(żródło:KAS)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.