Eliminacje EURO 2024 – podsumowanie 2. kolejki

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Unsplash.com/peter-glaser

W tym tygodniu zakończyła się 2. kolejka eliminacji do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Mężczyzn. Dla polskiej reprezentacji była ona lepsza niż pierwsza – „Biało-Czerwoni” zdobyli pierwsze punkty. A jak wyglądała w innych grupach? Przedstawiamy wyniki.

W 2. kolejce doszło do dwóch sensacji. Pierwsza z nich miała miejsce w meczu Kazachstan – Dania (grupa H). Jeszcze w 70. minucie goście prowadzili 2:0, a następnie gospodarzom udało się zdobyć 3 bramki i wygrać spotkanie. Duńczycy mają jednak 1 powód do dumy – zdobywca obydwu bramek dla nich, Rasmus Højlund, został samodzielnym królem strzelców eliminacji (5 goli). Kolejną sensację sprawili Szkoci, pokonując Hiszpanię 2:0 (grupa A), dzięki czemu zajmują 1. miejsce w grupie i mają duże szanse na awans na EURO.

Do przodu idą również europejscy faworyci futbolu. W grupie B Holendrzy pokonali Gibraltar 3:0, dzięki czemu zgromadzili pierwsze 3 punkty, natomiast Francuzi pokonali Irlandię 1:0, dzięki czemu prowadzą w grupie. Z kolei w grupie C Anglia wygrała z Ukrainą, a Włochy z Maltą, obydwie reprezentacje wynikiem 2:0.

Pierwsze zwycięstwa odniosły Chorwacja oraz Walia (grupa D). Chorwaci wygrali z Turkami 2:0, a Walijczycy z Łotyszami 1:0, zwycięzcy mają zgromadzone po 4 punkty. Z kolei w grupie H dość sensacyjnie prowadzi Słowenia z 6 punktami.

W grupie F Szwecja zrehabilitowała się po porażce z Belgią – w 2. kolejce rozbiła Azerbejdżan 5:0. Nie było to jednak najwyższe zwycięstwo kolejki – te miały miejsce w grupie J. Islandia wygrała z Lichtensteinem 7:0, natomiast Portugalia pokonała Luksemburg 6:0.

Przedstawiamy wyniki meczy 2. kolejki, wraz ze strzelcami bramek, a także obecną klasyfikację w grupach.

Grupa A
  • Gruzja 1:1 Norwegia. Bramki: 0:1 Alexander Sørloth, 15. minuta; 1:1 Georges Mikautadze, 60. minuta
  • Szkocja 2:0 Hiszpania. Bramki: 1:0 Scott McTominay, 7. minuta; 2:0 McTominay, 51. minuta
Tabela po 2 kolejkach (mecze – punkty – bramki zdobyte/bramki stracone – zwycięstwa/remisy/przegrane)
  • Austria 2:1 Estonia. Bramki: 0:1 Rauno Sappinen, 25. minuta; 1:1 Florian Kainz, 68. minuta; 2:1 Michael Gregoritsch, 88. minuta
  • Szwecja 5:0 Azerbejdżan. Bramki: 1:0 Emil Forsberg, 38. minuta; 2:0 Bəhlul Mustafazadə, 65. minuta (samobójcza); 3:0 Viktor Gyökeres, 79. minuta; 4:0 Jesper Karlsson, 88. minuta; 5:0 Anthony Elanga, 89. minuta
Grupa H
  • Kazachstan 3:2 Dania. Bramki: 0:1 Rasmus Højlund, 21. minuta; 0:2 Højlund, 36. minuta; 1:2 Batkijar Zajnutdinow, 73. minuta (z rzutu karnego); 2:2 Aschat Tagybergen, 86. minuta, 3:2 Abat Aymbetov, 89. minuta
  • Słowenia 2:0 San Marino. Bramki: 1:0 Benjamin Šeško, 57. minuta; 2:0 Roberto Di Maio, 60. minuta (samobójcza)
  6. San Marino      2    3    0/4    0/0/2

Dania zajmuje wyższe miejsce nad Irlandią Płn. dzięki większej ilości strzelonych bramek.

Grupa J
  • Lichtenstein 0:7 Islandia. Bramki: 0:1 Davíð Ólafsson, 3. minuta; 0:2 Hákon Haraldsson, 38. minuta; 0:3 Aron Gunnarsson, 48. minuta; 0:4 Gunnarsson, 68. minuta; 0:5 A. Gunnarsson, 73. minuta; 0:6 Andri Guðjohnsen, 85. minuta; 0:7 Mikael Ellertsson, 87. minuta
  • Luksemburg 0:6 Portugalia. Bramki: 0:1 Cristiano Ronaldo, 9. minuta; 0:2 João Félix, 15. minuta; 0:3 Bernardo Silva, 18. minuta; 0:4 Ronaldo, 31. minuta; 0:5 Otávio Monteiro, 77. minuta; 0:6 Rafael Leão, 88. minuta
  • Słowacja 2:0 Bośnia i Hercegowina. Bramki: 1:0 Róbert Mak, 13. minuta; 2:0 Lukáš Haraslín, 40. minuta