EURO 2020. Hit na Wembley, dogrywka pełna kontuzji w Glasgow

Stadion Wembley w Londynie – miejsce największego hitu 1/8 finału EURO 2020.

Dziś odbyły się ostatnie mecze 1/8 finału Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Mężczyzn. Hitem był mecz Anglia-Niemcy na londyńskim Wembley, który wygrali Anglicy 2:0. Z kolei w Glasgow ani Szwedzi, ani Ukraińcy nie potrafili pokonać rywali w regulaminowym czasie gry i kolejny mecz został rozstrzygnięty w dogrywce.

Angielskie zwycięstwo na Wembley

Pierwszy z dzisiejszych meczy z pewnością był hitem 1/8 finału – bo musiał nim być pojedynek dwóch silnych drużyn na jednym z najsłynniejszych stadionów świata. Anglików na Wembley dopingowali m.in. książę Harry z rodziną, a także jedna z legend angielskiego futbolu – David Beckham. Dla „Trzech Lwów” nie tylko pod względem turniejowym, ale też i pod względem wizerunkowym nie było innego wyjścia niż zwycięstwo.

Niemcy jednak nie byli łatwym przeciwnikiem do pokonania. Zacięcie zarówno prowadzili akcje na bramkę przeciwników, jak i bronili swojej. O Anglikach można w sumie stwierdzić to samo. Choć obydwie strony miały okazje na strzelenie gola, to przez większą część meczu na tablicy wyniku widniał bezbramkowy remis.

Dopiero ostatnie 20 minut przyniosło rozstrzygnięcie. W 75. minucie, po dośrodkowaniu Luke’a Shawa, bramkę zdobył Raheem Sterling. 10 minut później, po wrzutce Grealisha i strzale głową, piłkę w siatce umieścił Harry Kane. Niemcy nie zdołali zmienić wyniku i to Anglicy (mający na swoim koncie już ponad 1000 minut bez straty gola na Wembley) przechodzą do ćwierćfinału.

Dogrywka pełna kontuzji

Zdecydowanie mniej emocji wzbudzał drugi mecz, pomiędzy Szwecją a Ukrainą w Glasgow. Choć i on był dość zacięty. Bramce Ukraińców zagrażał przede wszystkim Emil Forsberg, choć udało się jemu zdobyć tylko jedną bramkę – w 43. minucie. To był gol wyrównujący – w 27. minucie Ukraińcom prowadzenie dał Ołeksandr Zinczenko. Druga połowa była już bezbramkowa i do rozstrzygnięcia meczu konieczna była dogrywka. W niej najwięcej pracy mieli chyba… członkowie sztabów medycznych.

Na początku dogrywki Artem Biesjedin, którego szkoleniowiec Andrij Szewczenko wystawił na te pół godziny za Romana Jaremczuka, nadział się na nogę Marcusa Danielsona. Mecz na kilka minut został wstrzymany. Po analizie VAR Daniele Orsato pokazał Szwedowi czerwoną kartkę za niebezpieczne zagranie. Natomiast Ukrainiec zakończył grę po kilku minutach od jej rozpoczęcia. Kamery pokazywały, że nawet po zejściu z boiska nadal musiał być podtrzymywany przez medyków. Wkrótce potem Emil Krafth przyjął na głowę strzał jednego z Ukraińców i sztab medyczny musiał udzielić mu pomocy. Do końca dogrywki medycy jeszcze kilka razy interweniowali na boisku.

Kiedy pod koniec dogrywki sędzia doliczył 3 minuty, a wynik cały czas był bez zmian od 43. minuty i wydawało się, że czeka nas druga na tegorocznym EURO faza rzutów karnych, Ołeksandr Zinczenko dośrodkował piłkę w pole karne Szwedów, a Artem Dowbyk wbił ją głową do bramki. Dla zawodnika występującego od 2018 roku w lidze duńskiej był to pierwszy gol dla „Niebiesko-Żółtych”. Szwedzi już nie zdołali doprowadzić do remisu i odpadają z turnieju.

3 lipca o godzinie 21 Anglia zagra z Ukrainą w Rzymie.

Podsumowanie meczy z 29.06

Anglia 2:0 Niemcy (do przerwy 0:0)

Bramki:

• 1:0 – Raheem Sterling, 75. minuta
  • 2:0 – Harry Kane, 85. minuta

Składy:

Anglia: Jordan Pickford – Kyle Walker, John Stones, Harry Maguire – Luke Shaw, Declan Rice (od 88. minuty Jordan Henderson), Kieran Trippier, Kalvin Phillips – Harry Kane, Raheem Sterling, Bukayo Saka (od 69. minuty Jack Grealish)

Niemcy: Manuel Neuer – Antonio Rüdiger, Matthias Ginter (od 87. minuty Emre Can), Mats Hummels – Joshua Kimmich, Toni Kroos, Leon Goretzka, Robin Gosens (od 88. minuty Leroy Sané) – Kai Havertz, Timo Werner (od 69. minuty Serge Gnabry), Thomas Müller (od 92. minuty Jamal Musiala)

Sędziowie: główny: Danny Makkelie, liniowi: Hessel Steegstra i Jan de Vries (wszyscy trzej z Niderlandów), techniczny: Srdjan Jovanović (Serbia), VAR: Pol van Boekel (Niderlandy)

Składy:

Szwecja: Robin Olsen – Mikael Lustig (od 83. minuty Emil Krafth), Victor Lindelöf, Ludwig Augustinsson (od 83. minuty Pierre Bengtsson), Marcus Danielson (w 99. minucie czerwona kartka) – Sebastian Larsson (od 97. minuty Viktor Claesson), Albin Ekdal, Emil Forsberg, Kristoffer Olsson (od 101. minuty Filip Helander) – Alexander Isak (od 97. minuty Marcus Berg), Dejan Kulusevski (od 97. minuty Robin Quaison)

Ukraina: Heorhij Buszczan – Serhij Krywcow, Ilia Zabarnyj, Ołeksandr Karawajew, Mykoła Matwijenko – Serhij Sydorczuk (od 118. minuty Roman Bezus), Taras Stepanenko (od 95. minuty Jewhen Makarenko), Ołeksandr Zinczenko – Andrij Jarmołenko (w 2. połowie dogrywki Artem Dowbyk), Roman Jaremczuk (w dogrywce Artem Biesjedin, od 101. minuty Wiktor Cyhankow), Mykoła Szaparenko (od 61. minuty Rusłan Malinowśkyj)

Sędziowie: główny: Daniele Orsato, liniowi: Alessandro Giallatini i Fabiano Preti, techniczny: Davide Massa, VAR: Massimiliano Irrati (wszyscy z Włoch)