COVID-19 – nowe obostrzenia. Kolejne miejsca będą zamknięte!

Podziel się:

Zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay/NickyPe

W związku z rosnącą liczbą wykrytych zarażeń koronawirusem SARS-CoV-2 oraz zajętych łóżek i respiratorów, rząd ogłosił kolejne obostrzenia. Zamknięte będą m.in. duże sklepy meblowe i budowane oraz punkty urody, natomiast w sklepach będą obowiązywać bardziej restrykcyjne limity osób. Ograniczenia potrwają do 9 kwietnia. Co dokładnie się zmieni?

Pandemia COVID-19 nie odpuszcza. W środę, 24.03, wykryto 34 151 nowych zarażeń. Jest to największa liczba od początku pandemii. Rośnie również ilość zajętych łóżek przeznaczonych dla chorych na COVID-19 (dzisiaj to było 27 111 – prawie 3/4 ze wszystkich) oraz wykorzystywanych respiratorów. W związku z pogarszającą się sytuacją, rząd ogłosił wprowadzenie nowych obostrzeń, które będą obowiązywać od 27.03, do 9.04. Oto ich spis:

  • zamknięte sklepy budowlane i meblowe o powierzchni ponad 2000 metrów kwadratowych
  • nowe limity osób na targach, w sklepach, punktach usługowych i świątyniach – w miejscach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych 1 osoba na 15 m2, w większych punktach oraz w świątyniach 1 osoba na 20 metrów kwadratowych
  • zamknięte salony fryzjerskie i kosmetyczne
  • zamknięte przedszkola i żłobki – ograniczenie nie dotyczy dzieci osób pracujących w ochronie zdrowia i w służbach porządkowych
  • obiekty sportowe dostępne wyłącznie dla sportu zawodowego

Decyzja rządu oznacza jeszcze większe dokręcenie śruby. Tydzień temu ogłoszono ograniczenie działalności centrów handlowych (otwarte mogą być jedynie sklepy spożywcze, kosmetyczne, apteki, księgarnie, saloniki prasowych i punkty usługowe) i hoteli (dostępne będą jedynie dla wyznaczonych grup. m.in. mundurowych czy kierowców, a także otwarte będą mogły być hotele pracownicze), zamknięcie placówek kulturalnych oraz takich obiektów, jak siłownie, baseny, czy solaria. Natomiast edukacja jest całkowicie prowadzona w formie zdalnej.

Apele rządu na Wielkanoc

Rząd również zaapelował do społeczeństwa, aby nadchodzące święta wielkanocne, podobnie jak ostatnie Boże Narodzenie, spędzić wyłącznie w gronie najbliższych domowników oraz aby ograniczyć kontakty społeczne.

Władze także apelują o wykonywanie pracy zdalnej wszędzie, gdzie to możliwe. Przypominają też o zaleceniu DDMWA – dezynfekcji rąk, zachowaniu dystansu społecznego, noszeniu maseczki, wietrzeniu pomieszczeń oraz zainstalowaniu aplikacji “STOP COVID”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.